Senior chory na reumatyzm – jak mu pomóc?

Reumatyzm to potoczna nazwa reumatoidalnego zapalenia stawów. Boryka się z nim już 80% Europejczyków. Cierpią na nią osoby po 45 roku życia, jednak ta choroba dotyczy głównie seniorów. Najczęstszymi dolegliwościami są bóle stawów, kręgosłupa, mrowienie rąk i nóg, osłabienie, a z czasem ograniczenie sprawności prowadzące nawet do inwalidztwa.

Jak pomóc seniorowi choremu na reumatyzm?

1. Aktywność fizyczna

Jeśli senior narzeka na ból stawów koniecznością jest rozruszanie ich. Wbrew pozorom, ruch ukoi bolące miejsca. Dzięki codziennej gimnastyce senior wzmocni mięśnie i stawy. Dodatkowo, należy pamiętać, że sport poprzez odpowiednie ćwiczenia lepiej odżywia chrząstkę. Senior nie jest w stanie wykonać żadnych ćwiczeń? Zacznijcie stopniowo – od tych naprawdę łatwych. Należy pamiętać, że wysiłek należy dostosować do samopoczucia. Dobrym sposobem jest, np. wybranie sportu możliwego do uprawiania z wnukami bądź przyjaciółmi.

Podstawowe zasady aktywności:
• Ćwiczenia powinny być regularne!
• Należy odpowiednio dobrać ubranie i obuwie.
• Ból podczas ćwiczeń? Należy zwolnić.
• Należy pamiętać o nawadnianiu organizmu.

2. Dieta

To co jemy ma ogromny wpływ na kondycje stawów, kości i mięśni. Reumatyzm będzie nasilał się u osób z nadwagą i otyłością – należy zadbać o odpowiednią wagę.

Odżywianie seniora chorego na reumatyzm:
• 6 małych posiłków dziennie + 8 szklanek wody (herbaty)
• dieta roślinna – mięso zakwasza organizm
• wybieraj produkty z niskim indeksem glikemicznym – produkty zbożowe, warzywa i nabiał – nie powodują procesów zapalnych
• należy unikać wszelkiego rodzaju używek, a także produktów o dużej zawartości kwasu szczawiowego – szpinak, kakao, czekolada, rabarbar
• należy zwiększyć spożycie kwasów omega-3 – ryby morskie, olej rzepakowy i lniany

3. Fizjoterapia i leki

Wsparciem seniora chorego na reumatyzm jest fizjoterapeuta. Z jego pomocą senior walczy o zachowanie sprawności stawów na dłużej. Zabiegi hydroterapii, ćwiczenia ruchowe i izometryczne pomagają w walce. Dodatkowo, jeśli senior skarży się na silne bóle specjalista może zalecić niesteroidowe leki przeciwzapalne lub leki steroidowe.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ