Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJAlzheimer to poważna choroba dotykająca coraz to młodszych ludzi. Na świecie choruje na nią już ok. 20 milionów osób, w Polsce natomiast ok. 300 tys. Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze pierwsze objawy Alzheimera, czyli symptomy nieodwracalnych zmian w mózgu u seniora.
Choroba Alzheimera: trudna prawda
Neurodegeneracja, czyli postępowe uszkodzenie mózgu skutecznie osłabia jego możliwości umysłowe. Kojarzona najczęściej z otępieniem i demencją nie wynika ze starzenia się ludzi, a z odkładania się w mózgu białek: tau i beta-amyloidu. Odkładane w przestrzeniach międzykomórkowych i w neuronach białka stopniowo prowadzą do degeneracji komórek powodując nasilenie objawów. Ta ciężka choroba nierzadko pojawia się również u podopiecznych, dlatego ważne jest, aby opiekunki i opiekunowie mieli odpowiednią wiedzę, która ułatwi wczesne rozpoznanie symptomów choroby.
Pierwsze objawy Alzheimera – jak je rozpoznać?
Opiekując się seniorem należy zwracać uwagę nawet na najdrobniejsze odchylenia od normy w zachowaniu, gdyż właśnie takie kwestie mogą być pierwszymi objawami chorób. Tak jest również w przypadku choroby Alzheimera. Pierwsze objawy często są albo w ogóle niezauważane, albo bagatelizowane. Dlatego, jeśli senior zapomina o drobnostkach, ma problemy z orientacją i koncentracją, to mogą to być pierwsze objawy choroby. Ponadto, jeśli w trakcie rozmowy senior nie pamięta ważnych faktów, to również może świadczyć o początku choroby. Jak jeszcze rozpoznać pierwsze symptomy? Chorzy, którzy zauważają, że ich pamięć szwankuje, często unikają spotkać ze znajomymi, rodziną. Umożliwia im to, tym samym, uniknąć przykrych rozmów o ich zdrowiu i problemach z nim związanych. Dalsze postępowanie choroby związane jest także z utratą chęci i motywacji do działania. Aktywności, które do tej pory sprawiały radość wraz z zanikami pamięci zostały oddalone na dalszy plan. Wraz z postępowaniem choroby senior czuje się zagubiony, jego samopoczucie się pogarsza, ma problemy z podstawowymi czynnościami i traci zdolność samodzielnej oceny. Warto mieć na uwadze pierwsze symptomy choroby Alzheimera i gdy tylko takie pojawią się, udać się do specjalisty.