Nadciśnienie tętnicze u seniora – 6 sposobów, aby je obniżyć

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo często chorobą u seniorów. Opiekunowie i opiekunki osób starszych muszą wiedzieć, jak najwięcej o tej chorobie, aby skutecznie pomóc podopiecznym. Poznaj 6 sposobów, aby je obniżyć!

Pomiar ciśnienia jest bardzo ważnym badaniem profilaktycznym. Seniorzy powinni wykonywać je praktycznie przy każdej wizycie u lekarza internisty. O nadciśnieniu tętniczym można mówić, gdy wynik przekracza 140/90 mmHg. Wtedy należy podjąć odpowiednie działania, aby obniżyć ciśnienie.

6 sposobów na obniżenie ciśnienia tętniczego:

 1. Zadbaj o wagę
  Jeśli podopieczny ma nadwagę, warto zadbać o zbilansowaną dietę. Utrata zbędnych kilogramów przyczyni się do obniżenia ciśnienia. Dodatkowo zmniejszy ryzyko zawało, udaru, czy hiperglikemii.
 2. Aktywność fizyczna
  Niezależnie od wieku senior powinien ćwiczyć. Każda aktywność fizyczna powinna być dostosowana do jego możliwości i stanu zdrowia. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą aktywności takie jak spacer (1 raz dziennie) i pływanie (np. 2 razy w tygodniu).
 3. Eliminacja z jadłospisu soli
  Warto podkreślić, że to właśnie sól przyczynia się do wysokiego ciśnienia tętniczego. Osoby chore nie powinny spożywać więcej niż pół łyżeczki soli dziennie. Należy pamiętać, aby ograniczyć spożywanie żywności przetworzonej, a także niezdrowych przekąsek, do których dodawane są duże ilości soli.
 4. Koniec z paleniem tytoniu!
  Palenie, a tym samym nikotyna dostająca się do organizmu podnosi ciśnienie krwi, sprawiając, że serce chorego musi szybciej pompować krew. Dlatego też, rzucenie palenia jest priorytetem w walce z nadciśnieniem tętniczym.
 5. Kawa i alkohol: NIE
  Wypijanie dużej ilości kawy i alkoholu skutecznie podwyższa ciśnienie. Dlatego, aby je obniżyć najlepiej przerzucić się na kawę bezkofeinową, a z alkoholu zrezygnować w ogóle. Takie postępowanie z pewnością wyjdzie na zdrowie!
 6. Bezstresowe życie
  Chorując na nadciśnienie tętnicze warto pamiętać, że stres skutecznie podnosi ciśnienie. Dlatego też, aby dbać o ciśnienie seniora warto pamiętać o tym, by unikał trudnych sytuacji.

Skomentuj artykuł

2 Odpowiedzi do wpisu “Nadciśnienie tętnicze u seniora – 6 sposobów, aby je obniżyć”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ