Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJOpieka nad osobą starszą nie należy do prac najłatwiejszych. Seniorzy cierpią na wiele chorób, często bardzo ciężkich. Oprócz tego seniorzy mogą być niepełnosprawni intelektualnie. Z czym związana jest taka opieka? Jak sobie radzić z podopiecznym seniorem z niepełnosprawnością intelektualną ?
Rodzaje niepełnosprawności intelektualnej
Wszystko zależy od stopnia niepełnosprawności. Należy pamiętać, że istnieją 3 stopnie: lekki, umiarkowany i znaczny. Praca z podopiecznym zależy więc od niepełnosprawności, a także od jego sposobu życia. Należy pamiętać, że często osoby niepełnosprawne intelektualne mogą być również niepełnosprawne ruchowo, bądź wręcz przeciwnie, sprawne ruchowo. Sposób pracy zależy więc od tego, czy senior jest osobą leżącą czy też chodzącą. Odpowiednie doświadczenie i umiejętności pomogą opiekunce w pracy z podopiecznym o takich potrzebach.
Jak opiekować się seniorem z niepełnosprawnością intelektualną?
Właściwie praca z seniorem nie różni się jakoś znacznie. Jeśli podopieczny jest osobą leżącą to do obowiązków opiekunki należy częsta zmiana jego pozycji (nie mogą pojawić się odleżyny), przygotowanie i podawanie posiłków według zbilansowanej diety dla osób leżących, a także aktywizacja – fizyczna i psychiczna. Osobę, którą nie chodzi należy często masować, oklepywać, a także wykonywać ćwiczenia, które pomogą zachować sprawność i siłę mięśni. Ćwiczenia intelektualne powinny być dopasowane do stopnia niepełnosprawności – z pewnością poinformuje o nich lekarz. Osoba, która chodzi powinna dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu. Dodatkowo, ciekawą formą będą spotkania w kręgach osób niepełnosprawnych intelektualnie. Terapeuci potrafią dopasować ćwiczenia, zabawy i inne do danej grupy, dlatego z całą pewnością warto uczestniczyć w takich spotkaniach. Dodatkowo, senior z pewnością będzie miał lepszy humor po takich zajęciach.