Nocne obowiązki opiekunki

Praca opiekunki jest o tyle skomplikowana, że odbywa się w domu podopiecznego, a co za tym idzie nierzadko ciężko oddzielić pracę od czasu wolnego. Jest jeszcze jedna wada pracy z zamieszkaniem – praca po godzinach, w tym praca w nocy. Czy podopieczny ma prawo wymagać pomocy również w nocy? Przeczytaj i dowiedz się więcej o nocnej opiece opiekunki.

Gdy podopieczny wymaga opieki również w nocy…

Należy pamiętać, że opiekując się seniorem w dzień i w nocy, jedna opiekunka fizycznie nie da rady sprostać wszystkim powierzonym zadaniom. Będzie niewyspana i zmęczona, a po czasie również sfrustrowana i zrezygnowana. Niestety, ale praca opiekunki jest ciężka – dzienna opieka związana jest z wieloma czynnościami. Dodając do tego pracę nocną, opiekunka po jakimś czasie nie będzie w stanie pracować ani w dzień ani w nocy. Należy pamiętać, że opieka nad seniorem związana jest czasami z wstawaniem w nocy, np. gdy podopieczny gorzej się poczuje. Jednak jest to sporadyczne, bo wieczorem każdego dnia senior spożywa posiłek bądź jest karmiony, odbywa się wieczorna toaleta, a seniorom leżącym zakładany jest pampers – w takich przypadkach nie ma więc potrzeby na stałą, nocną opiekę.

Nocna pomoc – na jakich warunkach?

Należy odróżnić sytuacje awaryjne od zachcianek. Jeśli np. podopieczny źle się poczuje bądź np. jego piżama wymaga zmiany, to oczywiście należy to zrobić. Jesteś tak by się opiekować, dlatego w sytuacjach kryzysowych powinnaś zająć się podopiecznym nawet w nocy. Jeśli jednak senior cierpi na bezsenność i woła podopieczną z nudów, to tutaj trzeba działać rozważnie i porozmawiać o tym z rodziną. Czas pracy opiekunki powinien mieć ramy i jeśli czasami opiekunka musi wstawać w nocy, to powinna otrzymywać za to dodatkowe pieniądze. O takich sytuacjach należy również porozmawiać na początku współpracy. Jeśli okaże się, że senior potrzebuje stałej opieki w nocy należy rozważyć zatrudnienie drugiej osoby. Nie można pozwolić na to, by opiekunka nie miała czasu na sen. Czas pracy jest nienormowany i różni się od tradycyjnego etatu, jednak wszystko musi odbywać się na z góry określonych zasadach.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ