Senior z depresją – jak pracować z takim podopiecznym?

Opiekunka seniora często musi zmierzyć się z wieloma, ciężkimi chorobami seniora. Jedną z nich jest depresja. Choroba, która bagatelizowana może prowadzić do tragicznych skutków. Aby się z nią uporać potrzebne jest leczenie terapeutyczne i często również farmakologiczne. Opiekunka także odgrywa tutaj ważną rolę. Senior z depresją – jak pracować z takim podopiecznym?

1. Zawsze bez agresji

Podopieczni z depresją często są osobami spokojnymi. Należy się jednak liczyć z tym, że czasami zdarzają się również wybuchy gniewu czy agresji. Takim osobom niewiele do tego potrzeba – za zimna zupa czy zdjęcie przywołujące jakieś wspomnienie. Każde zdarzenie może wyzwolić niepożądane chwile gniewu. Warto wtedy pamiętać o opanowaniu i spokoju. Należy również panować nad swoją bezsilnością, bo często w takich sytuacjach nie można nic zrobić – to nie może demotywować. Należy pamiętać, że pomoc opiekunki jest tutaj niezastąpiona.

2. Chwytaj okazje!

Bardzo często dzień seniora z depresją jest monotonny i schematyczny. Jest w nim dużo smutku, bólu i bezradności. Należy pamiętać, że podopieczny ma również te lepsze chwile – i właśnie w tym momencie opiekunka powinna przejąć inicjatywę. Wykorzystaj te chwile i aktywizuj wtedy seniora. Wyjdź na spacer, zachęć do innych aktywności. To szansa, aby polepszyć jego samopoczucie i zdrowie.

3. Rozmowa i motywacja

Senior z depresją bardzo często nie ma chęci, wiary w siebie, jest przygnębiony. Opiekunka powinna pamiętać, że jej zadaniem jest wsparcie i pomoc, powinna również wysłuchać w odpowiedniej chwili, współczuć i zrozumieć. Bardzo często to właśnie opiekunka jest najbliższą osobą, gdyż spędza z seniorem najwięcej czasu – senior będzie w niej szukał oparcia. Motywuj go i chwal, wtedy depresja nie będzie się pogłębiać, a stan chorego się polepszy.

4. Działajcie razem

Podopieczny z depresją często nie wykazuje chęci do jakiegokolwiek współdziałania. Nie staraj się go jednak wyręczać – powinien być samodzielny na tyle, na ile może. Często pomocne jest również wspólne wykonywanie czynności: gotowanie, sprzątanie itd. Początkowo może być trudno zachęcić seniora do pracy, jednak małymi kroczkami może uda się go zaktywizować.

Sprawdź również

Opiekunka w świecie demencji. Jak nie zwariować?

Opieka nad osobą starszą chorą na demencję może być bardzo trudna. Jak się do tego przygotować? Jak rozmawiać z osobą z demencją?

CZYTAJ DALEJ
Maślaki – wszystko, co musisz wiedzieć + sprawdzone przepisy

Maślaki – jak je zbierać i przyrządzać? Sprawdź najlepsze przepisy i porady dla grzybiarzy i miłośników kuchni leśnej.

CZYTAJ DALEJ
Ubezpieczenie dla seniora – co obejmuje polisa na życie dla emeryta?

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich na emeryturze! Dowiedz się, jak wybrać najlepszą polisę dla seniora i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

CZYTAJ DALEJ
Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025: Elodea Care na prowadzeniu

Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025. Sprawdź top 10 firm ocenionych przez opiekunki. 161 agencji – opinie, punkty, postulaty i wnioski.

CZYTAJ DALEJ