Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJPodopieczny nieustannie narzeka na ból pleców? A może nierzadko drętwieją i sztywnieją mu mięśnie? Opiekunka seniora musi być czujna – bagatelizowana dyskopatia może przerodzić się w duży ból, a nawet inne choroby. Czy choroba dotyczy również twojego podopiecznego?
Dyskopatia – przyczyny
Dyskopatia to choroba najczęściej pojawiająca się u osób między 30 a 50 rokiem życia i starszych. Dotyczy schorzeń dysku (krążka międzykręgowego), czyli przestrzeni znajdującej się właśnie między kręgami. To właśnie owe dyski, dzięki swojej „napompowanej” budowie odpowiadają za amortyzację skostniałych kręgów. Niestety, u seniorów chorujących na dyskopatię dochodzi do wypaczenia tych struktur, co w rezultacie prowadzi do silnego i uporczywego bólu. Przyczyn powstawania dyskopatii może być wiele. Jedną z nich są czynniki genetyczne. Niektóre osoby z natury mają słabsze włókna kolagenowe w dyskach, co prowadzi do szybszego powstawania dyskopatii. Kolejnym czynnikiem jest także otyłość. Niewątpliwą przyczyną powstawania choroby jest także niewielka aktywność fizyczna – nieużywane dyski słabną z czasem, co prowadzi do szybko powstających zwyrodnień. Dyskopatia związana jest także z czynnikami mechanicznymi – nieprawidłowe dźwiganie, za duże obciążenia itd.
Objawy dyskopatii u seniora
Do zadań opiekunki należy również wczesne wykrycie dyskopatii. Bardzo często seniorzy, jak i opiekunki bagatelizują pierwsze objawy. Najczęściej mówi się wtedy, że ból jest wynikiem zmęczenia bądź jakiegoś przeciążenia. Na trop dyskopatii wpada się z reguły, gdy choroba jest już bardzo uciążliwa. Objawia się wtedy silnymi bólami – promieniują od kręgosłupa, poprzez pośladek, udo, aż do kostki. W późniejszym etapie choroby może dojść do niedowładów u seniora (widoczny charakterystyczny opad stopy).
Leczenie dyskopatii
Najczęściej stosowaną metodą jest działanie farmakologiczne – stosowane leki minimalizują ból i hamują występujące zapalenie. Pomocne w leczeniu są także ćwiczenia i zmniejszenie masy ciała. W ciężkich przypadkach stosowane jest także leczenie operacyjne polegające na wycięciu chorego dysku.
Niestety starsi ludzie gorzej znoszą wszelkie operacje, ale na przykład można korzytsać z mniej inwazyjnych metod leczenia. Wiem, że mój podopieczny korzystał z zabiegu w Certusie (pzń), gdzie wstrzykiwali mu implant i po jednym dniu już mógł wyjść ze szpitala. Wcześniej bóle pleców mu strasznie dokuczały, ale teraz już jest lepiej. Ma więcej wigoru i pogody ducha 🙂