Co robić, gdy pracodawca nie prześlę ci PIT-11

Kwartał nowego roku to gorący okres w księgowości. Niedługo czas rozliczeń podatkowych. Czy wiesz, co zrobić, gdy pracodawca nie prześle ci PIT-11? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Kiedy składamy PIT-y w 2017 roku?

Jak co roku, tak i w tym będzie trzeba pamiętać o złożeniu rozliczenia podatkowego. W 2017 roku osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę, umowy zlecenie i umowy o dzieło muszą złożyć PIT-37 do 2 maja 2017 roku. Należy pamiętać, że można tego dokonać na 3 sposoby:

przez internet – poprzez e-Deklaracje
osobiście – w Urzędzie Skarbowym, do którego przynależymy
korespondencyjnie – za pośrednictwem Poczty Polskiej lub Polskiego Urzędu Konsularnego (datą złożenia jest data stempla pocztowego)

Kiedy pracodawca powinien przesłać PIT-11?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest przesłanie wszystkim pracownikom PIT-11. Dzięki niemu wiadomo, jakie konkretnie dochody uzyskał pracownik. Jest wysyłany zarówno do pracownika, jak i do Urzędu.

Pracodawca powinien przesłać PIT-11 do ostatniego dnia lutego bieżącego roku, tj. 28.02.2017 r. Ponadto, pracodawca może przekazać pracownikowi ten dokument również w trakcie roku, gdy np. została wcześniej rozwiązana umowa między nimi.

Brak PIT-11 od pracodawcy – co robić?

Jeśli pracodawca nie wysłał tego dokumentu, należy skontaktować się z nim i przypomnieć o obowiązku, jaki na nim ciąży. Może zdarzyć się tak, że pracodawca nie dopełni tego obowiązku. Warto podkreślić, że również wtedy, gdy nie otrzyma się tego druku od pracodawcy, należy wypełnić rozliczenie podatkowe. Aby tego dokonać należy podać kwoty według najlepszej wiedzy pracownika. Tak złożone rozliczenie można później poprawić i dokonać tzw. korekty rozliczenia podatkowego. Warto o tym pamiętać i już wcześniej zainteresować się tematem. Za opóźnienia bądź niezłożenie zeznania, Urząd Skarbowy nakłada na podatników spore kary.

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ