Jak rozpoznać pierwsze objawy Alzheimera

Alzheimer to poważna choroba dotykająca coraz to młodszych ludzi. Na świecie choruje na nią już ok. 20 milionów osób, w Polsce natomiast ok. 300 tys. Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze pierwsze objawy Alzheimera, czyli symptomy nieodwracalnych zmian w mózgu u seniora.

Choroba Alzheimera: trudna prawda

Neurodegeneracja, czyli postępowe uszkodzenie mózgu skutecznie osłabia jego możliwości umysłowe. Kojarzona najczęściej z otępieniem i demencją nie wynika ze starzenia się ludzi, a z odkładania się w mózgu białek: tau i beta-amyloidu. Odkładane w przestrzeniach międzykomórkowych i w neuronach białka stopniowo prowadzą do degeneracji komórek powodując nasilenie objawów. Ta ciężka choroba nierzadko pojawia się również u podopiecznych, dlatego ważne jest, aby opiekunki i opiekunowie mieli odpowiednią wiedzę, która ułatwi wczesne rozpoznanie symptomów choroby.

Pierwsze objawy Alzheimera – jak je rozpoznać?

Opiekując się seniorem należy zwracać uwagę nawet na najdrobniejsze odchylenia od normy w zachowaniu, gdyż właśnie takie kwestie mogą być pierwszymi objawami chorób. Tak jest również w przypadku choroby Alzheimera. Pierwsze objawy często są albo w ogóle niezauważane, albo bagatelizowane. Dlatego, jeśli senior zapomina o drobnostkach, ma problemy z orientacją i koncentracją, to mogą to być pierwsze objawy choroby. Ponadto, jeśli w trakcie rozmowy senior nie pamięta ważnych faktów, to również może świadczyć o początku choroby. Jak jeszcze rozpoznać pierwsze symptomy? Chorzy, którzy zauważają, że ich pamięć szwankuje, często unikają spotkać ze znajomymi, rodziną. Umożliwia im to, tym samym, uniknąć przykrych rozmów o ich zdrowiu i problemach z nim związanych. Dalsze postępowanie choroby związane jest także z utratą chęci i motywacji do działania. Aktywności, które do tej pory sprawiały radość wraz z zanikami pamięci zostały oddalone na dalszy plan. Wraz z postępowaniem choroby senior czuje się zagubiony, jego samopoczucie się pogarsza, ma problemy z podstawowymi czynnościami i traci zdolność samodzielnej oceny. Warto mieć na uwadze pierwsze symptomy choroby Alzheimera i gdy tylko takie pojawią się, udać się do specjalisty.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ