Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJIgnorowanie problemów z ciśnieniem może skończyć się zawałem, udarem mózgu, miażdżycą i wieloma innymi groźnymi chorobami. Jak opiekować się osobą starszą która choruje na nadciśnienie? Zapraszamy do lektury poradnika.
Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi u osoby starszej?
Podczas pracy serca krew jest wpompowywana w tętnice. To właśnie nacisk krwi na ściany tętnic tworzą ciśnienie dzięki któremu nasz organizm funkcjonuje w prawidłowy sposób. Nasze ciało składa się z niezliczonej ilości mechanizmów które regulują jak dużo krwi i co z niej potrzebujemy. Jednak jak wszystko w człowieku, również ciśnienie i układ krwionośny zmienia się wraz z naszym wiekiem.
Ryzyko zachorowania na nadciśnieniem wzrasta razem z ilością naszych lat. Nadciśnienie tętnicze rozpoznajemy po kilkukrotnym badaniu. Nigdy nie sugeruj się tylko jednym pomiarem ponieważ na wysokość ciśnienia wpływają również dodatkowe warunki np. stres. Nadciśnienie jest dolegliwością, dla której charakterystyczne jest wysokie ciśnienie krwi w układzie naczyń, jeżeli wysokość ciśnienia wynosi powyżej 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego.
Ciśnienie tętnicze rośnie wraz z wiekiem. Jednak norma ciśnienia skurczowego (<140mmHg) pozostaje niezmienna dla wszystkich dorosłych niezależnie od tego czy są to seniorzy czy osoby w wieku 50 lat. Dobrym nawykiem jest zapisywanie wyników ciśnienia krwi by móc obserwować czy jest on stały. W sytuacji wizyty lekarskiej dobrze jest przedstawić swoje zapisy doktorowi, aby stwierdził on czy nie ma podejrzeń nadciśnienia.
Normy i klasyfikacje wyników pomiaru ciśnienia tętniczego:
- optymalne ciśnienie 120/80 mm Hg
- normalne ciśnienie 120–129/80-84 mm Hg
- prawidłowe wysokie ciśnienie 130–139/85-89 mm Hg
- łagodne nadciśnienie (stopień 1) 140-159/90-99 mm Hg
- umiarkowane nadciśnienie (stopień 2) 160-179/100-109 mm Hg
- ciężkie nadciśnienie (stopień 3) 180/110 mm Hg i powyżej
Jak mierzyć ciśnienie?
Pomiar ciśnienia na aparacie ukazuje nam trzy wartości. Pierwsze to ciśnienie skurczowe, czyli siła, z jaką krew zaczyna krążyć w naczyniach na skutek skurczu mięśnia sercowego. Kolejne jest ciśnienie rozkurczowe, czyli siła naporu krwi na tętnice, gdy serce jest w spoczynku – pomiędzy uderzeniami. Ostatnia wartość to puls czyli liczba uderzeń serca na minutę. Prawidłowe tętno spoczynkowe to 70 – 60 uderzeń na minutę.
Ciśnienie można mierzyć w większości przypadków na obu kończynach. Jednak w sytuacji kiedy zapisujemy wynik ważna jest konsekwencja wyboru kończyny przy powtarzaniu pomiarów. Pomiaru dokonuj po chwili odpoczynki w pozycji siedzącej. Stopy powinny znajdować się na podłodze, a plecy być wyprostowane. Dobrze położyć przedramię ręki na płaskiej powierzchni na wysokości serca. Przed badaniem nie podawaj, ani nie pij (jeśli badasz swoje ciśnienie) kawy oraz papierosów zaburzy to ciśnienie i wynik będzie nieprawidłowy.
Po czym poznać podwyższone ciśnienie?
Jeśli nie badasz regularnie ciśnienia krwi często dolegliwości wskazujące na nieprawidłowości mogą być mylone z codziennymi schorzeniami. Zła praca serca lub problemy z krążeniem objawiają się na przykład bólem lub zawrotami głowy, kołataniem serca, uderzeniami gorąca lub zaczerwienieniem twarzy. To pierwsze z oznak, że w organiźmie dzieje się coś niedobrego.
Objawy te są jednak mało charakterystyczne i mogą być mylone, bądź przypisywane innym chorobom. Dlatego staraj się regularnie sprawdzać ciśnienie nie tylko swojego podopiecznego, ale również sobie.
Konsekwencją rozwoju nadciśnienia może być uszkodzenie narządów. U chorego może dość do problemów z prawidłowym czuciem i poruszaniem się, obrzęków kończyn lub ich wychłodzenia oraz nawet do kłopotów ze wzrokiem i nieprawidłowej pracy nerek.
W grupie ryzyka narażonych na nadciśnienie są przede wszystkim osoby prowadzący „kanapowy” styl życia. Osoby otyłe, które również mogą chorować na miażdżycę. Pamiętajmy że ciśnienie krwi jest prawidłowe, kiedy nasz organizm nie utrudnia przepływu krwi. Dlatego też wszelkiego rodzaju używki tj. alkohol oraz papierosy mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania. Jeśli lubisz dobrze przyprawione posiłki i nie żałujesz soli bądź jesz dużo przetworzonego jedzenia – to również może odbić się po jakimś czasie na problemach z nadciśnieniem.
Domowy sposób na obniżenie ciśnienia
Najlepszym sposobem na uniknięcie nadciśnienia jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Pamiętaj, aby przyjmować również leki przepisane przez doktora. Obecne środki farmakologiczne można brać przez długie lata ponieważ organizm nie uodparnia się na nie.
Pamiętaj jednak, że jeśli nie udało Ci się zapobiec chorobie, z biegiem lat nadciśnienie może postępować. Warto zmodyfikować swój styl życia, aby nie doprowadzić do sytuacji osłabienia organizmu nie tylko przez problemy z ciśnieniem, ale również ilość przyjmowanych środków.
Wszystko co jest do Twojej dyspozycji może być zarówno zdrowe jak i szkodzić. Zaleca się, aby unikać kawy jednak jej ograniczenie bywa pomocne. Dzięki temu, że zredukujesz picie kofeiny do filiżanki dziennie będziesz mogła rano zrelaksować się (a wiadomo, że stres również szkodzi) i dodatkowo uniknąć nerwów spowodowanych przez całkowite odstawienie ulubionego napoju. To właśnie denerwowanie się tym, że nie można wypić kawy może bardziej wpłynąć na ciśnienie niż pozwolenie sobie na odrobinę przyjemności.
Tak samo wskazane jest unikanie sodu czyli soli. Staraj się unikać przesolonych i gotowych produktów. Twój organizm odwdzięczy Ci się poprawą nie tylko jeśli chodzi o prawidłowe ciśnienie krwi, ale również zaczniesz odczuwać więcej smaków i aromatów. Planujesz dodatkowo rzucić palenie? Dzięki temu połączeniu będziesz mogła na nowo odczuwać radość z gotowania i pieczenia!
Nadciśnienie może mieć kilka powodów i rodzajów. Możliwe jest pełne wyleczenie z choroby w przypadku nadciśnienia wtórnego ponieważ jest to stan objawowy. Niestety jest on diagnozowany tylko u około 5% chorych ponieważ wiele osób ignoruje pierwsze symptomy choroby.
Nadciśnienie pierwotne nie jest jedna wyrokiem. Ponieważ dzięki prawidłowemu leczeniu i zmianie nawyków możliwe jest jest obniżenie ciśnienia do poziomu osoby zdrowej. Warto jednak pamiętać, że unormowanie wyników nie oznacza ustąpienia choroby. Trzeba przyjmować leki i regularnie badać swoje ciśnienie krwi ponieważ bez tego można doprowadzić do gwałtownego wzrostu ciśnienia.
Pamiętaj, że dbanie o swoje zdrowie powinno być u Ciebie na pierwszym miejscu. Tylko zdrowa opiekunka może zadbać o podopiecznych i czuć spełnienie ze swojej pracy. Regularnie badaj swoje ciśnienie oraz ciśnienie podopiecznego.