Inkontynencja – co warto o niej wiedzieć?

Inkontynencja to nie tylko zagadkowe słowo. Oznacza nietrzymanie moczu bądź kału, lub obydwu jednocześnie. Najczęściej występuje u osób starszych. Co o inkontynencji powinna wiedzieć każda opiekunka?

Trudny problem seniora

Inkontynencja jest objawem i towarzyszy wielu chorobom. Jest częsta w chorobie Parkinsona, Alzheimera, przy przeroście prostaty, zapaleniu pęcherza moczowego, a nawet udarze mózgu. Osoby cierpiące na inkontynencję nie kontrolują pracy pęcherza lub jelit (bądź obydwu). Na skutek zaburzeń kontroli wydalanie kału i moczu następuje samoczynnie – nie są w stanie kontrolować tych procesów. Badania dowodzą, że nawet połowa mężczyzn i kobiet po 80 roku życia ma problem z nietrzymaniem moczu. Należy jednak pamiętać, aby objawów inkontynencji nie traktować jako normalnych objawów starości. Objawy nietrzymania moczu i kału należy próbować leczyć likwidując zaburzenie.

Jak opiekować się osobą z inkontynencją?

Chory, u którego występują zaburzenia nietrzymania moczu i kału wymaga opieki, dlatego też opiekunka musi znać konkretne zasady postępowania z podopiecznym. Jest to trudny problem, gdyż może wystąpić w każdej sytuacji przez co sprawia, że inkontynencja jest zaburzeniem powodującym dyskomfort, wstyd, nierzadko także wycofanie z życia społecznego. Tym samym staje się nie tylko problemem fizycznym, ale także psychologicznym.

5 zasad wspierających seniora z inkontynencją:

  1. Wyrobienie schematu. Oddawanie moczu i kału w określonych godzinach ułatwi rozwiązanie problemu. Jest to dobre ćwiczenia dla pęcherza i jelit, dlatego też umożliwi zwiększenie kontroli nad wydalaniem.
  2. Ograniczenie moczopędnych płynów. Warto pamiętać, że np. kawa wspomaga wydalanie, tym samym nie jest wskazana dla osób borykających się z zaburzeniami nietrzymania moczu i kału.
  3. Odpowiednie nawodnienie. Opiekunka musi pamiętać, że podopieczny mierzący się z tym problemem może unikać picia, dlatego też bardzo łatwo może się odwodnić.
  4. Właściwe akcesoria. Jeśli problem jest znaczny opiekunka powinna nakłonić seniora do korzystania z pieluch, pieluchomajtek, podkładów czy wkładek.
  5. Dbanie o higienę. Należy również pamiętać o higienie miejsc intymnych. Opiekunka powinna pamiętać o szczególnej opiece przeciwodparzeniowej.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Inkontynencja – co warto o niej wiedzieć?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ