Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!
CZYTAJ DALEJ
Praca opiekunki nie jest łatwa. Wiele rodzin szuka kogoś, kto zajmie się starszą osobą, ale nie zawsze taka współpraca trwa długo. Niektóre rodziny po jakimś czasie rezygnują z pomocy opiekunki i innych usług opiekuńczych. Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak się dzieje? W Niemczech, w III i IV kwartale 2024 roku, przeprowadzono badanie, które pokazało, co najczęściej sprawia, że ludzie wycofują się z takich usług.

Za drogo – główny powód rezygnacji
Największy problem? Pieniądze. Aż 92% rodzin niemieckich powiedziało, że opieka kosztuje za dużo i dlatego musieli z niej zrezygnować. Opiekunka 24h na dobę to duży wydatek, a nie każdy senior dostaje wysoką emeryturę albo ma wsparcie finansowe od państwa. Często rodziny chcą pomóc swoim starszym rodzicom, ale po prostu ich na to nie stać.
Nie ma kogo zatrudnić
Drugim dużym problemem jest brak opiekunek. Aż 54% rodzin miało trudności ze znalezieniem odpowiedniej osoby. Często jest tak, że senior ma swoje wymagania – jedna osoba chce opiekunki, która dobrze gotuje, inna szuka kogoś, kto zna niemiecki, jeszcze ktoś inny woli młodszą opiekunkę, bo „będzie miała więcej siły”. Swoje wymagania ma także rodzina podopiecznego, która w większości przypadków opłaca usługi opiekuńcze. Ale prawda jest taka, że brakuje ludzi do tej pracy, a znalezienie odpowiedniej osoby nie zawsze jest łatwe. Opiekunki i opiekunowie, często również „wybrzydzają w ofertach”, nie chcą podejmować się trudniejszych zleceń, mają swoje wymagania, co stawia w trudnej sytuacji rodzinę niemiecką.
Brak zaufania i złe doświadczenia
Wiadomo, że w tej pracy trzeba mieć do siebie zaufanie. Rodzina musi być pewna, że opiekunka dobrze zajmie się seniorem, a senior musi czuć się przy niej swobodnie. 37% rodzin powiedziało, że zrezygnowali, bo nie do końca ufali opiekunce. 31% miało złe doświadczenia – na przykład opiekunka nie traktowała seniora tak, jak oczekiwali, albo nie wywiązywała się z obowiązków. 23% miało złe doświadczenia z agencjami, które nie zawsze dotrzymują obietnic. No i niestety, czasem się zdarza, że rodziny boją się oszustw lub tego, że opiekunka nie będzie uczciwa.

Seniorzy chcą być samodzielni
Niektóre starsze osoby po prostu nie chcą nikogo w domu. Aż 18% rodzin powiedziało, że senior odmówił pomocy, bo czuł się jeszcze na siłach, żeby radzić sobie sam. To normalne – starsze osoby chcą być niezależne i nie każdemu łatwo zaakceptować, że nagle ktoś im mówi, co mają jeść, kiedy się kąpać czy jakie leki brać.
Zdarza się też, że to rodzina woli sama zajmować się seniorem. Niektórzy wolą mieć wszystko pod kontrolą i myślą, że nikt nie zadba o ich bliskiego tak dobrze, jak oni sami. Czasem jest to kwestia pieniędzy, a czasem po prostu miłości do bliskiej osoby – chcą być obok, spędzać czas razem, nie oddawać seniora pod opiekę „obcej” osoby.
Podsumowanie






Jak widzisz, powodów rezygnacji z usług opiekunek jest kilka. Najczęściej chodzi o pieniądze, brak dostępnych opiekunek, zaufanie lub po prostu decyzję seniora i jego rodziny. Dla opiekunek, to ważne informacje, bo pomagają lepiej zrozumieć, z czym mierzą się rodziny i na co zwracają uwagę. Co czeka branżę? Czas pokaże.
Przeczytaj również:
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć
Niemieckie reformy opieki w 2025 r. – czy przyniosą korzyści opiekunom?