Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJPacjent paliatywny to chory z bagażem doświadczeń. Bardzo często ma za sobą długotrwałe leczenie, które nie przyniosło pożądanych skutków, co niesie ze sobą wiele, negatywnych emocji, takich jak: zniechęcenie, smutek, rozpacz, rozgoryczenie, brak nadziei. Pacjent terminalny to osoba, która często ten ostatni etap w swoim życiu spędza w hospicjum. Coraz częściej zdarza się jednak, że chorzy przebywają w domu, a wsparciem dla rodziny jest opiekun.
Jak opiekować się pacjentem paliatywnym?
1. Pomoc w spożywaniu posiłków
Pacjent paliatywny bardzo często jest pacjentem leżącym. Co za tym idzie, spożywanie przez niego posiłków jest utrudnione. Opiekun osoby chorej powinien cierpliwie wspierać go i w miarę możliwości dopasowywać się do pacjenta. Zdarzają się przypadki, że pacjent paliatywny nie jest w stanie przyjmować posiłków w tradycyjnej formie i koniecznym jest zastosowanie sondy dożołądkowej. Choremu podawane są wtedy zmiksowane produkty wzbogacone o witaminy i inne wartościowe składniki.
2. Odleżyny
Jednym z zadań opiekuna jest profilaktyka przeciwodleżynowa. W ciągu dnia należy kilkakrotnie zmieniać pozycję pacjenta, oklepywać go, a nawet stosować różnorakie masaże.
3. Leki i kontrola bólu
Pacjent paliatywny zażywa lekarstwa, które nie tylko wspomagają jego organizm, ale również uśmierzają ból. To bardzo ważne, gdyż niejednokrotnie Ci pacjenci nie pamiętają, jak wygląda dzień bez bólu…
4. Na ratunek – rozmowa
Opieka nad pacjentem paliatywnym to nie tylko uśmierzanie bólu i pomoc w codziennych czynnościach. To również towarzyszenie w tych ciężkich chwilach i wspomaganie rozmową. Bardzo często osoby nieuleczalnie chore myślą o śmierci. Ten trudny temat musi być poruszany jak najczęściej, gdyż tylko wtedy takie osoby będą mogły się z nią oswoić.
Opieka nad pacjentem paliatywnym związana jest z wieloma trudnościami. Jest to jednak również bezcenna lekcja życia. Dzięki pacjentom terminalnym możemy doświadczać tej ogromnej tajemnicy.