Lenistwo, osłabienie? A może to zespół stresu opiekunki ?

Praca jako opiekun seniora jest pracą niezwykle wymagającą. Nierzadko opiekunki doświadczają poczucia bezsilności i beznadziejności. Często towarzyszy temu apatia, lenistwo, rozdrażnienie. Czy oznacza to, że opiekunka źle wypełnia swoje obowiązki? Niekoniecznie. Może to być zespół stresu opiekunki.

Opieka nad seniorem – trud pracy

Każda opiekunka długo pracująca w zawodzie doskonale wie, ile wysiłku i cierpliwości kosztuje realizacja obowiązków. Oczywiście, nie każdy podopieczny jest bardzo wymagającym seniorem, jednak należy zdawać sobie sprawę, że większość jest schorowana i wymaga profesjonalnej opieki. Opiekunka seniora musi zmierzyć się z wieloma trudami. Musi sprostać obowiązkom pielęgnacyjnym, higienicznym, dbać o dietę i przygotowanie posiłków, a także dostosowaną do możliwości seniora aktywność. W każdym aspekcie musi brać pod uwagę schorzenia i choroby, ale również humor i możliwości sprostania realizacji punktów planu dnia podopiecznego. Nierzadko, seniorzy to osoby sfrustrowane, przygnębione i zamknięte. Dodatkowo, na trud sytuacji wpływa także to, że opiekunka seniora jest w obcym kraju, z dala od bliskich. Ponadto, trud pracy to również porozumiewanie się w obcym języku. Taki stan rzeczy może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie opiekunki.

Zespół stresu opiekunki – co to jest?

Opiekunka seniora, dotknięta zespołem stresu opiekuna na początku może być zasmucona, rozżalona, a także może dotykać ją poczucie beznadziejności. Zły nastrój czy stan chorego może niesłusznie przypisywać sobie. W tej sytuacji może myśleć, że za mało z siebie daje bądź, że nie nadaje się do wykonywania tego zawodu. Nadmiar obowiązków może przerastać i z czasem stanie się apatyczna i coraz bardziej zamknięta w sobie. Kolejnym etapem zespołu stresu opiekuna jest pojawienie się silnych emocji – złości, irytacji, nadwrażliwości. Przewlekły stres może prowadzić do objawów takich jak: ból głowy, brzucha, pleców, szyi, a także zmęczenia (nie mylić z lenistwem).

Warto pamiętać, że zespół stresu opiekuna może mieć negatywny wpływ nie tylko na opiekunkę, ale i podopiecznego. Dlatego też nie należy bagatelizować objawów i w porę działać. Niezwykle ważny jest odpoczynek. Opiekunka musi znaleźć czas na relaks, czas tylko dla siebie i przyjaciół. Ważnym jest również, aby nie tłumić złych emocji. Gdy zauważysz niepokojące objawy wskazujące na zespół stresu opiekuna, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.

Dodaj opinię

Jedna opowiedź do wpisu “Lenistwo, osłabienie? A może to zespół stresu opiekunki ?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ