Nadciśnienie tętnicze u seniora – 6 sposobów, aby je obniżyć

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo często chorobą u seniorów. Opiekunowie i opiekunki osób starszych muszą wiedzieć, jak najwięcej o tej chorobie, aby skutecznie pomóc podopiecznym. Poznaj 6 sposobów, aby je obniżyć!

Pomiar ciśnienia jest bardzo ważnym badaniem profilaktycznym. Seniorzy powinni wykonywać je praktycznie przy każdej wizycie u lekarza internisty. O nadciśnieniu tętniczym można mówić, gdy wynik przekracza 140/90 mmHg. Wtedy należy podjąć odpowiednie działania, aby obniżyć ciśnienie.

6 sposobów na obniżenie ciśnienia tętniczego:

 1. Zadbaj o wagę
  Jeśli podopieczny ma nadwagę, warto zadbać o zbilansowaną dietę. Utrata zbędnych kilogramów przyczyni się do obniżenia ciśnienia. Dodatkowo zmniejszy ryzyko zawało, udaru, czy hiperglikemii.
 2. Aktywność fizyczna
  Niezależnie od wieku senior powinien ćwiczyć. Każda aktywność fizyczna powinna być dostosowana do jego możliwości i stanu zdrowia. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą aktywności takie jak spacer (1 raz dziennie) i pływanie (np. 2 razy w tygodniu).
 3. Eliminacja z jadłospisu soli
  Warto podkreślić, że to właśnie sól przyczynia się do wysokiego ciśnienia tętniczego. Osoby chore nie powinny spożywać więcej niż pół łyżeczki soli dziennie. Należy pamiętać, aby ograniczyć spożywanie żywności przetworzonej, a także niezdrowych przekąsek, do których dodawane są duże ilości soli.
 4. Koniec z paleniem tytoniu!
  Palenie, a tym samym nikotyna dostająca się do organizmu podnosi ciśnienie krwi, sprawiając, że serce chorego musi szybciej pompować krew. Dlatego też, rzucenie palenia jest priorytetem w walce z nadciśnieniem tętniczym.
 5. Kawa i alkohol: NIE
  Wypijanie dużej ilości kawy i alkoholu skutecznie podwyższa ciśnienie. Dlatego, aby je obniżyć najlepiej przerzucić się na kawę bezkofeinową, a z alkoholu zrezygnować w ogóle. Takie postępowanie z pewnością wyjdzie na zdrowie!
 6. Bezstresowe życie
  Chorując na nadciśnienie tętnicze warto pamiętać, że stres skutecznie podnosi ciśnienie. Dlatego też, aby dbać o ciśnienie seniora warto pamiętać o tym, by unikał trudnych sytuacji.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Nadciśnienie tętnicze u seniora – 6 sposobów, aby je obniżyć”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Oferta pracy w opiece – firma co innego mówi, a co innego jest na miejscu!

Zadzwoniła do mnie Rekruterka i pamiętam jej słowa: “oferta pracy idealnie dopasowana do Pani!”. Wydawało mi się wszystko jasne. Ale jak przyjechałam na miejsce nic się nie zgadzało. Moja pułapka […]

CZYTAJ DALEJ
Boże Ciało w Niemczech czyli Fronleichnam

Niemcy są krajem chrześcijańskim, jednak widoczny jest u nich podział na katolików oraz protestantów. Mimo to, obchody Bożego Ciała w Niemczech są ważnym wydarzeniem i przebiegają w spokojny sposób. Uroczystość […]

CZYTAJ DALEJ
Awarie sprzętu domowego – videofiszki po niemiecku.

Zwroty niemieckie z wymową dla opiekunek osób starszych. W tej videofiszce poznasz zdania, dzięki którym zgłosisz awarie sprzętu domowego. Telewizor chyba się psuje. Często nie widać obrazu. Der Fernseher scheint […]

CZYTAJ DALEJ
Nocne wstawanie i ciężkie zlecenia. Wiadomość Weroniki.

Przeczytałam ostatnią wiadomość, którą napisał jakiś opiekun i stwierdziłam, że to kłamstwo. Jeszcze nie spotkałam zlecenia gdzie za nieprzespane nocy dostawałabym wolne w dzień żeby się wyspać. A co dopiero, […]

CZYTAJ DALEJ