Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!
CZYTAJ DALEJPracując jako opiekunka często możesz natknąć się na wiele kwestii, które będą dezorganizować twoją pracę. Jedną z nich jest głuchota podopiecznego. Jednak jest na nią sposób – aparat słuchowy dla seniora. To mała rzecz, która zapewni komfort nie tylko podopiecznemu, ale i opiekunce.
Głuchota – problem seniora i opiekunki
Głuchota starcza jest efektem starzenia się i jako proces, wraz z wiekiem nasila się. Odpowiada za nią starzenie się komórek nerwowych, które z upływem lat ulegają uszkodzeniom właśnie w obrębie ucha wewnętrznego. Głuchota starcza to problem, który dotyczy zarówno seniora, jak i opiekunki. Senior, który początkowo przestaje słyszeć tony o wysokich częstotliwościach, później średnich (rozmowa) czuje się niekomfortowo. Wraz z zanikiem słuchu spada jego samoocena, poczucie przydatności, co może skutkować stanami depresyjnymi. Głuchota starcza jest również problemem opiekunki, gdyż senior bardzo często ma problemy z porozumiewaniem się. Senior z reguły nie chce (bądź boi się) dopytywać, prosić o powtórzenie z czego wynika wiele nieporozumień. Głuchota starcza sprawia, że zarówno senior, jak i opiekunka denerwują się zupełnie niepotrzebnie.
Aparat słuchowy – skuteczna pomoc w głuchocie
Rozpoznanej głuchoty starczej nie da się wyleczyć. Jej rozwój wraz z postępującym starzeniem się jest procesem, którego nie da się zatrzymać. Jednak nie należy się tym niepokoić. Głuchota jest częstym schorzeniem u seniorów, które nieignorowane można okiełznać. Senior powinien korzystać z aparatu słuchowego, który zadba o komfort jego, jak i opiekunki, i reszty otoczenia. Aby wybrać odpowiedni aparat słuchowy należy wybrać się do protetyka, który odpowiednio dobierze urządzenie. Obecnie jest bardzo duży wybór aparatów, które są prawie niewidoczne i dobre. Najważniejsze, aby senior miał aparat, który będzie umiał obsłużyć manualnie. Oczywiście, opiekunka może mu w tym pomagać, jednak warto pamiętać o wspieraniu samodzielności seniora. Aparaty słuchowe wzmacniają głośność dźwięków zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Warto pamiętać, że rolą opiekunki jest sprawdzanie, czy bateria nie powinna być wymieniona bądź czy aparat nie potrzebuje czyszczenia. Senior z aparatem słuchowym z pewnością będzie miał lepsze samopoczucie.