Co robić, gdy pracodawca nie prześlę ci PIT-11

Kwartał nowego roku to gorący okres w księgowości. Niedługo czas rozliczeń podatkowych. Czy wiesz, co zrobić, gdy pracodawca nie prześle ci PIT-11? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Kiedy składamy PIT-y w 2017 roku?

Jak co roku, tak i w tym będzie trzeba pamiętać o złożeniu rozliczenia podatkowego. W 2017 roku osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę, umowy zlecenie i umowy o dzieło muszą złożyć PIT-37 do 2 maja 2017 roku. Należy pamiętać, że można tego dokonać na 3 sposoby:

przez internet – poprzez e-Deklaracje
osobiście – w Urzędzie Skarbowym, do którego przynależymy
korespondencyjnie – za pośrednictwem Poczty Polskiej lub Polskiego Urzędu Konsularnego (datą złożenia jest data stempla pocztowego)

Kiedy pracodawca powinien przesłać PIT-11?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest przesłanie wszystkim pracownikom PIT-11. Dzięki niemu wiadomo, jakie konkretnie dochody uzyskał pracownik. Jest wysyłany zarówno do pracownika, jak i do Urzędu.

Pracodawca powinien przesłać PIT-11 do ostatniego dnia lutego bieżącego roku, tj. 28.02.2017 r. Ponadto, pracodawca może przekazać pracownikowi ten dokument również w trakcie roku, gdy np. została wcześniej rozwiązana umowa między nimi.

Brak PIT-11 od pracodawcy – co robić?

Jeśli pracodawca nie wysłał tego dokumentu, należy skontaktować się z nim i przypomnieć o obowiązku, jaki na nim ciąży. Może zdarzyć się tak, że pracodawca nie dopełni tego obowiązku. Warto podkreślić, że również wtedy, gdy nie otrzyma się tego druku od pracodawcy, należy wypełnić rozliczenie podatkowe. Aby tego dokonać należy podać kwoty według najlepszej wiedzy pracownika. Tak złożone rozliczenie można później poprawić i dokonać tzw. korekty rozliczenia podatkowego. Warto o tym pamiętać i już wcześniej zainteresować się tematem. Za opóźnienia bądź niezłożenie zeznania, Urząd Skarbowy nakłada na podatników spore kary.

Sprawdź również

Airfryer – sprawdzone i najlepsze przepisy

Szukasz sprawdzonych i smacznych przepisów na airfryer? Mamy dla Ciebie gotowe i proste pomysły na obiad i przekąski. Zobacz!

CZYTAJ DALEJ
Czego nie może lub nie powinna robić opiekunka osoby starszej?

Sprawdź, jakie czynności są zastrzeżone dla personelu medycznego i gdzie leżą granice obowiązków opiekunki.

CZYTAJ DALEJ
Dlaczego referencje są kluczowe dla Opiekunek seniorów pracujących w Niemczech?

Referencje w pracy opiekunki osób starszych – zobacz dlaczego są ważne i co powinny zawierać.

CZYTAJ DALEJ
Ranking Agencji Opiekuńczych i Przewoźników – Aktualizacja: czerwiec 2025

Sprawdź, które firmy cieszą się największym zaufaniem opiekunek i opiekunów! Zobacz aktualne wyniki rankingów najlepszych agencji i przewoźników.

CZYTAJ DALEJ