Głosowanie w wyborach za granicą. Jak głosować w Niemczech?

Zbliżają się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. 13 października 2019 będziemy mogli oddać głos na swoich kandydatów. Obowiązek obywatelski powinien być spełniony niezależnie od tego gdzie aktualnie się znajdziemy. Jak zatem przygotować się do oddania głosu kiedy przebywamy w Niemczech w pracy?

Jak zgłosić się do głosowania za granicą? Wybory 2019

Pracując jako opiekunka osób starszych często nie mamy możliwości zaplanowania urlopu w określonym czasie. Na szczęście w dniu wyborów możemy oddać swój głos niezależnie od miejsca naszego pobytu. Najważniejsze jest dopełnienie formalności. W związku z tym musimy przed terminem ostatecznym oddać wniosek dzięki któremu głosować będziemy w wybranym przez nas miejscu. Do 8 października 2019 r. oddajemy wnioski jeśli chcemy głosować w innym obwodzie niż ten gdzie jesteśmy zameldowani. Do 10 października 2019 r. dostarczamy wnioski o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą.

Prawo udziału w głosowaniu w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej
Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej ma obywatel polski, który:
1) najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat;
2) nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
3) nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu;
4) nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Wyborca jest wpisywany do spisu wyborców. Można być wpisanym tylko do jednego spisu

Informacja ze strony Państwowej Komisji Wyborczej ZPOW-501-56/19

Głosowanie w wyborach za granicą. Co zrobić by głosować?

Niezbędna do głosowania poza miejscem zamieszkania jest otrzymanie Zaświadczenia o prawie do głosowania. Możesz otrzymać je w siedzibie gminy osobiście bądź upoważniając do tego bliską osobę. Pamiętaj też o zgłoszeniu właściwemu konsulowi zamiaru głosowania w obwodzie utworzonym za granicą.

Zgłoszenia dokonuje się najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów,
tj. do dnia 10 października 2019 r., ustnie, pisemnie, telefonicznie,
telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu podaje się:
− nazwisko i imiona,
− imię ojca,
− datę urodzenia,
− numer ewidencyjny PESEL,
− adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą,
− adres stałego zamieszkania wyborcy w kraju, tj. adres, pod którym wyborca ujęty jest w rejestrze wyborców (w odniesieniu do osób przebywających czasowo za granicą),
− numer ważnego polskiego paszportu oraz miejsce i datę jego wydania.
W państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego

Informacja ze strony Państwowej Komisji Wyborczej ZPOW-501-56/19

Zaświadczenia o prawie do głosowania możesz otrzymać najpóźniej do 11 października 2019 roku w urzędzie gminy. Wniosek o otrzymanie dokumentu może być dostarczony pisemnie, telefaksem lub mailowo. Odbiór odbywa się osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę.

Dnia 22 września 2019 r. ostaną ogłoszone okręgi wyborcze przygotowane dla osób przebywających za granica. Warto tego dnia odwiedzić stronę Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Hamburgu hamburg.msz.gov.pl

Wykaz obwodów w których można zagłosować będzie można po 22 września 2019 otrzymać we wszystkich polskich placówkach dyplomatycznych i konsularnych oraz delegaturach Krajowego Biura Wyborczego. Przed wyborami warto odwiedzić stronę internetową Państwowej Komisji Wyborczej https://pkw.gov.pl oraz https://wybory.gov.pl. Znajdziesz tam dużo informacji dotyczących wyborów.

Będziesz głosować w wyborach do Sejmu i Senatu 2019 za granicą? Pamiętaj, że każdy głos się liczy. Napisz w komentarzu w którym okręgu będziesz głosować. Może uda Ci się umówić przy okazji na kawę z opiekunkami z Twojej okolicy!

Dodaj opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ