Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!
CZYTAJ DALEJPraca jako opiekun seniora jest pracą niezwykle wymagającą. Nierzadko opiekunki doświadczają poczucia bezsilności i beznadziejności. Często towarzyszy temu apatia, lenistwo, rozdrażnienie. Czy oznacza to, że opiekunka źle wypełnia swoje obowiązki? Niekoniecznie. Może to być zespół stresu opiekunki.
Opieka nad seniorem – trud pracy
Każda opiekunka długo pracująca w zawodzie doskonale wie, ile wysiłku i cierpliwości kosztuje realizacja obowiązków. Oczywiście, nie każdy podopieczny jest bardzo wymagającym seniorem, jednak należy zdawać sobie sprawę, że większość jest schorowana i wymaga profesjonalnej opieki. Opiekunka seniora musi zmierzyć się z wieloma trudami. Musi sprostać obowiązkom pielęgnacyjnym, higienicznym, dbać o dietę i przygotowanie posiłków, a także dostosowaną do możliwości seniora aktywność. W każdym aspekcie musi brać pod uwagę schorzenia i choroby, ale również humor i możliwości sprostania realizacji punktów planu dnia podopiecznego. Nierzadko, seniorzy to osoby sfrustrowane, przygnębione i zamknięte. Dodatkowo, na trud sytuacji wpływa także to, że opiekunka seniora jest w obcym kraju, z dala od bliskich. Ponadto, trud pracy to również porozumiewanie się w obcym języku. Taki stan rzeczy może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie opiekunki.
Zespół stresu opiekunki – co to jest?
Opiekunka seniora, dotknięta zespołem stresu opiekuna na początku może być zasmucona, rozżalona, a także może dotykać ją poczucie beznadziejności. Zły nastrój czy stan chorego może niesłusznie przypisywać sobie. W tej sytuacji może myśleć, że za mało z siebie daje bądź, że nie nadaje się do wykonywania tego zawodu. Nadmiar obowiązków może przerastać i z czasem stanie się apatyczna i coraz bardziej zamknięta w sobie. Kolejnym etapem zespołu stresu opiekuna jest pojawienie się silnych emocji – złości, irytacji, nadwrażliwości. Przewlekły stres może prowadzić do objawów takich jak: ból głowy, brzucha, pleców, szyi, a także zmęczenia (nie mylić z lenistwem).
Warto pamiętać, że zespół stresu opiekuna może mieć negatywny wpływ nie tylko na opiekunkę, ale i podopiecznego. Dlatego też nie należy bagatelizować objawów i w porę działać. Niezwykle ważny jest odpoczynek. Opiekunka musi znaleźć czas na relaks, czas tylko dla siebie i przyjaciół. Ważnym jest również, aby nie tłumić złych emocji. Gdy zauważysz niepokojące objawy wskazujące na zespół stresu opiekuna, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.
Jedna opowiedź do wpisu “Lenistwo, osłabienie? A może to zespół stresu opiekunki ?”
Możliwość komentowania jest wyłączona.