Idealna kolacja dla seniora

Każdy senior powinien zdawać sobie sprawę, że wraz z upływem lat jego dieta powinna ulegać zmianie.  Zmiana nawyków żywieniowych nierzadko jest trudnym zadaniem dla opiekunki, ponieważ taka zmiana nie zawsze jest od razu akceptowana przez podopiecznego. Przeczytaj, jak powinna wyglądać idealna kolacja dla seniora !

Kolacja – posiłek pomijany?

Bardzo często po całym dniu podopieczny nie ma siły i ochoty na zdrową i pełnowartościową kolację. Jednak, aby jego samopoczucie było dobre, a organizm odpowiednio funkcjonował, także kolacja powinna dostarczyć mu potrzebnych składników odżywczych. Po energetycznym śniadaniu, pełnowartościowym obiedzie przyszedł czas na przygotowanie kolacji. Czemu jest ona taka ważna dla podopiecznego? To właśnie ten posiłek musi zapewnić odpowiednią regenerację organizmu seniora, a także zadbać o dobry sen. Jak wiadomo, złe odżywianie może przyczynić się do budzenia w nocy, niespokojnego snu oraz uczucia niewyspania po przebudzeniu. Aby tego uniknąć i stworzyć organizmowi dobre warunki dla snu, kolacja powinna być przygotowana według kilku zasad. Profesjonalna opiekunka z pewnością je zna.

Kolacja dla seniora – zasady

Warto pamiętać, że kolacja powinna być zjedzona na 2-3 godziny przed snem. Jeśli ten czas zostanie skrócony, może to utrudnić zasypianie. Kolacja seniora musi być lekkostrawna. Najlepiej ograniczyć smażone, tłuste i wzdymające potrawy. Bez nich organizm szybciej strawi posiłek i będzie mógł poświęcić więcej czasu na regenerację organizmu. Warto również pamiętać, aby kolacja była zbilansowanym posiłkiem. Odpowiednia liczba węglowodanów doda energii bez odkładania zbędnej tkanki tłuszczowej. Posiłek powinien być zdrowy, dlatego warto skomponować go z chudego mięsa, ryb, nabiału i chleba razowego. Można urozmaicić go kaszami np.: kaszą jaglaną, kuskus lub kaszą manną. Warto pamiętać, aby unikać popijania posiłku mocną herbatą lub kawą, nie mówiąc już o alkoholu. Świetnie sprawdzą się tu napoje takie jak woda, miętowa i rumiankowa herbata oraz melisa.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
7 skutecznych sposobów na przełamanie bariery językowej

Nauka niemieckiego nie musi być trudna ani czasochłonna. Poznaj sprawdzone metody, które pomogą Ci szybko opanować język!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ