Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJCzy posiada Pan/Pani referencje? To jedno z pytań, które pojawia się prawie zawsze podczas rejestracji Opiekuna. Dlaczego są takie ważne? Czy warto je zbierać? Tego dowiesz się w poniższym artykule.
Czym są referencje?
Osoby zajmujące się rekrutacją opiekunów osób starszych niejednokrotnie przyznają, że posiadanie referencji jest jedną z najczęściej zapominanych i bagatelizowanych dokumentów przez osoby pracujące na zleceniu w Niemczech.
Referencje, czyli potwierdzenie jakości wykonywanej pracy, są jednym z najważniejszych dokumentów, które chce zobaczyć przyszły pracodawca oraz rodzina seniora. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to najczęściej jedyny dokument, który potwierdza posiadane doświadczenie oraz informacje o jakości wykonywanych usług. W ostatnim czasie również coraz więcej rodzin wymaga przedstawienia referencji – chcą mieć pewność, kto będzie opiekował się seniorem i czy nowy Opiekun jest godny zaufania.
Jak zbierać referencje?
W naszym kraju nie ma zwyczaju proszenia byłego pracodawcy o referencje, dlatego wiele opiekunów może mieć przed tym obawy. Jak to zrobić?
Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie podopiecznego o napisanie kilku zdań o naszej pracy. Jeśli jednak stan zdrowia seniora na to nie pozwala, można poprosić o przygotowanie opinii kogoś z najbliższej rodziny.
O referencje można również poprosić koordynatora naszego zlecenia. Agencje Opiekunek chętnie zgadzają się na wydanie zaświadczenia o pracy, zwłaszcza jeśli są zadowolone ze współpracy.
Kiedy i jak często prosić o referencje?
Z prośbą o napisanie referencji nie powinno czekać się do ostatniej chwili. Najlepiej zrobić to podczas wyjazdu, a nawet kilka tygodni przed powrotem. Postępując w ten sposób damy podopiecznemu czas na napisanie przemyślanej opinii.
Bardzo często Opiekunowie rezygnują z prośby o napisanie referencji z obawy przed negatywną opinię. Nie ma się czego bać! Nie każda nieprzychylna opinia będzie świadczyła o jakości świadczonych przez nas usług, ale np. będzie miała związek z indywidualnymi wymaganiami i upodobaniami rodziny.
Pamiętajmy również, żeby zbierać referencje za każdym razem, kiedy jesteśmy na zleceniu. W przypadku, kiedy opiekujemy się seniorem po raz kolejny, możemy prosić o napisanie opinii np. co drugi-trzeci wyjazd.
Posiadanie referencji daje Opiekunom przewagę nad innymi kandydatami. Doświadczenie pokazuje, że rodzina seniora patrzy przychylniej na osobę, która posiada referencje i bardzo często są w stanie zaoferować jej lepsze warunki pracy. Dzięki posiadanym referencjom Opiekunka zwiększa szansę na otrzymanie wyższej pensji i bardziej atrakcyjnych ofert wyjazdu.
3 Odpowiedzi do wpisu “Referencje. Dlaczego warto o nie prosić?”