Ostatnie chwile życia seniora – jak się opiekować ?

Opieka nad seniorem to również zmierzenie się ze sprawami ostatecznymi. Nierzadko są to trudne i wycieńczające psychicznie momenty. Jak sobie z nimi radzić? Jak opiekować się seniorem w jego ostatnich momentach życia?

Ostatnie chwile życia a wsparcie opiekunki

O śmierci bardzo trudno rozmawiać. Należy jednak pamiętać, że nierzadko osobie umierającej może przynosić to ulgę. Dlatego też należy o tym pamiętać i bez lęku podejmować temat śmierci i umierania. Właśnie w tym momencie niezwykle ważna jest obecność osób bliskich. Obok rodziny, często to właśnie opiekunka jest także osobą bliską, gdyż na dobrą sprawę, to właśnie ona przebywała z seniorem najdłużej. Także w tych ostatnich momentach życia pomoc opiekunki jest niezastąpiona.

Jak rozpoznać, że moment śmierci jest bliski? Senior:

  • jest senny
  • nie może się skoncentrować
  • nie ma apetytu
  • ma zaburzenia poczucia czasu, miejsca
  • ma trudności z mówieniem, przyjmowaniem leków
  • ma trudności/nie rozpoznaje bliskich
  • ma zaburzenia mówienia, ruchu

Jak opiekować się seniorem w jego ostatnich momentach życia?

Bardzo często pomoc opiekunki w tym momencie jest nieoceniona. Podopieczny nie ma na nic siły, dlatego też potrzebuje pomocy we wszystkim – jedzenie, zmiana ubrania, czynności higieniczne, zmiana ułożenia ciała. Bardzo ważne jest, aby opiekunka dokładnie przyglądała się seniorowi. Często poprzez niewerbalne sygnały można mu ulżyć – zmienić pozycję, podać lekarstwa itp. Należy pamiętać, że wszelką pomoc trzeba rozważyć i stosować ją tylko w razie konieczności. Nie można wywierać nadmiernego wpływu na podopiecznego właśnie w tej chwili. Ważna jest także rozmowa z rodziną i przygotowanie ich na konkretne objawy agonalne, np. nadmierne pobudzenie, furkoczący, wilgotny oddech czy mimika wskazująca na ból. Należy pozwolić seniorowi odejść w spokoju, bez paniki bliskich. To trudna i ważna chwila, w której opiekunka powinna doskonale wiedzieć, co robić.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ