Śmierć seniora – jak sobie z nią poradzić ?

Śmierć seniora z pewnością jest ciężką sytuacją dla opiekunki. Każdy doskonale wie, że ta śmierć może nadejść w każdej chwili, jednakże ile byśmy o niej nie myśleli, to nie da się do niej przyzwyczaić. Szczególnie ciężkie jest to, gdy chodzi o śmierć osoby bliskiej – przebywając z seniorem tak dużo czasu taka sytuacja dla opiekunki to silne emocje. Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Jak się w niej odnaleźć?

Śmierć podopiecznego

Śmierć seniora jest ciężkim przeżyciem z dwóch powodów. Podopieczny był dla opiekunki kimś bliskim, dlatego nic dziwnego, że jest to dla niej trudne. Po drugie, w takiej sytuacji opiekunka zastanawia się również, co teraz? Czy powinna wrócić do domu? Czy ta praca ma sens? Najważniejszym, to starać się zachować zdrowy rozsądek. Gdy senior umrze, do obowiązków opiekunki należy:
1. Zadzwonić po lekarza.
2. Zadzwonić do rodziny seniora.
3. Poinformować agencję o zaistniałej sytuacji.

Należy pamiętać, że po śmierci seniora opiekunka przebywa nadal w jego domu. Z reguły to ona pomaga rodzinie w organizacji pogrzebu, w przygotowaniu domu, często również w przygotowaniu posiłków. Nie istnieje taki obowiązek, ale opiekunka najczęściej uczestniczy również w pogrzebie seniora.

Co dalej?

Opiekunka seniora po jego śmierci bardzo często może zastanawiać się nad sensem swojej pracy. I tutaj potrzebne jest pozytywne myślenie. Należy zdawać sobie sprawę, że śmierć jest nieodzowną częścią życia każdego człowieka. W takich chwilach warto pamiętać, że to właśnie opiekunka dbała, aby senior nie był samotny, aby czuł się bezpiecznie i dobrze w swoim domu. Pomagała mu w codziennym funkcjonowaniu, dzięki czemu jego ostatnie lata spędził godnie. Bez niej, najprawdopodobniej, spędziłby ten czas w szpitalu bądź hospicjum…

Jak poradzić sobie z emocjami?

Każdy człowiek radzi sobie w takiej sytuacji inaczej. Ile opiekunek, tyle sposobów radzenia sobie z tą sytuacją. Jednak jednym z rozwiązań, które ułatwiają przywrócenie równowagi jest urlop i spędzenie czasu z rodziną. Inne może być szukanie innej oferty, zmiana otoczenie i praca z kolejnym podopiecznym. Każdy doskonale wie, co mu przyniesie ulgę, dlatego warto dopasować rozwiązanie do siebie.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobory cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ