Pracuję jako Opiekunka – lubię moją pracę.

Czytając te wszystkie historię dotyczące wykorzystywania Opiekunek czuje się jakbym żyła w innym świecie. Do Niemiec jeżdżę od 8 lat, wcześniej 2 lata jeździłam do Włoch. Mogę więc powiedzieć, że mam doświadczenie i „z wielu pieców jadłam chleb”. Oczywiście zdarzali się podopieczni z którymi musiałam się „dotrzeć”. Jednak nigdy nie miałam sytuacji, że byłam zmuszana do rzeczy ponad moje obowiązki. Nigdy też nie uderzył mnie podopieczny, ani też przez nikogo nie została zwyzywana. Czy to znaczy, że jestem gorsza?

Moim zdaniem Opiekunka powinna być po prostu człowiekiem. Empatycznym i cierpliwym. Nie chodzi o to żeby szukać problemów w całym. W Polsce mam wnuczki i to dla nich pracuję. Opowiadam im o tym co babcia robi kiedy jest za granicą. Raz nawet podczas mojej pracy we Włoszech córka z dziećmi przyjechała do tego samego miasteczka na wakacje. Podopieczna poznała moją rodzinę i spędziliśmy super czas.

Podopieczni umierają. Zawsze bardzo to przeżywam, ale wierzę, że Bóg daje mi po prostu znać, że jestem potrzebna gdzieś indziej. Pracowałam już w 3 różnych Agencjach, czy to dużo czy mało możecie ocenić sami. Nauczyłam się tego, że trzeba czytać umowy i pytać. Zawsze pytam kiedy czegoś nie rozumiem. I widzę po zachowaniu ludzi kiedy próbują mnie zbałamucić lub okłamać. Dlatego rozwiązałam umowę z dwoma poprzednimi firmami.

Kiedy ktoś mnie zdenerwuje, nie wypisuje na internecie o tym, że są złodziejami. Po prostu takie są zasady funkcjonowania tej agencji. Jeśli mi nie odpowiadają – szukam innej. 10 lat temu na rynku było parę dużych firm. Teraz? Gdzie się nie odwrócę są ich setki. Wystarczy popatrzeć na pierwszą lepszą stronę z ofertami pracy.

Język niemiecki czy jest potrzebny? Jasne! Nie wyobrażam sobie tego, że nie potrafię zapytać podopiecznego jak się czuje i czy ma ochotę na zrobienie czegoś razem. Też języka uczyłam się podczas wyjazdów właśnie przez rozmowę, ale po paru dniach chowałam rozmówki i próbowałam mówić samodzielnie. To nie prawda, że podopieczni się denerwują. Oni bardzo doceniają nasze starania. I oczywiście wyższa wypłata jest bardzo dobrą motywacją do nauki. Zaczynałam od 900 euro teraz zarabiam 1300euro i wiem, że jest to tylko i wyłącznie moja zasługa.

Dlatego mam jedną radę dla wszystkich, którzy pracują lub chcą rozpocząć pracę jako Opiekunka osób starszych. Bądźcie życzliwi, cierpliwi i świadomi tego, że nasi podopieczni mają swoje ograniczenia. Szanujcie ich i siebie. Moja praca jest najlepszą ze wszystkich. Mam czas dla rodziny i żeby pomagać innym. A to jest moim zdaniem najważniejsze.

Mariola

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ