Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJSezon grzybowy już chyli się ku końcowi. Aż miło patrzeć na koszyki po brzegi wypełnione grzybami. To już ostatnia szansa aby udać się na spacer i uzupełnić zapasy. Jednak co zrobić z nadmiarem grzybów, które pojawiły się w naszych domach? Poniżej zebraliśmy klasyczne, nowoczesne, a przede wszystkim smaczne przepisy z których każdy bez problemu zaczerpnie kuchenne inspiracje. Chcesz podzielić się swoimi sposobami na marynowanie lub potrawy z grzybami? Możesz napisać je w komentarzu.
Przepisy na dania z grzybami
Marynowane grzyby w occie
Składniki:
- 1 kg grzybów (podgrzybki, borowiki, koźlaki, maślaki, kurki, pieczarki itd.)
- ok. 2 i 1/2 szklanki wody
- sól
Składniki na zalewę octową:
- 3 szklanki wody
- 1 szklanka octu
- 2 średnie cebule
- 1 łyżka soli
- 1 łyżeczka cukru
- pieprz
- 2-3 liście laurowe
- 4 kuleczki ziela angielskiego
- gorczyca (płaska łyżeczka)
Przepis:
Marynowane grzyby są zaraz po ogórkach kiszonych nieodzownym dodatkiem Polskich obiadów. Dużo lepszy smak oczywiście mają osobiście zerwane grzyby i dla sympatyków leśnego zbieractwa prezentujemy sprawdzony przepis na marynowanie grzybów w occie.Na początku przygotowujemy grzyby. Musimy je dokładnie oczyścić i opłukać. Najlepiej do marynowania powybierać małe borowiki, podgrzybki, maślaki, kozaki, rydzy, opieńki. Dodatkowo możemy dołożyć cebulę, którą wcześniej obieramy i kroimy na plasterki.Zalewę octową przygotowujemy poprzez zagotowanie wody z octem w proporcjach 3:1, dodajemy cukier, sól, ziele angielskie, liście laurowe, gorczycę i pieprz. Obgotowane grzyby i cebulę odcedzamy i wkładamy do suchych słoiczków wypełniając je do około 3/4 objętości. Zalewamy je wrząc zalewą i od razu zakręcamy. Słoiki obracamy do góry denkami lub pasteryzujemy w dużym garnku przez około 15 minut.
Krem z grzybów leśnych
Składniki:
- 500 g grzybów leśnych
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- 5 ziemniaków
- 1 pęczek włoszczyzny
- 2 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 1 szczypta soli
- 1 szczypta pieprzu
- 3 łyż. masła
- 160 g śmietany 22 %
- 1 garść natki pietruszki
Przepis:
Przygotowujemy bulion na zupę. Dodaj do niego marchewkę, pietruszkę pociętą na grubsze plastry oraz gotuj przez 10 min. W tym czasie grzyby pokrój w kostkę i podsmaż na maśle razem z poszatkowaną cebulę. Dodaj je do garnka i gotuj wszystko przez 20 min. Dopraw przyprawami wg. gustu np. majerankiem, solą oraz pieprzem. Jeśli wśród dodanych przypraw jest ziele angielskie lub liść laurowy wyciągnij je przed zmiksowaniem. Całość za pomocą blendera miksuj do uzyskania kremowej konsystencji. Krem z grzybów podaj ciepły z dodatkiem śmietany.
Kotlety ziemniaczane z grzybami
Składniki:
- 500 g ziemniaków
- 200 g pieczarek
- 3 cebule
- masło lub oliwa do smażenia
- 1 jajko
- 2 łyżki bułki tartej + kolejne 2 do obtaczania
Przepis:
Ugotowane i obrane ziemniaki przepuść przez praskę lub rozgnieć dokładnie widelcem. Pokrojone grzyby wraz z drobno pociętą cebulą podsmaż na patelni. Możesz również użyć suszonych kapelusików po wcześniejszym ich ugotowaniu. Do miski dodaj ziemniaki, cebulę, grzyby z patelni, jajko oraz 2 łyżki bułki tartej. Przypraw wszystko solą i pieprzem. Dokładnie wymieszaj cała masę. Uformuj kotleciki i obtocz je delikatnie w bułce tartej. Obsmaż je na maśle. Kotleciki możesz podać wg uznania np. z surówkami i sosem grzybowym.
Sos grzybowy
Składniki:
- ½ kg świeżych grzybów (np. podgrzybków)
- 1 cebula
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka oleju
- mąka
- 100 ml śmietanki kremowej 30%
- sól i świeżo zmielony
- czarny pieprz
- opcjonalnie płaska łyżeczka mąki
Przepis:
Dokładnie oczyszczamy grzyby i kroimy je w plastry. Cebulę smażymy na oleju do zeszklenia i dodajemy do niej masło oraz wcześniej przygotowane grzyby na około 2-3 minuty. Dusimy grzyby na wolnym ogniu pod przykrywką. Następnie zasypujemy je łyżką mąki i podsmażamy ją. Na patelnie dodajemy bulion i mieszamy do czasu zgęstnienia sosu. Doprawiamy całość do smaku solą i pieprzem, dodajemy ok 4-5 łyżek śmietany 30% cały czas mieszając. Możemy do dania również dodać natkę pietruszki.
Grzyby suszone
Najważniejsze przed suszeniem grzybów jest ich dokładne wyczyszczenie. Nie myj ich jednak wodą ponieważ proces będzie trwał dużo dłużej. Ręcznie „na sucho” pozbądź się wszelkich pozostałości runa leśnego używając czystej ściereczki lub miękkiej szczoteczki. Zwróć uwagę czy wszystkie zgniłe części grzybów są poodcinane. Małe grzyby możesz zasuszyć w całości, większe lepiej pokroić na plastry.Jeśli nie posiadasz specjalnej suszarki do żywności nawlecz grzyby na cienki sznurek a następnie wywieś je na słońcu lub po prostu rozłóż je na świeżym powietrzu. Jeśli zależy Ci na czasie możesz wykorzystać nagrzany wcześniej piekarnik, jednak bardzo łatwo można przypalić grzyby. Pamiętaj aby wysuszone grzyby przechowywać w zaciemnionym miejscu i szczelnie zamknięte.
Masz swoje ulubione grzyby? Napisz w komentarzu jakie dania lubisz z nich przygotowywać. Również na naszej grupie facebookowej (DOŁĄCZ DO NAS!) możesz pochwalić się swoimi zbiorami. Zapraszamy!