Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJWiele Opiekunek zastanawia się co ugotować dla siebie i swojego podopiecznego. Bardzo często gotujemy według własnego smaku i gustu nie zwracając zbytnio uwagi czy to co trafia na nasz talerz jest dobre dla seniora.
Sposób żywienia osoby starszej jest kluczowy. Bardzo często seniorzy mają wiele chorób, w których ich dieta jest jednym z kluczowych elementów leczenia. Zaparcia to dolegliwość, która nierzadko występuje u starszych cierpiących na choroby przewlekłe. Często są wynikiem nieprawidłowo funkcjonującego układu pokarmowego. Jednak są i na nie sposoby – przeczytaj, jak pomóc seniorowi, który cierpi na zaparcia oraz jak powinna wyglądać dieta seniora przy zaparciach.
Zaparcia – istota problemu
Zaparcia to nic innego jak problem z wypróżnianiem. Kiedy mamy z nimi do czynienia? Zaparcia występują wtedy, gdy senior wypróżnia się rzadko, czyli 2 razy w tygodniu. Dodatkowo, wydalanie stolca jest utrudnione – towarzyszy mu ból, a stolce są suche i twarde. Zdrowe osoby wypróżniają się raz bądź dwa razy dziennie, czasem co drugi dzień. Ponadto, warto wiedzieć, że z zaparciom towarzyszy również uczucie pełności, wzdęcia, a także mniej znane – bóle głowy, odbijanie, niesmak w ustach.
Zaparcia – gdzie szukać przyczyny?
Zaparcia bardzo często towarzyszą osobom starszym. Dzieje się tak dlatego, że osoby starsze z reguły prowadzą siedzący tryb życia, nie uprawiają żadnych aktywności fizycznych, do tego nierzadko żyją w stresie i mają nieodpowiednią dietę. Zaparcia nie powinny być bagatelizowane, gdyż często mogą być objawem bardzo poważnych chorób. Mogą być również poważniejszym syndromem nowotworu, niedrożności jelit, zatrucia lub niewłaściwego doboru leków. Jeśli zdarzają się często zdecydowanie należy im się bliżej przyjrzeć i w razie konieczności skontaktować się ze specjalistą.
Jak radzić sobie z zaparciami?
Dieta seniora przy zaparciach musi zapewnić odpowiednią, stałą pracę jelit. Dzięki temu wypróżnienia będą regularne i bezbolesne.
1. Należy wykluczyć spożywanie dań ciężkostrawnych, warzyw wzdymających (groch, fasola, kapusta, cebula), a także czekoladę i kakao (mogą powodować zaparcia).
2. Należy włączyć do diety produkty bogate w błonnik – warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste – pieczywo żytnie, chleb graham.
3. Potrawy należy gotować, ewentualnie zapiekać. W diecie przeciwko zaparciom należy unikać smażenia.
4. Należy pamiętać o nawodnieniu – 2 litry dziennie. Oprócz wody, pomocne będą soki i herbaty – rozluźnią stolce.