Opieka nad seniorem z niepełnosprawnością intelektualną

Opieka nad osobą starszą nie należy do prac najłatwiejszych. Seniorzy cierpią na wiele chorób, często bardzo ciężkich. Oprócz tego seniorzy mogą być niepełnosprawni intelektualnie. Z czym związana jest taka opieka? Jak sobie radzić z podopiecznym seniorem z niepełnosprawnością intelektualną ?

Rodzaje niepełnosprawności intelektualnej

Wszystko zależy od stopnia niepełnosprawności. Należy pamiętać, że istnieją 3 stopnie: lekki, umiarkowany i znaczny. Praca z podopiecznym zależy więc od niepełnosprawności, a także od jego sposobu życia. Należy pamiętać, że często osoby niepełnosprawne intelektualne mogą być również niepełnosprawne ruchowo, bądź wręcz przeciwnie, sprawne ruchowo. Sposób pracy zależy więc od tego, czy senior jest osobą leżącą czy też chodzącą. Odpowiednie doświadczenie i umiejętności pomogą opiekunce w pracy z podopiecznym o takich potrzebach.

Jak opiekować się seniorem z niepełnosprawnością intelektualną?

Właściwie praca z seniorem nie różni się jakoś znacznie. Jeśli podopieczny jest osobą leżącą to do obowiązków opiekunki należy częsta zmiana jego pozycji (nie mogą pojawić się odleżyny), przygotowanie i podawanie posiłków według zbilansowanej diety dla osób leżących, a także aktywizacja – fizyczna i psychiczna. Osobę, którą nie chodzi należy często masować, oklepywać, a także wykonywać ćwiczenia, które pomogą zachować sprawność i siłę mięśni. Ćwiczenia intelektualne powinny być dopasowane do stopnia niepełnosprawności – z pewnością poinformuje o nich lekarz. Osoba, która chodzi powinna dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu. Dodatkowo, ciekawą formą będą spotkania w kręgach osób niepełnosprawnych intelektualnie. Terapeuci potrafią dopasować ćwiczenia, zabawy i inne do danej grupy, dlatego z całą pewnością warto uczestniczyć w takich spotkaniach. Dodatkowo, senior z pewnością będzie miał lepszy humor po takich zajęciach.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ