Praca u rodziny czy w domu opieki ?

Oferty dotyczące opieki nad osobami starszymi z reguły dotyczą pracy w domu podopiecznego. Jednak mając doświadczenie i umiejętności w tej pracy można się również zastanawiać, czy nie zdecydować się na podjęcie pracy w domu opieki. Praca u rodziny czy w domu opieki ?

Praca w domu opieki – zalety i wady

Pracując w domu spokojnej starości niewątpliwą zaletą jest normowany czas pracy. Pracujesz od danej godziny do danej godziny, a później masz wolne. W tym czasie masz również przerwy – dłuższą obiadową i kilka krótszych. Zaletą obok czasu pracy jest również płatny urlop. Oczywiście dotyczy to umowy o pracę, po przepracowaniu konkretnego czasu (np. roku). W związku z umową o pracę zaletą jest również odkładanie składek na emeryturę. Pracując na etacie masz więcej czasu dla siebie. Po pracy możesz robić co tylko chcesz. Jednak taka praca ma również swoje wady. Pierwsza, odróżniająca od pracy u rodziny jest taka, że za wyżywienie, mieszkanie i dojazd musisz płacić sama. Po drugie, praca ta bardzo często jest cięższa niż praca przy jednym podopiecznym. Na oddziałach znajduje się wielu podopiecznych, których doglądać ma bardzo często nieadekwatnych rozmiarów personel. Praca wykonywana jest na szybko, nie ma miejsca na samodzielność seniorów.

Praca u rodziny – zalety i wady

Praca jako opiekunka osoby starszej u rodziny związana jest ze wspólnym mieszkaniem i wyżywieniem. Dzięki temu nie płacisz za lokum, jedzenie, a także dojazd. To niewątpliwy plus takiego rozwiązania. Bardzo często masz czas dla siebie w ciągu dnia, np. podczas drzemki seniora. Niejednokrotnie, czas wolny dotyczy również czasu, w którym senior spędza aktywnie czas z innymi seniorami. Podczas takiej pracy z pewnością możesz poświęcić więcej czasu osobie starszej – dajesz mu czas, dzięki któremu dłużej jest samodzielny. Jednak należy pamiętać, że taka praca to często nienormowane godziny. Musisz być dyspozycyjna i często w czasie wolnym na tzw. czuwaniu. Zależnie od umowy nie masz stałych godzin pracy, a urlop najczęściej jest nieodpłatny.

Praca u rodziny czy w domu opieki ?

To do opiekunki należy ostateczna decyzja, którą opcję wybierze. Z pewnością musi wziąć pod uwagę wady i zalety obu rozwiązań.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Sztela mina: jak nie dać się oszukać i co robić, jeśli już jesteś na miejscu

Sprawdź jak ją rozpoznać, uniknąć i co zrobić, gdy już jesteś na miejscu? Praktyczne porady i lista czerwonych flag.

CZYTAJ DALEJ
Podróż do pracy za granicą bez stresu? Sprawdź, jak Sindbad Transfer pomaga opiekunkom wyjeżdżającym do Niemiec

Pierwszy wyjazd do pracy jako opiekunka w Niemczech może być stresujący. Dzięki współpracy z Sindbad Transfer, podróż staje się komfortowa i bezpieczna. Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
7 skutecznych sposobów na przełamanie bariery językowej

Nauka niemieckiego nie musi być trudna ani czasochłonna. Poznaj sprawdzone metody, które pomogą Ci szybko opanować język!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ