Jak opiekować się seniorem z nadciśnieniem tętniczym

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która dotyka aż 60% osób po 65 roku życia. Jest to bardzo niebezpieczna choroby, gdyż nie daje żadnych określonych objawów. Aby dowiedzieć się, czy senior cierpi na nadciśnienie tętnicze nie trzeba wykonywać żadnych skomplikowanych badań – wystarczy pomiar ciśnienia. I tak z nadciśnieniem mamy do czynienia wtedy, gdy wartości wskazują 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego bądź/i 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Takie ciśnienie tętnicze może prowadzić do poważnych zmian w organizmie, dlatego konieczne jest tu zastosowanie odpowiedniego leczenia. Jak opiekować się seniorem z nadciśnieniem tętniczym:

1. Przyjmowanie leków
W leczeniu nadciśnienia tętniczego stosuje się leczenie farmakologiczne. Bardzo ważne jest zatem regularne przyjmowanie farmaceutyków. Bądź skrupulatna i podawaj podopiecznemu leki o stałych porach.

2. Mierzenie ciśnienia
Aby leczenie było skuteczne, a leki działały należy codziennie mierzyć seniorowi ciśnienie. Notuj dokładne wyniki – taki dziennik możesz przekazać lekarzowi, któremu znacznie ułatwi to dobranie odpowiednich lekarstw.

3. Prawidłowa dieta
Na nadciśnienie tętnicze ogromny wpływ ma dieta. Chory senior powinien spożywać dużo warzyw i owoców, a także ograniczyć spożywanie żywności przetworzonej. Związane jest to z zawartością sodu (soli), który podwyższa ciśnienie tętnicze. Należy dbać również, aby dieta seniora chorego na nadciśnienie tętnicze była niskotłuszczowa.

4. Ruch
Zadbaj, aby senior miał jak najwięcej ruchu. Nie chodzi tutaj o jakieś konkretne ćwiczenia, ale np. regularne i częste spacery. Jeśli senior jest sprawny to zaleca się również jazdę na rowerze czy nordic walking.

5. Nadwadze mówimy nie!
W leczeniu nadciśnienia tętniczego nie sprzyja otyłość i nadwaga. Jeśli senior ma problem z dodatkowymi kilogramami, koniecznym jest ich zrzucenie. Każdy spadek masy ciała związany jest ze spadkiem ciśnienia tętniczego.

6. Sen, brak stresu i używek
Te trzy, rzekomo mało znaczące czynniki są bardzo ważne. Wyspany organizm utrzymuje lepsze ciśnienie krwi, a stres nie wspomaga jego wzrostu. Oczywiście palenie i picie alkoholu nie sprzyja leczeniu, dlatego koniecznie należy je odstawić.

Skomentuj artykuł

2 Odpowiedzi do wpisu “Jak opiekować się seniorem z nadciśnieniem tętniczym”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ