Demencja: wyzwiska, które ranią – Agresja werbalna jak sobie z nią radzić ?

W podeszłym wieku seniorzy nierzadko cierpią na demencję. Opiekunka seniora musi wiedzieć, że przy tej chorobie może się zdarzyć, że jej podopieczny będzie stosował agresję werbalną. Używanie obraźliwych słów, wulgaryzmów i przezwisk jest równie niebezpieczne co agresja fizyczna. Przeczytaj, jak w takiej sytuacji powinna zachować się profesjonalna opiekunka seniora.

Agresja werbalna – czym jest?

Agresja werbalna u seniorów związana jest z demencją starczą. To właśnie demencja sprawia, że umysł seniora nie funkcjonuje prawidłowo, co prowadzi do rozluźniania norm społecznych i zanikania zasad współżycia. Agresja werbalna u seniorów może mieć kilka postaci. Wyzwiska, złośliwe uwagi, przekleństwa, groźby, rozkazy mogą być kierowane w stronę opiekunki, rodziny, sąsiadów bądź mogą być wypowiadane bezosobowo. Takie słowa mogą zaboleć opiekunkę, która wkłada wiele wysiłku, aby opieka, którą świadczy była na najwyższym poziomie. Jednak w takich momentach należy pamiętać, że otępienie starcze może mieć właśnie taką postać. Agresja werbalna może być również związana z utratą samodzielności, kontroli nad własnym życiem, a także z osamotnieniem czy stanami lękowymi seniora.

Jak powinna zachować się opiekunka seniora w takiej sytuacji?

1. Zachowuj spokój

Agresywny senior może przelewać swoją złość na Ciebie. Pamiętaj jednak, że jesteś profesjonalistką i nie możesz dać się wyprowadzić z równowagi. Musisz zachować spokój i nie dać się sprowokować.

2. Mów ściszonym głosem

Jeśli senior wypowiada w stosunku do Ciebie bądź innych obraźliwe słowa zwróć mu uwagę, jednak dokonaj tego spokojnym i ściszonym głosem. Możliwe, że gdy senior zauważy, że ta sytuacja nie wyprowadza Cię z równowagi, zrezygnuje z takiego zachowania.

3. Nie bierz tego do siebie

Takie zachowanie wynika z demencji, dlatego w niektórych przypadkach nic nie da zwracanie uwagi. Pamiętaj, by słów, które wypowiada senior nie traktować osobiście. Swoją pracę wykonujesz dobrze, dlatego naucz się nabierać dystansu do zachowań seniora.

4. Przemyśl sytuację

Niektóre opiekunki w takiej sytuacji dzwonią do rodziny seniora i proszą o pomoc. Pamiętaj jednak, że podopieczny może zauważyć związek pomiędzy agresją a przyjazdem rodziny i będzie to robił ponownie. Wtedy możesz mieć pewność, że takie zachowania będą się powtarzać… Jeśli nie możesz już znieść sytuacji miej na uwadze, że zawsze możesz zrezygnować z pracy z tym podopiecznym. Nic na siłę.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Życie w służbie innym – Jak 16 lat pracy w opiece zmieniło mnie na zawsze. Prawdziwa historia Katarzyny.

Czy warto wyjechać do pracy za granicę? Jak wygląda praca opiekunki osób starszych? Jakie wyzwania i radości niesie ze sobą codzienność w tej profesji? Na te pytania odpowiada Pani Katarzyna, doświadczona opiekunka z 16-letnim stażem, która dzieli się swoimi przeżyciami. Przeczytaj prawdziwą historię i spojrzyj na świat innymi oczami.

CZYTAJ DALEJ
Opiekunka z Certyfikatem: 3 powody, dla których musisz go mieć.

Zastanawiasz się, czy warto zdobyć certyfikat medyczny? Sprawdź trzy kluczowe powody, dla których każda opiekunka powinna zainwestować w szkolenie medyczne.

CZYTAJ DALEJ
Nie wybieraj Agencji Pracy w ciemno: 7 powodów, które zmienią Twoje myślenie!

Czy wiesz, że wybór właściwej agencji pracy może całkowicie odmienić Twoją karierę? Przedstawiamy siedem najważniejszych powodów, które powinieneś poznać przed podjęciem decyzji o współpracy. Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ