Podopieczny chory na nowotwór

Nowotwory złośliwe bardzo często wykrywane są po 65 roku życia. Po 70-75 roku życia ich wykrywalność jest 100 razy częstsza niż u 20-latków. Najczęściej występujące nowotwory to: rak płuc, jelita grubego, prostaty, piersi, wątroby i białaczka. Jak opiekować się podopiecznym chorym na nowotwór ?

Codzienność chorego na nowotwór

Bardzo często osoba, u której wykryto nowotwór jeździ na leczenie chemioterapią lub radioterapią. Jeśli stadium jest zaawansowane, często zapada decyzja o operacji i wycięciu całości lub części guza. Taki chory bardzo często zażywa wiele leków, które mają zmniejszyć działania uboczne, m. in.: brak apetytu, utrata wagi, włosów, osłabienie organizmu i ogólne złe samopoczucie.

Jaką rolę w tej sytuacji odgrywa opiekun?

Prawda jest taka, że podopieczny potrzebuje opiekuna w codziennym zmaganiu z chorobą. To nowa sytuacja, w której częstokroć bardzo ciężko jest się odnaleźć. Oto 3 zadania, w których opiekun będzie przydatny:

1. Pomoc w zażywaniu leków/wyjazdy na chemioterapię

Lekarstwa, które mają łagodzić skutki uboczne muszą być podawane regularnie. Z reguły jest to całkiem spora dawka, o której przyjęciu osoby starsze mogą zapominać. Ważne jest, aby opiekun podawał je w skupieniu i z należytą skrupulatnością. Nie można pozwolić sobie na pominięcie dawki! Dodatkowo, chemioterapia bądź radioterapia związana jest z codziennymi wizytami w szpitalu. Tu również przydaje się pomóc opiekuna, który zawiezie i przywiezie osłabionego podopiecznego.

2. Dbanie o zdrową dietę

W trakcje leczenia nowotworu apetyt chorego jest słaby. Zmniejszenie przyjmowanych porcji nie jest jednak związane z obniżeniem wartości odżywczych posiłków. Warto pamiętać, aby przygotowywane przez opiekuna dania zawierały wartościowe składniki, które wspomogą organizm w walce z nowotworem.

3. Wspieranie psychiczne

Bardzo często pacjenci wykończeni bolesnym leczeniem i osłabieni walką poupadają również na zdrowiu psychicznym. Zmaganie z chorobą to niezwykle ciężkie doświadczenie, dlatego to właśnie opiekun powinien wpływać na poprawę samopoczucia chorego. Warto pomyśleć nad sposobami, które rozweselą, dodadzą otuchy i pozytywnie wpłyną na nastrój osoby chorej na nowotwór.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ