Opiekunka seniora: jak wypełnić PIT ?

Roczna deklaracja podatkowa PIT za 2015 rok powinna być złożona do 02.05.2016 roku. Takie zeznanie muszą złożyć wszystkie osoby, które w roku ubiegłym uzyskiwały jakiekolwiek przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To znaczy, że każda opiekunka osoby starszej, która pracowała w 2015 roku powinna taką deklarację złożyć. Jeśli pracujesz poza granicami RP, jednak Twoim pracodawcą jest agencja w Polsce, roczne rozliczenie PIT za 2015 rok powinnaś złożyć w Polsce. Jak wypełnić PIT? Czy wykonać to samodzielnie czy oddać do rozliczenia księgowej?

Jak wypełnić PIT samodzielnie czy zlecić księgowej?

Rozliczenie roczne wcale nie jest takie trudne, jak się wszystkim wydaje. Oczywiście trzeba mieć choć trochę zamiłowania do rachunków. Jeśli jednak masz jeden bądź kilka PIT-11 od pracodawców, to z pewnością poradzisz sobie z nimi samodzielnie. Jeśli jednak boisz się, że popełnisz błąd lub po prostu nie masz na to czasu warto wybrać się do biura rachunkowego, w którym księgowa zajmie się Twoim rozliczeniem.

Rozliczenie PIT – jak złożyć

Rozliczenie za poprzedni rok można złożyć bez stania w kolejce do Urzędu Skarbowego. Takie rozliczenie można złożyć na kilka sposobów.

1. PITomat

W niektórych Urzędach Skarbowych znajdziemy PITomaty, czyli nic innego jak automaty, do których możemy wrzucić swoje rozliczenie PIT. W odpowiedzi, automat zwróci kopię pierwszej strony, a także potwierdzenie o przyjęciu rozliczenia.

2. List polecony

Należy pamiętać, że wysyłając rozliczenie listem poleconym przez Pocztę Polską decyduje data stempla pocztowego. Tym samym w tym roku ostatni możliwy dzień wysyłki to 02-05-2016. Wysyłając rozliczenie listem poleconym należy zachować potwierdzenie nadania.

3. Kurier

Korzystając z kuriera należy pamiętać, że decyduje data dostarczenia do Urzędu Skarbowego.

4. Elektronicznie

Ostatnim i chyba najlepszym rozwiązaniem jest wypełnienie rozliczenia i wysłanie go przez internet. Po wypełnieniu otrzymasz UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dokumentem potwierdzającym wpłynięcie rozliczenia do US.

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ