Śmierć podopiecznego – Jak postępować, kiedy senior umrze w twojej obecności.

W trakcie naszej opieki nad seniorem może zdarzyć się, że podopieczny umrze. Śmierć podopiecznego to temat bardzo trudny, jednak w momencie zgonu podopiecznego, opiekunka mimo silnych emocji musi zachować pełen profesjonalizm.

Śmierć podopiecznego

Seniorzy są osobami starszymi, nierzadko także schorowanymi, dlatego trzeba się liczyć z tym, że podczas wykonywania zlecenia może nastąpić ich śmierć. Bardzo ważne jest, aby temat umierania oswoić. Dla osób starszych nie jest on często tak trudny, jak dla najbliższych seniora. Dlatego też do jednych z zadań opiekunki należy także oswajanie tego wydarzenia. Ona sama musi nauczyć się panować nad swoimi emocjami. Mimo tego, że spędza z podopiecznym najwięcej czasu, musi pamiętać, że wykonuje konkretną pracę i w każdej sytuacji powinna wykazać się profesjonalizmem.

Co robić, gdy senior umrze w twojej obecności?

Przede wszystkim należy mieć głowę na karku i wypełnić swoje obowiązki. W tym momencie opiekunka powinna:

  1. Poinformować lekarza.
  2. Poinformować rodzinę i bliskich podopiecznego.
  3. Poinformować agencję, w której zatrudniona jest opiekunka.

Bardzo ważne jest, aby w tym momencie opiekunka wykazała się pełnym profesjonalizmem, a nie paniką i strachem.

Co po śmierci podopiecznego?

Po śmierci podopiecznego opiekunka może wrócić do domu. Bardzo często zdarza się jednak tak, że przez pewien czas jeszcze pomaga w życiu rodziny – przygotowuje posiłki, organizuje przestrzeń domową. Może również uczestniczyć w pogrzebie seniora. Warto jednak podkreślić, że nie ma takiego obowiązku. Najczęściej jednak opiekunki z własnej woli chcą pozostać i uczestniczyć w ostatniej drodze podopiecznego. To pokazuje, jak bardzo są empatyczne i zżyte ze swoimi podopiecznymi.

Umieranie jest tematem trudnym, jednak każda opiekunka powinna brać pod uwagę, że senior, którym się opiekuje może umrzeć podczas jej zlecenia. Warto o tym pamiętać i przygotowywać się do tego nie tylko psychicznie, ale również fizycznie. Pamiętaj, co powinnaś zrobić w pierwszej kolejności, w takiej sytuacji – to bardzo ważne!

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ