Porady dla Opiekunek. Dlaczego nie szukam ich na Facebooku?

Nie szukam porad dla Opiekunek. Dlaczego?

Społeczność Opiekunek to bardzo duża grupa osób. Można w niej znaleźć Opiekunki, które wyjeżdżają do pracy regularnie, jak i te, które pierwszy wyjazd mają dopiero przed sobą. Każda osoba, która pracowała z seniorami to swojego rodzaju encyklopedia wiedzy i doświadczeń. Dlatego też, tak popularne są wszelkie miejsca, gdzie można wymieniać się informacjami. Najpierw były to fora internetowe, gdzie Opiekunki chętnie logowały się i opowiadały swoje historie zdobyte w pracy przy seniorach. Później coraz bardziej popularne stały się media społecznościowe takie jak facebook. Jak nie trudno się domyśleć, grupy zrzeszające Opiekunki stały się bardzo modne, powoli zastępując fora.

Nigdy nie mów, że jest u Ciebie dobrze.

Całodobowa opieka to bardzo duże obciążenie psychiczne. Każdy chce się wygadać, a jeśli dodatkowo można porozmawiać z kimś, kto przeżył podobne historie czujemy się dużo lepiej.

Wyjeżdżamy do innego kraju, rodzina jest daleko. To normalne, że każda Opiekunka miewa gorsze dni. Sztele na które trafiamy są różne, najtrudniejszy jest pierwszy tydzień. Wtedy musimy dostosować się do nowych zasad panujących na zleceniu.  Jeżeli szukasz wsparcia i zrozumienia – niestety jest duża szansa, że NIE znajdziesz go w Internecie.

Jeżeli czujesz się dobrze w swojej niemieckiej rodzinie, twój Podopieczny jest w miarę ugodowy i postanowisz podzielić się swoją radością w Internecie możesz dowiedzieć się, że: „to uwłaczające Niemcom tyłki podcierać…” , ” w Polsce jest dość osób wymagających opieki” …itd

Zainspirowani postem na jednej z grup postanowiliśmy zebrać opinie Opiekunek i Opiekunów. Dlaczego tak bardzo nie lubimy się nawzajem? Poprosiliśmy o wypowiedzi nt. tego co Opiekunki uważają o zachowaniu innych w Internecie i na dzień dobry dowiedzieliśmy się, że to durny pomysł. Proszę zacząć od siebie Jakim Pani Jest człowiekiem co pani sobą reprezentuje czy zna pani pracę opiekunki i z czym się zmierza. Jest pani żenująca. Co za głupi pomysł …żałosne ” napisała jedna z Pań. Tym bardziej utwierdziło nas to w przekonaniu, aby opisać sposób w jakim komunikują się Opiekunki. Jako, że na Facebooku każdy post podpisywany jest imieniem i nazwiskiem komentującego, może otworzy to oczy niektórym osobom. Nie zapominajmy jednak, że mimo tego, istnieje wiele kont widmo, niby Pani nazywa się Anna ale tak na prawdę jest to Krysia, która w sieci udaje kogoś innego.

– Mój podopieczny umarł. – Trudno.

Na jednej z grup ostatnio pojawił się post Opiekunki, która pisała o śmierci swojego podopiecznego. Wśród szczerego współczucia, słów wsparcia można było znaleźć posty „no to trzeba się wziąć w garść i szukać nowej szteli! Pozdrawiam. W końcu nie umarł nikt z Pani rodziny!” –   lub „wyrazy współczucia, bo utraciła pani pracę i kasę nie babkę. Pracy nie braknie, a nam życie ucieka, nie mamy czasu dla swoich rodziców, a za te parę srebrników poświęcamy pół żywota, ale to nasz wybór i nie przesadzajcie z tymi wyrazami współczucia, bo to żenujące”.

Czasami takie słowa są motywujące, jednak ciężko znaleźć odpowiednie słowa, by nie urazić innych osób. Praca Opiekunki związana jest z różnymi emocjami. Tymi szczęśliwymi, kiedy widzimy wdzięczność podopiecznych i rodziny za naszą pracę, jak i złymi – zmęczeniem, rozgoryczeniem, tęsknotą za bliskimi. Czy to pozwala nam oceniać ludzi po jednym poście? Zaprosiliśmy chętne Opiekunki do wypowiedzenia się, na ten temat. W tym Panią Grażynę, która ostatnio po udostępnieniu zdjęcia zaginionej Opiekunki otrzymała bardzo niemiłe wiadomości na konto prywatne. „Dzięki grupom poznałam ciekawych i wartościowych ludzi. Jest to garstka, ale dobre i to. Na grupach dużo zależy od ludzi. Chodzi o ich zachowanie.  Niektóre osoby powinny najpierw ze swoją osobowością się uporać, ale takie jest życie. Wszystkie jesteśmy inne. Mamy rożne wychowanie, kulturę etc. jak mi grupa nie odpowiada, nie widzę się w niej to odchodzę po angielsku, albo wylatuje, bo sama za bardzo jestem szczera i pyskata”.

Grupy wzajemnej adoracji.

Stanisława, świeżo upieczona opiekunka stwierdziła, że dużo korzystam z porad które są na grupach, ale sama boję o cokolwiek zapytać, bo od razu jest fala krytyki i jadu. Chciałbym więcej mądrych podpowiedzi, a mniej głupich i nie rozsądnych opinii, bo chciałbym dalej korzystać z doświadczeń starszych opiekunek mówię tu o stażu pracy w opiece.” Sylwia zgadza się z jej opinią „jest tylko jeden problem. Większość ludzi tu piszących to stare wyżeraczki pracujące już po kilka naście lat.  Same mądre obraźliwe i wulgarne, gdy ktoś poprosi o radę są żywcem pożerane. To właśnie wyżeraczki stanowią największy problem na grupach są bezczelne wulgarne, wręcz agresywne„. Czy to prawda, że trzeba wkupić się w łaski danej grupy, aby móc czerpać wiedzę z doświadczenia innych osób. Często zdarza się, że tak właśnie to wygląda.

Aurelia przyznaje tak to prawda na grupach są podgrupki i takim nowicjuszom ciężko jest się przebić. Nie mówiąc już o tym żeby dostać się do takiej tzw elity grupowej”. Czy to, że ktoś nie ma znajomości od razu musi być przygotowany na poniżenia? Dzielny się swoim doświadczeniem. Wspólnie budujemy wizerunek Opiekunki, okazując sobie wzajemnie szacunek i zrozumienie więcej możemy zyskać niż stracić.

Netykieta w Internecie. Złote rady korzystania z sieci.

W internecie panują inne zasady niż w życiu codziennym. Warto pamiętać jednak o tym, że nie jesteśmy anonimowi. Nawet jeżeli korzystasz z fikcyjnego konta, postępując nieetycznie narażasz się na usunięcie ze społeczności. Dlatego warto zastanowić się nad tym co zostanie po nas w sieci. Poniżej prezentuje zasady netykiety stosowanej w internecie.

  1. Zanim wyślesz – przeczytaj! – zastanów się czy otrzymanie Twojej wiadomości nie sprawi nikomu przykrości. Czasami pisząc pod wpływem emocji możemy skrzywdzić drugą osobę.
  2. Pisz w swoim imieniu – kiedy komentujesz post warto dodać „moim zdaniem”. Zupełnie inaczej brzmi komentarz Większość kobiet tu kłamie ocenia i oskarżaa „moim zdaniem zdarzają się kobiety, które oceniają i oskarżają innych„.
  3. NIE KRZYCZ – stosowanie wielkich liter w internecie jest to równoznaczne z krzykiem. Ogranicz stosowanie wielkich liter.
  4. Sprawdź czy ktoś już nie poruszał tego tematu – na każdej grupie oraz forum znajduje się wyszukiwarka. Czasami warto skorzystać z treści, które już ktoś napisał zamiast pisać kolejną wiadomość na ten sam temat. Na facebookowych grupach wyszukiwarka znajduje się po lewej stronie pod nazwą grupy. Każde forum internetowe ustawia to indywidualnie. Na naszym forum dla Opiekunek okienko wyszukiwarki jest na górze strony.
  5. Traktuj innych tak jak chcesz być traktowana – młoda Opiekunka potrzebuje porady, jednak dla Ciebie to pytanie jest bezsensu a wręcz głupie? Przypomnij sobie jak wiele sytuacji było dla Ciebie nie jasnych kiedy zaczynałaś pracę. Teraz mamy internet więc zamiast radzić sobie samemu możemy prosić o opinie doświadczonych osób. Nie bój się pomagać – dobro wraca.
  6. Nigdy nie wiesz kiedy będziesz potrzebowała pomocy – życie bywa przewrotne. Może kiedyś zdarzyć się tak, że będziesz potrzebowała pomocy. Pomyśl czy pomogłabyś osobie, która wyzywa i obraża innych? Warto być sobą, ale też szanować innych.
  7. Mniej znaczy więcej – są zachowania, których niestety się nie pozbędziemy od razu. Dużą kontrowersje zawsze wzbudzają tematy kto co ma, ile zarabia, gdzie był itp. Czasami niektóre informacje lepiej zachować dla siebie, a pytać tylko o konkretne sprawy. Wtedy otrzymamy konkretne odpowiedzi.
  8. Zdobądź przyjaciół z sieci – Kiedy poczujesz, że masz z kimś wspólny temat napisz do niej wiadomość prywatną. Możesz poznać bratnią duszę lub koleżankę w „niedoli”. Nie ma nic lepszego niż wymiana doświadczeń z osobą, która zrozumie Twoje problemy. Nie bój się rozmawiać w prywatnych wiadomościach.
  9. Szanuj pracę innych – jeśli Opiekunka pisze, że pracuje za Twoim zdaniem śmieszną stawkę. Nie krytykuj jej. Być może z powodu swojej niewiedzy bądź braku doświadczenia to jedyna oferta na którą udało jej się wyjechać. Poinformuj ją, że istnieją inne sposoby szukania ofert i pomóż jej trafić na ofertę z wyższymi zarobkami jeśli uważasz, że jest jej to potrzebne.
  10. Buduj pozytywny wizerunek Opiekunki – chyba nikt nie chce usłyszeć, że Opiekunka to bezczelna baba. Dbaj o to jaki wizerunek Opiekunki tworzysz w Internecie. Nie mając szacunku wobec innych ciężko wymagać go wobec siebie. Pracując w tej branży mamy wiele pozytywnego do przekazania i tego się trzymajmy!

Artykuł dotyczy zarówno Opiekunów jak i Opiekunek. Podziel się swoim doświadczeniem korzystania z internetu. Może poznałaś swoją przyjaciółkę, albo wręcz przeciwnie padłaś ofiarą wyzwisk! Napisz co myślisz na ten temat w komentarzu!

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Porady dla Opiekunek. Dlaczego nie szukam ich na Facebooku?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ