Dyskopatia – przyczyny, objawy, leczenie

Podopieczny nieustannie narzeka na ból pleców? A może nierzadko drętwieją i sztywnieją mu mięśnie? Opiekunka seniora musi być czujna – bagatelizowana dyskopatia może przerodzić się w duży ból, a nawet inne choroby. Czy choroba dotyczy również twojego podopiecznego?

Dyskopatia – przyczyny

Dyskopatia to choroba najczęściej pojawiająca się u osób między 30 a 50 rokiem życia i starszych. Dotyczy schorzeń dysku (krążka międzykręgowego), czyli przestrzeni znajdującej się właśnie między kręgami. To właśnie owe dyski, dzięki swojej „napompowanej” budowie odpowiadają za amortyzację skostniałych kręgów. Niestety, u seniorów chorujących na dyskopatię dochodzi do wypaczenia tych struktur, co w rezultacie prowadzi do silnego i uporczywego bólu. Przyczyn powstawania dyskopatii może być wiele. Jedną z nich są czynniki genetyczne. Niektóre osoby z natury mają słabsze włókna kolagenowe w dyskach, co prowadzi do szybszego powstawania dyskopatii. Kolejnym czynnikiem jest także otyłość. Niewątpliwą przyczyną powstawania choroby jest także niewielka aktywność fizyczna – nieużywane dyski słabną z czasem, co prowadzi do szybko powstających zwyrodnień. Dyskopatia związana jest także z czynnikami mechanicznymi – nieprawidłowe dźwiganie, za duże obciążenia itd.

Objawy dyskopatii u seniora

Do zadań opiekunki należy również wczesne wykrycie dyskopatii. Bardzo często seniorzy, jak i opiekunki bagatelizują pierwsze objawy. Najczęściej mówi się wtedy, że ból jest wynikiem zmęczenia bądź jakiegoś przeciążenia. Na trop dyskopatii wpada się z reguły, gdy choroba jest już bardzo uciążliwa. Objawia się wtedy silnymi bólami – promieniują od kręgosłupa, poprzez pośladek, udo, aż do kostki. W późniejszym etapie choroby może dojść do niedowładów u seniora (widoczny charakterystyczny opad stopy).

Leczenie dyskopatii

Najczęściej stosowaną metodą jest działanie farmakologiczne – stosowane leki minimalizują ból i hamują występujące zapalenie. Pomocne w leczeniu są także ćwiczenia i zmniejszenie masy ciała. W ciężkich przypadkach stosowane jest także leczenie operacyjne polegające na wycięciu chorego dysku.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Dyskopatia – przyczyny, objawy, leczenie”

  • Niestety starsi ludzie gorzej znoszą wszelkie operacje, ale na przykład można korzytsać z mniej inwazyjnych metod leczenia. Wiem, że mój podopieczny korzystał z zabiegu w Certusie (pzń), gdzie wstrzykiwali mu implant i po jednym dniu już mógł wyjść ze szpitala. Wcześniej bóle pleców mu strasznie dokuczały, ale teraz już jest lepiej. Ma więcej wigoru i pogody ducha 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ