Senior z depresją – jak pracować z takim podopiecznym?

Opiekunka seniora często musi zmierzyć się z wieloma, ciężkimi chorobami seniora. Jedną z nich jest depresja. Choroba, która bagatelizowana może prowadzić do tragicznych skutków. Aby się z nią uporać potrzebne jest leczenie terapeutyczne i często również farmakologiczne. Opiekunka także odgrywa tutaj ważną rolę. Senior z depresją – jak pracować z takim podopiecznym?

1. Zawsze bez agresji

Podopieczni z depresją często są osobami spokojnymi. Należy się jednak liczyć z tym, że czasami zdarzają się również wybuchy gniewu czy agresji. Takim osobom niewiele do tego potrzeba – za zimna zupa czy zdjęcie przywołujące jakieś wspomnienie. Każde zdarzenie może wyzwolić niepożądane chwile gniewu. Warto wtedy pamiętać o opanowaniu i spokoju. Należy również panować nad swoją bezsilnością, bo często w takich sytuacjach nie można nic zrobić – to nie może demotywować. Należy pamiętać, że pomoc opiekunki jest tutaj niezastąpiona.

2. Chwytaj okazje!

Bardzo często dzień seniora z depresją jest monotonny i schematyczny. Jest w nim dużo smutku, bólu i bezradności. Należy pamiętać, że podopieczny ma również te lepsze chwile – i właśnie w tym momencie opiekunka powinna przejąć inicjatywę. Wykorzystaj te chwile i aktywizuj wtedy seniora. Wyjdź na spacer, zachęć do innych aktywności. To szansa, aby polepszyć jego samopoczucie i zdrowie.

3. Rozmowa i motywacja

Senior z depresją bardzo często nie ma chęci, wiary w siebie, jest przygnębiony. Opiekunka powinna pamiętać, że jej zadaniem jest wsparcie i pomoc, powinna również wysłuchać w odpowiedniej chwili, współczuć i zrozumieć. Bardzo często to właśnie opiekunka jest najbliższą osobą, gdyż spędza z seniorem najwięcej czasu – senior będzie w niej szukał oparcia. Motywuj go i chwal, wtedy depresja nie będzie się pogłębiać, a stan chorego się polepszy.

4. Działajcie razem

Podopieczny z depresją często nie wykazuje chęci do jakiegokolwiek współdziałania. Nie staraj się go jednak wyręczać – powinien być samodzielny na tyle, na ile może. Często pomocne jest również wspólne wykonywanie czynności: gotowanie, sprzątanie itd. Początkowo może być trudno zachęcić seniora do pracy, jednak małymi kroczkami może uda się go zaktywizować.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ