Senior i artretyzm – co może pomóc ?

Senior i artretyzm. Ta choroba to nic innego jak zwyrodnienie stawów. Głównym objawem jest przede wszystkim ból stawów, który skutecznie potrafi obniżyć jakość życia. Jak zahamować rozwój choroby? Jak zniwelować ból stawów?

Oto 5 skutecznych sposobów, które pomogą seniorowi chorującemu na artretyzm:

1. Odpowiednia dieta

Jedną z przyczyn artretyzmu jest nadwaga i otyłość, dlatego koniecznym jest tutaj zachowanie umiaru w jedzeniu i piciu, a do tego zbilansowana dieta. Spożywane produkty powinny być jak najmniej przetworzone. Należy unikać chleba pszennego (te sklepowe są pełne ulepszaczy), wędlin (mnóstwo konserwantów), mięsa (z nieznanego źródła mogą być nafaszerowane antybiotykami), a także używek (papierosy, kawa, słodycze). Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce. Należy jeść dużo orzechów, kasz, nasion, ryb. Warto stosować również zioła takie jak: bazylia, cząber, imbir, kurkuma, anyż.

2. Aktywność fizyczna

Senior chorujący na artretyzm w swój codzienny plan dnia powinien wpisać ćwiczenia. Na początku wykonywane pod okiem rehabilitanta, z czasem samodzielnie. Ćwiczenia zrelaksują mięśnie otaczające zniszczone stawy. Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń z pewnością przyniesie ulgę.

3. Masaż

Wykonany samodzielnie lub przez wyszkolonego terapeutę poprawi krążenie krwi, a ponadto zmniejszy obrzęk i złagodzi ból. Masaż ma również duży wpływ na minimalizację stresu, dzięki czemu jest naturalnym środkiem przeciwbólowym.

4. Glukozamina

To substancja będąca łatwo dostępna na rynku, odpowiedzialna za odbudowę zniszczonej struktury chrząstki stawowej. Jej regularne przyjmowanie z pewnością pomoże prawidłowo funkcjonować stawom. Nie należy obawiać się glukozaminy, gdyż jest to naturalny budulec wchodzący w skład chrząstki. Z reguły dostępna jest w tabletkach.

5. Eukaliptus

Na bóle stawów skuteczny będzie eukaliptus. Przez seniorów chorujących na artretyzm stosowane są olejki eukaliptusowe bądź maści. Wystarczy posmarować bolące miejsce, a za kilka minut będzie można poczuć wyraźną ulgę.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ