Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJInkontynencja to nie tylko zagadkowe słowo. Oznacza nietrzymanie moczu bądź kału, lub obydwu jednocześnie. Najczęściej występuje u osób starszych. Co o inkontynencji powinna wiedzieć każda opiekunka?
Trudny problem seniora
Inkontynencja jest objawem i towarzyszy wielu chorobom. Jest częsta w chorobie Parkinsona, Alzheimera, przy przeroście prostaty, zapaleniu pęcherza moczowego, a nawet udarze mózgu. Osoby cierpiące na inkontynencję nie kontrolują pracy pęcherza lub jelit (bądź obydwu). Na skutek zaburzeń kontroli wydalanie kału i moczu następuje samoczynnie – nie są w stanie kontrolować tych procesów. Badania dowodzą, że nawet połowa mężczyzn i kobiet po 80 roku życia ma problem z nietrzymaniem moczu. Należy jednak pamiętać, aby objawów inkontynencji nie traktować jako normalnych objawów starości. Objawy nietrzymania moczu i kału należy próbować leczyć likwidując zaburzenie.
Jak opiekować się osobą z inkontynencją?
Chory, u którego występują zaburzenia nietrzymania moczu i kału wymaga opieki, dlatego też opiekunka musi znać konkretne zasady postępowania z podopiecznym. Jest to trudny problem, gdyż może wystąpić w każdej sytuacji przez co sprawia, że inkontynencja jest zaburzeniem powodującym dyskomfort, wstyd, nierzadko także wycofanie z życia społecznego. Tym samym staje się nie tylko problemem fizycznym, ale także psychologicznym.
5 zasad wspierających seniora z inkontynencją:
- Wyrobienie schematu. Oddawanie moczu i kału w określonych godzinach ułatwi rozwiązanie problemu. Jest to dobre ćwiczenia dla pęcherza i jelit, dlatego też umożliwi zwiększenie kontroli nad wydalaniem.
- Ograniczenie moczopędnych płynów. Warto pamiętać, że np. kawa wspomaga wydalanie, tym samym nie jest wskazana dla osób borykających się z zaburzeniami nietrzymania moczu i kału.
- Odpowiednie nawodnienie. Opiekunka musi pamiętać, że podopieczny mierzący się z tym problemem może unikać picia, dlatego też bardzo łatwo może się odwodnić.
- Właściwe akcesoria. Jeśli problem jest znaczny opiekunka powinna nakłonić seniora do korzystania z pieluch, pieluchomajtek, podkładów czy wkładek.
- Dbanie o higienę. Należy również pamiętać o higienie miejsc intymnych. Opiekunka powinna pamiętać o szczególnej opiece przeciwodparzeniowej.
Jedna opowiedź do wpisu “Inkontynencja – co warto o niej wiedzieć?”
Możliwość komentowania jest wyłączona.