Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJW wielu ofertach pracy jako opiekunka w wymogach jest posiadanie prawa jazdy. Jeśli jesteś kierowcą i wybierasz się do pracy jako opiekunka do Niemiec, to koniecznie sprawdź, jak poruszać się samochodem po drogach w Niemczech. Wiele może Cię zdziwić – przeczytaj koniecznie artykuł!
9 kwestii, które mogą Cię zaskoczyć na niemieckich drogach:
1. Prędkość
Poruszając się po niemieckich drogach należy pamiętać, że ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, a na pozostałych drogach – 100 km/h. Na drogach ekspresowych obowiązuje ograniczenie do 130 km/h. Natomiast na autostradach nie ma ograniczenia prędkości, jednak zalecaną jest 130 km/h. Należy pamiętać, że przy przekroczeniu prędkości o 30 km/h w terenie zabudowanym i o 40 km/h w terenie niezabudowanym grozi mandat i zakaz prowadzenia pojazdów przez miesiąc (kierowca sam wybiera początek odbywania kary).
2. Światła
Świateł mijania używa się tylko w tunelach i przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
3. Pasy
Obowiązek zapiętych pasów bezpieczeństwa mają wszyscy pasażerowie pojazdu.
4. Wyposażenie obowiązkowe
Na wyposażeniu samochodu osobowego do 3,5 t powinny być następujące przedmioty: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy.
5. Alkohol
Dopuszczalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,5 promila. Nie dotyczy to kierowców, którzy mają prawo jazdy mniej niż dwa lata.
6. Znaki
Należy pamiętać, że znaki zakazu nie są odwoływane przez skrzyżowanie. Znaki zakazu odwoływane są przez znak „koniec zakazu”. Wjeżdżając na teren zabudowany należy spodziewać się żółtej tablicy z nazwą miasta.
7. Parkowanie
W Niemczech nie można parkować na chodniku, a także po lewej stronie jezdni („pod prąd”). Parkować można tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach bądź po prawej stronie jezdni.
8. Odstępy między pojazdami
U nas „jazda na zderzaku” jeszcze nie jest karana. W Niemczech już tak. Za taką jazdę grozi mandat nawet do kilkuset euro.
9. Umweltzonen, czyli zielone strefy
Te strefy ekologiczne mają na celu polepszanie jakości powietrza w miastach. Wjazd do nich mają tylko i wyłącznie pojazdy z plakietkami ekologicznymi. Plakietki nabywa się w stacjach TÜV. Za wjazd do strefy ochrony środowiska bez plakietki grozi mandat w wysokości 40 euro i 1 punkt karny. Zielone strefy są już w Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Monachium, Hanowerze i Kolonii.
Mandaty:
1. Przekroczenie prędkości:
– do 10 km/h – 15 euro
– do 30 km/h – 100 euro, 3 punkty
– do 40 km/h – 160 euro, 3 punkty, 1 miesiąc zakazu prowadzenia samochodu
WAŻNE: Zakaz prowadzenia pojazdu zostaje nałożony także w sytuacji stwierdzenia dwukrotnego przekroczenia prędkości powyżej 25 km/h (w ciągu roku).
2. Zakaz wyprzedzania:
– wyprzedzanie mimo zakazu – 70 euro, 1 punkt
– wyprzedzanie z minimalnie większą prędkością niż pojazd wyprzedzany – 80 euro, 1 punkt
– wyprzedzanie z prawej strony na terenie niezabudowanym – 100 euro, 3 punkty
3. Nieprawidłowe parkowanie:
– od 10 do 40 euro, 1 punkt