Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJNowotwory złośliwe bardzo często wykrywane są po 65 roku życia. Po 70-75 roku życia ich wykrywalność jest 100 razy częstsza niż u 20-latków. Najczęściej występujące nowotwory to: rak płuc, jelita grubego, prostaty, piersi, wątroby i białaczka. Jak opiekować się podopiecznym chorym na nowotwór ?
Codzienność chorego na nowotwór
Bardzo często osoba, u której wykryto nowotwór jeździ na leczenie chemioterapią lub radioterapią. Jeśli stadium jest zaawansowane, często zapada decyzja o operacji i wycięciu całości lub części guza. Taki chory bardzo często zażywa wiele leków, które mają zmniejszyć działania uboczne, m. in.: brak apetytu, utrata wagi, włosów, osłabienie organizmu i ogólne złe samopoczucie.
Jaką rolę w tej sytuacji odgrywa opiekun?
Prawda jest taka, że podopieczny potrzebuje opiekuna w codziennym zmaganiu z chorobą. To nowa sytuacja, w której częstokroć bardzo ciężko jest się odnaleźć. Oto 3 zadania, w których opiekun będzie przydatny:
1. Pomoc w zażywaniu leków/wyjazdy na chemioterapię
Lekarstwa, które mają łagodzić skutki uboczne muszą być podawane regularnie. Z reguły jest to całkiem spora dawka, o której przyjęciu osoby starsze mogą zapominać. Ważne jest, aby opiekun podawał je w skupieniu i z należytą skrupulatnością. Nie można pozwolić sobie na pominięcie dawki! Dodatkowo, chemioterapia bądź radioterapia związana jest z codziennymi wizytami w szpitalu. Tu również przydaje się pomóc opiekuna, który zawiezie i przywiezie osłabionego podopiecznego.
2. Dbanie o zdrową dietę
W trakcje leczenia nowotworu apetyt chorego jest słaby. Zmniejszenie przyjmowanych porcji nie jest jednak związane z obniżeniem wartości odżywczych posiłków. Warto pamiętać, aby przygotowywane przez opiekuna dania zawierały wartościowe składniki, które wspomogą organizm w walce z nowotworem.
3. Wspieranie psychiczne
Bardzo często pacjenci wykończeni bolesnym leczeniem i osłabieni walką poupadają również na zdrowiu psychicznym. Zmaganie z chorobą to niezwykle ciężkie doświadczenie, dlatego to właśnie opiekun powinien wpływać na poprawę samopoczucia chorego. Warto pomyśleć nad sposobami, które rozweselą, dodadzą otuchy i pozytywnie wpłyną na nastrój osoby chorej na nowotwór.