Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJSenior z demencją – jednym z zadań opiekunki seniora jest aktywizacja chorego. Podopieczni z demencją są szczególnie potrzebującymi wsparcia w tym względzie. Jak aktywizować chorego z demencją? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą osobie starszej.
Jak aktywizować seniora z demencją? – 3 sposoby
Demencja bardzo często rozpoznawana jest za późno. We wczesnych stadiach rozwoju choroba jest nierzadko bagatelizowana, co przekreśla szanse na leczenie. Wraz z czasem, u seniora chorującego na demencję osłabia się nie tylko pamięć, ale również koncentracja, zdolności komunikacyjne i językowe, zdolność rozumienia i poprawnej oceny. Oto, co może zrobić opiekunka, aby aktywizować seniora z demencją.
3 sposoby na aktywizację seniora z demencją:
1. Oglądanie zdjęć
Jesienią, gdy wieczory są długie dobrym pomysłem jest oglądanie fotografie – mogą to być dowolne kadry: czy to z czasów młodzieńczych, czy już tych, jako dorosły. Warto spoglądać na kadry i zadawać różne pytania: kto jest na zdjęciu, czy pamięta kiedy je wykonano, dlaczego je zrobiono, jakie inne sytuacje kojarzy z osobami ze zdjęcia. Trzeba pokazywać je zawsze w porządku chronologicznym, inaczej senior będzie miał niepotrzebny mętlik w głowie. Takie ćwiczenie będzie świetnym sposobem na poprawienie pamięci i koncentracji. Należy mieć na względzie, aby nie pokazywać zdjęć, które mogą wywołać negatywne reakcje seniora.
2. Pomoc w kuchni
Osobom z demencją bardzo ciężko się skupić, dlatego też oglądanie telewizji czy słuchanie radia jest dla nich problemowe. Dobrą alternatywą jest pomoc w kuchni – jesienią można nakłonić ich do obranie ziemniaków czy też jabłek, bądź starcia marchewki lub cukinii. Senior czuje się potrzebny i ma satysfakcję, że jest w stanie jeszcze pomóc. To dobre zajęcie, które można urozmaicić rozmową – poprawiając zdolność komunikowania, rozumienia i oceny.
3. Robienie bukietów z liści
Podczas jesiennych spacerów pogoda często jest bardzo sprzyjająca. Pozbierajcie trochę liści i stwórzcie z nich bukiet. Wystarczy zwijać je na kształt różyczek, to proste. Takie zajęcie z pewnością będzie ciekawą alternatywą dla seniorów z demencją.
4. Gra w szachy, karty lub memory.
Jest wiele gier które wymaga skupienia i doskonale aktywizuje mózg. Gry mogą być również grami dla dzieci. Jeżeli senior uwielbiał grać w szachy czy warcaby lub domino to znajdź trochę czasu aby rozegrać z nim partię. Doskonałą grą jest również gra memory. Polega ona na odnajdywaniu pary obrazków z tali rozłożonych kart.