Podopieczny czy podopieczna ? – czy płeć seniora ma znaczenie w opiece?

Szukając ofert pracy jako opiekunka seniora z pewnością i Ty zadałaś sobie pytanie, czy wolałabyś pracować z podopiecznym czy podopieczną. Dla niektórych jest to bez znaczenia, jednak czy faktycznie? Zobacz, co trzeba wziąć pod uwagę decydując się na opiekę nad seniorem, a co nad seniorką. Przeczytaj koniecznie!

Opieka nad seniorem: podopieczny czy podopieczna

Z opinii opiekunek, a także z postów na forach można dowiedzieć się, że panie częściej wolą opiekować się podopiecznymi płci męskiej. Zobacz sama, co o opiece nad mężczyznami piszą opiekunki:

Helena: „Wole sto razy bardziej pracować z mężczyzną niż kobietą. Seniorki bardzo często suszą głowę… Sprawdzają, krytykują, nic nie może człowiek zrobić. A tak, senior nie wtrąca mi się do kuchni czy obowiązków domowych. Z doświadczenia muszę przyznać, że jednak praca z panami jest wygodniejsza.”

Jola: „Miałam kiedyś podopieczną, która ciągle sprawdzała, czy gdzieś przypadkiem nie zostawiłam kurzu na półce. Zaglądała i próbowała też dań – oczywiście, ciągle coś jej nie smakowało. Z panami nie miałam tego problemu – zawsze cieszyli się z tego, ugotowałam, praktycznie nie było z nimi żadnych problemów. Wiadomo, początkowo obawiałam się o kąpiel i zabiegi higieniczne, ale można się przyzwyczaić.”

Kasia: „Ja lubię pracować i z paniami i z panami, jednak z moich obserwacji wynika, że panowie są mniej czepialscy i jednak bardziej mili. Mają większy szacunek, bo jednak jesteśmy kobietami. Chociaż oczywiście mogą być też problemy… Raz jednemu podopiecznymi się spodobałam, no i cóż, nie było zbyt ciekawie. Jednak to wiadomo, jak się trafi, a przecież może być różnie.”

Opieka nad seniorem: bywa różnie!

Jak widać, opinie są podzielone. Większość woli pracować z mężczyznami, jednak zauważa, że może być różnie. Najbardziej kobiety obawiają się pielęgnacji stref intymnych – tutaj jednak fakt jest taki, że często senior stresuje się bardziej niż opiekunka. Niemieccy podopieczni podchodzą do tego w większości, jak do opieki medycznej i z czasem staje się to naturalną czynnością. Kolejną kwestią jest fakt, że seniorzy z demencją mogą mieć zaburzenia, które sprawiają, że rozluźniają im się hamulce społeczne, a co za tym idzie: obnażają się, mówią nieprzyzwoite rzeczy, podglądają opiekunki itp. Jednak z drugiej strony, kobiety-seniorki są bardziej skrupulatne i częściej mogą mieć pretensje do wykonywanej pracy. Oczywiście wszystko zależy od charakteru i podejścia danej osoby. Opiekunko, wybierz zlecenie, które najbardziej będzie Ci się podobać – zwróć uwagę na wynagrodzenie, stan chorego, miejsce zlecenia, a dopiero później weź pod uwagę płeć seniora.

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ