List Opiekunki : Przemyślenia kobiety pracującej – podcierającej

Od jakiegoś czasu przemierzam internetowe zakamarki w poszukiwaniu atrakcyjnej pracy w opiece. Właściwie łapię się, że z dnia na dzień robię się bardziej internetowa, facebookowa, blogowa i youtubowa. Na moim profilu pojawiło się wiele znajomych, których w życiu nie spotkałam oraz kilka z którymi udało mi się poznać będąc na obczyźnie. Jestem w wielu grupach gdzie mogę opowiedzieć o swoich problemach a i pomóc innym.

Jako opiekunka pracuje już sporo bo w tym roku będzie 15 lat. Miałam w swojej pracy różne przypadki schorzeń, opiekowałam się i kobietami i mężczyznami a nawet jednym z małżeństw. Odchodzili ludzie do których zdążyłam się przywiązać a nawet pokochać. Starsi ludzie – Niemcy , moi Oma i Opa. Płakałam nieraz z tęsknoty za Polską, czasem z bezradności w chorobie ale zawsze lubiłam swoją pracę.

Wybrałam tę pracę ponieważ czułam i nadal czuję, że jest ona pewnego rodzaju misją. Uwielbiam pomagać starszym ludziom – swoich rodziców straciłam w młodym wieku, więc w każdej starszej osobie widziałam namiastkę mamy i taty.

Ostatnio w przemierzaniu facebookowej ściany natrafiłam na reklamę firmy oferującej prace w Niemczech. Ponieważ zarobki prezentowały się całkiem nieźle zaczęłam czytać opinie na temat firmy. Wiadomo jak z opiniami, wiem że trzeba to wszystko przecedzić przez sito. Niektóre były nawet całkiem zabawne do czasu aż wątek się odrywa od firmy:

Czytam i oczom nie wierzę. „dupy Hitlerowcom podcieracie…” pisze Bożena „…oni strzelali do naszych dziadków…” przecieram oczy ze zdumienia – moja praca hańbi!  Zaglądam na profil- dobrze wyglądająca kobieta w moim wieku, współczująca Francji po zamachach, chętna przyjąć uchodźców, wzruszona atakiem na Syryjskie miasta. A tu taki komentarz… ale myślę sobie ugryzę się w język.

Czytam dalej…

„…czy wy godności nie macie?…. „ Wy- czyli my- opiekunki.  Pani pracująca w zawodzie „szlachta nie pracuje” założyła że każda praca w roli opiekuna seniorów jest uwłaczająca godności i polega na wykonywaniu poleceń „ niemieckich oprawców”  Oczywiście zdecydowanie lepiej spędzać czas w intrenecie, krytykować i wytykać palcami a samemu nic nie robić i żyć na koszt Państwa.

„…a w Polsce nie ma kto pomagać, do Niemców jeździcie”  – Zostań Pani i pomagaj za ¼ tego co mamy w Niemczech- jeżeli taki jest Twój, Pani wybór.

Ludzie! – Apeluje do was. Pracujemy jako Opiekunki nie z przymusu a z potrzeby serca. Powody podjęcia tej pracy u każdej z nas są różne –ale do licha! Żadna praca nie hańbi!

Kobieto co wypisujesz bzdury dzieląc ludzi na kategorie – Człowiek to człowiek a starszy człowiek to człowiek wymagający szacunku – czy to polski czy niemiecki senior.

Nie kategoryzujcie! Nie krytykujcie i nie oceniajcie!

Jestem Opiekunką – to brzmi dumnie. Dumnie bo niosę pomoc i nadzieję. Niosę uśmiech i ukojenie staruszkom, którzy zamiast trafiać do domu starców mogą nadal mieszkać normalnie w swoich domach, żyć i funkcjonować godnie w ostatnich latach swojego życia.

Pamiętajcie – starość czeka każdego z nas- aby Tobie kobieto miał kto „podetrzeć tyłek”  kiedy będziesz tego potrzebowała. Zastanów się na chwilę nad tymi słowami… pomyśl zanim znów pluniesz jadem.

Pozdrawiam was wszystkie Opiekunki! Jesteście aniołami!

Grażyna

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ