Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJNa pracę w charakterze opiekuna osoby starszej decyduje się coraz więcej osób. W społeczeństwie starzejącym się będzie przybywać seniorów, którzy będą potrzebowali fachowej opieki. Wyjeżdżając zagranice wiele osób zastanawia się nad formą zatrudnienia. Zdecydowana większość decyduje się na legalne zatrudnienie (aż 70%). Całe szczęście, bo legalne zatrudnienie ma mnóstwo pozytywnych aspektów.
Dlaczego lepiej wybrać legalne zatrudnienie niż pracę na czarno?
1. Umowa i jasne warunki
Wyjeżdżając do pracy poza granicami Polski jedynym zapewnieniem jakie otrzymujemy jest umowa. Dzięki niej wiemy, jakie opiekun osoby starszej będzie wypełniał zadania, czego robić nie będzie, w jakim wymiarze godzin będzie pracował, a także za jakie wynagrodzenie. To właśnie dzięki umowie pracownik jest pewny do jakiej pracy jedzie i z czym spotka się na miejscu. Wyjeżdżając „w ciemno” do pracy nielegalnej można tylko wierzyć zapewnieniom pracodawcy – a to niestety często bywa jak wróżenie z fusów…
2. Składka zdrowotna, ubezpieczenie i składki emerytalne
Pracując legalnie nie musisz obawiać się o swoją przyszłość. Niezależnie od tego, czy pracujesz w Polsce czy poza jej granicami pracodawca odprowadza składki zdrowotne i emerytalne. Dzięki temu staż pracy w charakterze opiekuna osoby starszej doliczany jest do ogólnego stażu pracy, a w przypadku choroby czy wypadku możesz liczyć na fachową pomoc.
3. Wynagrodzenie
Osoby pracujące „na czarno” podkreślają często, że ich wynagrodzenie jest zdecydowanie wyższe niż osób pracujących legalnie. Statystyki jednak mówią co innego… Wynagrodzenie osób pracujących legalnie w porównaniu z pracownikami szarej strefy są porównywalne. Ponadto pracując na „czarno” nie mamy gwarancji otrzymania należnego wynagrodzenia.
4. Brak stresu i obaw
Wyjeżdżając do pracy „na czarno” opiekunowie osób starszych bardzo często boją się wychodzić z domu. Nie uczestniczą w życiu danej społeczności, a swoje życie opierają tylko ona pracy. Ta niekomfortowa sytuacja odbija się na ich zdrowiu psychicznym i często bardzo szybko wracają do Polski. Pracując legalnie po wypełnieniu obowiązków możemy poznawać kulturę, miasto i spokojnie odpoczywać.
Jedna opowiedź do wpisu “Praca opiekunki zagranicą – legalnie czy na czarno?”
Możliwość komentowania jest wyłączona.