Prawa i obowiązki Opiekunek osób starszych

Decydując się na prace Opiekunki musimy zdawać sobie sprawę, że czeka nas duże wyzwanie. Nie chodzi tylko o opiekę nad seniorem, ale przede wszystkim kontakt z jego rodziną. Często zdarza się, że Opiekunki osób starszych borykają się z problemem wykorzystywania. Co zatem należy do obowiązków Opiekunek w Niemczech? Wszystkie informacje powinna udzielić Wam firmą z którą współpracujecie. W momencie kiedy rodzina nadużywa swojej „władzy” zadzwoń do koordynatora i poinformuj o tym fakcie. Firma skontaktuje się z rodziną i porozmawia o tym co należy do zakresu obowiązków Opiekunki.

Wyjeżdżając po raz pierwszy do nowej rodziny zależy nam na zbudowaniu dobrej relacji. Zdarza się, że nie protestujemy kiedy dostajemy do prasowania ubrania innych domowników, a nie tylko podopiecznego. Z dobrej woli wykonujemy dodatkowe zadania np. mycie okien. Nie ma w tym nic złego, jeśli nie czujemy się z tego powodu źle. Piekło zaczyna się gdy rodzina podopiecznych uważa, że skoro jesteśmy 24-godzinną pomocą to możemy pracować bez wytchnienia. Nie dajmy się zwariować i pamiętajmy o tym, że to jest praca. Nie jesteśmy niewolnikami.

Prawa i obowiązku Opiekunek osób starszych

1. Opiekuję się tylko podopiecznym/i wskazanymi w umowie.

2. Moje obowiązki wskazane są w umowie i wszelkie zmiany wymagają obustronnej zgody.

3. Jako opiekunka domowa nie mogę wykonywać zabiegów medycznych.

4. Mam prawo do prywatności. Mój pokój jest miejscem mojego odpoczynku.

5. Pracując w domu podopiecznego mam prawo do nieograniczonego korzystania z produktów spożywczych.

6. Po stronie rodziny podopiecznego jest zapewnienie mi wszelkich środków potrzebnych do wykonywania moich obowiązków Lub zapewnienie odpowiedniej ilości pieniędzy na ich zakup.

7. Nie jest moim obowiązkiem pomoc w pracy Pflegedienst, kucharki lub sprzątaczki.

8. W ciągu dnia mam prawo do przerwy. Jej ilość jest ujęta w umowie.

9. Mam prawo do kontaktu z agencją w sytuacjach konfliktowych z rodziną podopiecznego.

10. Sama zdecydowałam się na pracę w charakterze Opiekunki, dlatego też mam prawo do decydowania na które zlecenie chcę jechać oraz rezygnacji z niego gdy jest niezgodne z opisem.

Kochajmy swoją pracę!

Powyższe punkty to recepta na udaną pracę. Uzupełnieniem tego, żeby nasza praca sprawiała nam radość jest nasze podejście do podopiecznego. Nie potrzebujemy wiele by pokochać swoją pracę.

Na naszym facebooku znajdziesz grafikę z prawami Opiekunek do udostępnienia na swoim profilu.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ