Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJStarość silnie związana jest z chorobami. Podczas okresu przekwitania seniorzy borykają się z wieloma boleściami. W dużej mierze choroby seniora zależą od płci. I tak, gdy kobiety borykają się z menopauzą, mężczyźni walczą z andropauzą. O menopauzie mówi się dużo, jednak męskie przekwitanie bardzo często jest pomijane i bagatelizowane. A przecież również w organizmach seniorów płci męskiej dochodzi do spowolnienia metabolizmu i zmian w funkcjonowaniu narządów, które choć niewidoczne gołym okiem dają o sobie znać…
Z jakimi chorobami boryka się mężczyzna na starość?
Nowotwór
Mężczyzn w podeszłym wieku niezwykle często dotykają nowotwory płuc, prostaty, czy jelita grubego. Rak płuc wykrywa się przy okazji obserwacji kaszlu, w którym zmienia się jego dotychczasowy charakter – często jest odkrztuszany z krwią. Natomiast nowotwór gruczołu krokowego można rozpoznać, gdy senior ma problemy z oddawaniem moczu. Rak jelita grubego objawia się biegunkami, zaparciami, utratą apetytu i krwią w stolcu. Każdy z tych nowotworów bardzo często jest bagatelizowany, gdyż objawy łączone są przez opiekunów jako tradycyjne objawy starości. Nic bardziej mylnego!
Serce
Brak aktywności fizycznej, otyłość i stres mogą doprowadzić do chorób serca i układu naczyniowego. Jeśli u podopiecznego pojawi się ból w klatce piersiowej (z lewej strony, jednak może promieniować do łopatki, brzucha i lewej ręki), kołatanie serca, duszności, lęk, bladość skóry bądź utrata przytomności, to mamy do czynienia z zawałem. Należy pamiętać, że u cukrzyków ból może w ogóle nie wystąpić. Monitorowanie stanu serca i układu krwionośnego to u seniora konieczność!
Depresja
Wraz z wiekiem senior może odczuwać większy smutek, niechęć do wykonywania codziennych czynności, brak apetytu i zaburzenia snu. O tych objawach opiekun powinien koniecznie powiadomić rodzinę (lub bezpośrednio lekarza), gdyż mogą one wskazywać na depresję. U seniorów często takie objawy są bagatelizowane, gdyż towarzyszący im ból fizyczny może je skutecznie maskować.
Miażdżyca naczyń
Następstwem miażdżycy jest zwężenie naczyń, co utrudnia pracę serca i mózgu. Zatory spowodowane blaszkami miażdżycowymi wywołują zatrzymanie krążenia, czyli tzw. udar – seniorzy bardzo rzadko odzyskują po nich sprawność fizyczną i umysłową. Nierzadko mają później problemy z mową, widzeniem, mięśniami twarzy i kończyn.
Choroby seniora mają bardzo różne objawy, dlatego obserwacja podopiecznego jest bardzo ważna. W przypadku, gdy zauważymy jakieś niepokojące objawy powinniśmy porozmawiać o nich z podopiecznym oraz poinformować rodzinę i lekarza rodzinnego.