Inkontynencja – co warto o niej wiedzieć?

Inkontynencja to nie tylko zagadkowe słowo. Oznacza nietrzymanie moczu bądź kału, lub obydwu jednocześnie. Najczęściej występuje u osób starszych. Co o inkontynencji powinna wiedzieć każda opiekunka?

Trudny problem seniora

Inkontynencja jest objawem i towarzyszy wielu chorobom. Jest częsta w chorobie Parkinsona, Alzheimera, przy przeroście prostaty, zapaleniu pęcherza moczowego, a nawet udarze mózgu. Osoby cierpiące na inkontynencję nie kontrolują pracy pęcherza lub jelit (bądź obydwu). Na skutek zaburzeń kontroli wydalanie kału i moczu następuje samoczynnie – nie są w stanie kontrolować tych procesów. Badania dowodzą, że nawet połowa mężczyzn i kobiet po 80 roku życia ma problem z nietrzymaniem moczu. Należy jednak pamiętać, aby objawów inkontynencji nie traktować jako normalnych objawów starości. Objawy nietrzymania moczu i kału należy próbować leczyć likwidując zaburzenie.

Jak opiekować się osobą z inkontynencją?

Chory, u którego występują zaburzenia nietrzymania moczu i kału wymaga opieki, dlatego też opiekunka musi znać konkretne zasady postępowania z podopiecznym. Jest to trudny problem, gdyż może wystąpić w każdej sytuacji przez co sprawia, że inkontynencja jest zaburzeniem powodującym dyskomfort, wstyd, nierzadko także wycofanie z życia społecznego. Tym samym staje się nie tylko problemem fizycznym, ale także psychologicznym.

5 zasad wspierających seniora z inkontynencją:

  1. Wyrobienie schematu. Oddawanie moczu i kału w określonych godzinach ułatwi rozwiązanie problemu. Jest to dobre ćwiczenia dla pęcherza i jelit, dlatego też umożliwi zwiększenie kontroli nad wydalaniem.
  2. Ograniczenie moczopędnych płynów. Warto pamiętać, że np. kawa wspomaga wydalanie, tym samym nie jest wskazana dla osób borykających się z zaburzeniami nietrzymania moczu i kału.
  3. Odpowiednie nawodnienie. Opiekunka musi pamiętać, że podopieczny mierzący się z tym problemem może unikać picia, dlatego też bardzo łatwo może się odwodnić.
  4. Właściwe akcesoria. Jeśli problem jest znaczny opiekunka powinna nakłonić seniora do korzystania z pieluch, pieluchomajtek, podkładów czy wkładek.
  5. Dbanie o higienę. Należy również pamiętać o higienie miejsc intymnych. Opiekunka powinna pamiętać o szczególnej opiece przeciwodparzeniowej.

Dodaj opinię

Jedna opowiedź do wpisu “Inkontynencja – co warto o niej wiedzieć?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ