Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJPraca opiekunki seniora jest teraz bardzo obleganym zawodem. Starzejące się społeczeństwo na terenach UE potrzebuje opiekunek, które pomogą podopiecznym w codziennych czynnościach umożliwiających funkcjonowanie, a także w sprostaniu domowym obowiązkom. Dlaczego opiekunka woli pracować w Niemczech niż w Polsce? Oto 3 solidne argumenty!
1. Większe zarobki
To kluczowy argument, który sprawia, że opiekunki wolą wyjechać do pracy w Niemczech. W Polsce niestety nie ma szans na porównywalne zarobki… Pracując poza granicami Polski nawet bez znajomości języka opiekunki mogą liczyć na minimum 850 euro miesięcznego wynagrodzenia. A te, które umiejętności językowe mają na wysokim poziomie otrzymają nawet do 1400 euro miesięcznie. To znaczące kwoty, biorąc pod uwagę to, że bezpłatne zakwaterowanie i jedzenie opiekunka ma zapewnione w ramach umowy. Takie zarobki umożliwiają spore oszczędności, co opiekunki osób starszych bardzo sobie cenią w tej pracy.
2. Poznanie kultury, nowych miejsc
Zawód opiekunki to nie tylko praca. Opiekunki seniorów mają również sporo okazji, żeby pozwiedzać okoliczne miejscowości oraz ich atrakcje. Bardzo często spotykają się z innymi Polkami, dzięki czemu nie są zmuszone do samotnych podróży. Praca w charakterze opiekunki otwiera na nową kulturę. Dzięki niej poznają sposób życia Niemców, ich mentalność, a także podejście do wielu spraw. To bardzo uczy życia i otwiera oczy. Dzięki znajomości języka mogą porozmawiać o problemach i rzeczach trudnych, jak np. historia polsko-niemiecka. Z pewnością taki wyjazd do pracy jest dobrym doświadczeniem dla opiekunki seniora i wiele wnosi do jej życia.
3. Umiejętności językowe
Znasz powiedzenie „ Jeśli wejdziesz między wrony musisz krakać tak jak one”? W żadnej szkole językowej nie nauczysz się lepiej języka niż podczas wyjazdu. Opiekunki osób starszych bardzo chwalą sobie tę pracę również pod tym kątem. Dzięki seniorom i ich rodzinom mogą szkolić swój język. Bardzo często po przyjeździe podkreślają, że ich zdolności językowe są teraz na wyższym poziomie. Taki wyjazd umożliwia pozbycie się bariery językowej, a także naukę języka żywego, który umożliwiają swobodną konwersację. Każde podnoszenie kwalifikacji językowych wiąże się również z wyższymi zarobkami, gdyż znajomość języka jest jednym z kryteriów decydujących o wysokości zarobków opiekunki.