Mężczyzna a choroby seniora

Starość silnie związana jest z chorobami. Podczas okresu przekwitania seniorzy borykają się z wieloma boleściami. W dużej mierze choroby seniora zależą od płci. I tak, gdy kobiety borykają się z menopauzą, mężczyźni walczą z andropauzą. O menopauzie mówi się dużo, jednak męskie przekwitanie bardzo często jest pomijane i bagatelizowane. A przecież również w organizmach seniorów płci męskiej dochodzi do spowolnienia metabolizmu i zmian w funkcjonowaniu narządów, które choć niewidoczne gołym okiem dają o sobie znać…

Z jakimi chorobami boryka się mężczyzna na starość?

Nowotwór

Mężczyzn w podeszłym wieku niezwykle często dotykają nowotwory płuc, prostaty, czy jelita grubego. Rak płuc wykrywa się przy okazji obserwacji kaszlu, w którym zmienia się jego dotychczasowy charakter – często jest odkrztuszany z krwią. Natomiast nowotwór gruczołu krokowego można rozpoznać, gdy senior ma problemy z oddawaniem moczu. Rak jelita grubego objawia się biegunkami, zaparciami, utratą apetytu i krwią w stolcu. Każdy z tych nowotworów bardzo często jest bagatelizowany, gdyż objawy łączone są przez opiekunów jako tradycyjne objawy starości. Nic bardziej mylnego!

Serce

Brak aktywności fizycznej, otyłość i stres mogą doprowadzić do chorób serca i układu naczyniowego. Jeśli u podopiecznego pojawi się ból w klatce piersiowej (z lewej strony, jednak może promieniować do łopatki, brzucha i lewej ręki), kołatanie serca, duszności, lęk, bladość skóry bądź utrata przytomności, to mamy do czynienia z zawałem. Należy pamiętać, że u cukrzyków ból może w ogóle nie wystąpić. Monitorowanie stanu serca i układu krwionośnego to u seniora konieczność!

Depresja

Wraz z wiekiem senior może odczuwać większy smutek, niechęć do wykonywania codziennych czynności, brak apetytu i zaburzenia snu. O tych objawach opiekun powinien koniecznie powiadomić rodzinę (lub bezpośrednio lekarza), gdyż mogą one wskazywać na depresję. U seniorów często takie objawy są bagatelizowane, gdyż towarzyszący im ból fizyczny może je skutecznie maskować.

Miażdżyca naczyń

Następstwem miażdżycy jest zwężenie naczyń, co utrudnia pracę serca i mózgu. Zatory spowodowane blaszkami miażdżycowymi wywołują zatrzymanie krążenia, czyli tzw. udar – seniorzy bardzo rzadko odzyskują po nich sprawność fizyczną i umysłową. Nierzadko mają później problemy z mową, widzeniem, mięśniami twarzy i kończyn.

Choroby seniora mają bardzo różne objawy, dlatego obserwacja podopiecznego jest bardzo ważna. W przypadku, gdy zauważymy jakieś niepokojące objawy powinniśmy porozmawiać o nich z podopiecznym oraz poinformować rodzinę i lekarza rodzinnego.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ