Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJPracując jako opiekunka osób starszych za granicą można zarobić więcej niż w Polsce. Dodatkowo rezygnując z pośrednictwa agencji opiekunek jest szansa na jeszcze wyższe wynagrodzenie.
Co zrobić żeby wyjechać prywatnie?
Opiekunki seniorów najczęściej wybierają jako miejsce swojej pracy Niemcy, Anglię, Włochy. To kraje w których jako polskie opiekunki mamy już wyrobioną dobrą opinię i rodziny częściej wybierają właśnie osoby polskiego pochodzenia. Do prawidłowego wykonywania swoich obowiązków potrzebne jest nie tylko doświadczenie, ale przede wszystkim znajomość języka danego kraju.
Znalezienie podopiecznego może odbywać się na podstawie polecenia przez koleżankę już pracującą, za pośrednictwem portali internetowych lub lokalnych gazet.
Zobacz również: Opiekunka osób starszych – dobra praca na wakacje ?
Jak załatwić pracę opiekunki za granicą?
Kiedy jesteśmy już w posiadaniu kontaktu to rodziny zainteresowanej naszą pracą powinniśmy przygotować się do rozmowy. Podczas pierwszego kontaktu zbierz najważniejsze informacje o stanie podopiecznego, swoich obowiązkach oraz sposobie rozliczania.
Pamiętaj! Podstawą do znalezienia dobrej rodziny jest kontakt przed pojawienie się na miejscu zlecenia. Tylko wtedy unikniesz tzw. miny.
Zapytaj rodzinę czego dokładnie od Ciebie oczekują. Czy ma to być w większym stopniu pomoc medyczna, domowa czy może zależy im tylko na towarzyszu w codziennych sytuacjach dla osoby starszej.
Praca w opiece – ile to kosztuje?
Niestety w przeciwieństwie do pracy przez agencje zatrudnienia, prywatna opiekunka musi przygotować się na koszta związane ze znalezieniem pracy osobiście. Rozmowy telefoniczne, kurs języka obcego, przejazd i pieniądze na podstawowe potrzeby za granicą są w Twojej kwestii.
Przygotuj się nie tylko mentalnie, ale zadbaj o swoje zabezpieczenie finansowe. Nie zawsze możesz trafić na rodzinę, która bez problemu przyjmie Cię pod swój dach. Zawsze warto mieć przy sobie pieniądze na „czarną godzinę”. Wtedy nawet w sytuacji kiedy zrezygnujesz z podopiecznego będziesz mogła zatrzymać się w motelu i zamówić busa powrotnego.
Praca na czarno w Niemczech – czym to grozi?
Wyjazd bezpośrednio do rodziny nie musi być równoznaczne z pracą na czarno. Rodzina może podpisać z Tobą umowę, bądź sama możesz założyć np. niemiecką działalność. Jednak te rozwiązania wymagają bardzo dobrej znajomości języka danego kraju. Podejmowanie odpowiedzialności prawnej może być nieprzyjemne w konsekwencjach kiedy np. rodzina zgłosi Cię do sądu bądź bezpodstawnie o coś oskarży.
Brak formalnego zatrudnienia jak w każdym kraju nazywane jest pracą „na czarno” i w krajach unii europejskiej również może zakończyć się w sądzie. Dodatkowo oprócz ryzyka związanego z nielegalnym zatrudnieniem opiekunki wiąże się to też m. in. z brakiem wliczenia tego okresu do emerytury, brakiem ubezpieczenia. Sam fakt, że w żaden sposób nie jest się formalnie związanym z podopiecznym jest dużym ryzykiem. Z dnia na dzień można zostać wyrzuconym z domu i pozostać bez wynagrodzenia.
Oferty pracy na czarno dla opiekunek. Gdzie szukać?
W internecie roi się od ofert pracy i pośredniczek. Załatwieniem kontaktu do rodziny podopiecznego zajmują się często oszuści wyłudzający pieniądze od niedoświadczonych opiekunek. Ten precedens trwa od lat, dlatego NIGDY NIE PŁAĆ ZA ZAŁATWIENIE PRACY.
Pisaliśmy o tym wielokrotnie. Niestety wiele osób jest zdesperowanych i w poszukiwaniu szybkiej pracy zgadzają się na płacenie haraczu napędzając czarną strefę.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie zagwarantować sobie legalną pracę, która zapewni Ci stały dochód nie bój się poprosić o pomoc wyspecjalizowane w tym firmy.
Sama zastanów się co jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem i pamiętaj, że Twoje zdrowie, bezpieczeństwo jest ważniejsze niż zaoszczędzone 100€.
Masz problem na zleceniu i potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami, a postaramy się pomóc. Napisz do nas maila na adres kontakt@zleceniadlaopiekunek.pl bądź przez facebook: www.facebook.com/zleceniadlaopiekunek.pl