Idealna kolacja dla seniora

Każdy senior powinien zdawać sobie sprawę, że wraz z upływem lat jego dieta powinna ulegać zmianie.  Zmiana nawyków żywieniowych nierzadko jest trudnym zadaniem dla opiekunki, ponieważ taka zmiana nie zawsze jest od razu akceptowana przez podopiecznego. Przeczytaj, jak powinna wyglądać idealna kolacja dla seniora !

Kolacja – posiłek pomijany?

Bardzo często po całym dniu podopieczny nie ma siły i ochoty na zdrową i pełnowartościową kolację. Jednak, aby jego samopoczucie było dobre, a organizm odpowiednio funkcjonował, także kolacja powinna dostarczyć mu potrzebnych składników odżywczych. Po energetycznym śniadaniu, pełnowartościowym obiedzie przyszedł czas na przygotowanie kolacji. Czemu jest ona taka ważna dla podopiecznego? To właśnie ten posiłek musi zapewnić odpowiednią regenerację organizmu seniora, a także zadbać o dobry sen. Jak wiadomo, złe odżywianie może przyczynić się do budzenia w nocy, niespokojnego snu oraz uczucia niewyspania po przebudzeniu. Aby tego uniknąć i stworzyć organizmowi dobre warunki dla snu, kolacja powinna być przygotowana według kilku zasad. Profesjonalna opiekunka z pewnością je zna.

Kolacja dla seniora – zasady

Warto pamiętać, że kolacja powinna być zjedzona na 2-3 godziny przed snem. Jeśli ten czas zostanie skrócony, może to utrudnić zasypianie. Kolacja seniora musi być lekkostrawna. Najlepiej ograniczyć smażone, tłuste i wzdymające potrawy. Bez nich organizm szybciej strawi posiłek i będzie mógł poświęcić więcej czasu na regenerację organizmu. Warto również pamiętać, aby kolacja była zbilansowanym posiłkiem. Odpowiednia liczba węglowodanów doda energii bez odkładania zbędnej tkanki tłuszczowej. Posiłek powinien być zdrowy, dlatego warto skomponować go z chudego mięsa, ryb, nabiału i chleba razowego. Można urozmaicić go kaszami np.: kaszą jaglaną, kuskus lub kaszą manną. Warto pamiętać, aby unikać popijania posiłku mocną herbatą lub kawą, nie mówiąc już o alkoholu. Świetnie sprawdzą się tu napoje takie jak woda, miętowa i rumiankowa herbata oraz melisa.

Sprawdź również

Dlaczego referencje są kluczowe dla Opiekunek seniorów pracujących w Niemczech?

Referencje w pracy opiekunki osób starszych – zobacz dlaczego są ważne i co powinny zawierać.

CZYTAJ DALEJ
Opiekunka w świecie demencji. Jak nie zwariować?

Opieka nad osobą starszą chorą na demencję może być bardzo trudna. Jak się do tego przygotować? Jak rozmawiać z osobą z demencją?

CZYTAJ DALEJ
Maślaki – wszystko, co musisz wiedzieć + sprawdzone przepisy

Maślaki – jak je zbierać i przyrządzać? Sprawdź najlepsze przepisy i porady dla grzybiarzy i miłośników kuchni leśnej.

CZYTAJ DALEJ
Ubezpieczenie dla seniora – co obejmuje polisa na życie dla emeryta?

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich na emeryturze! Dowiedz się, jak wybrać najlepszą polisę dla seniora i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

CZYTAJ DALEJ