Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!
CZYTAJ DALEJDemencja to uciążliwa i ciężka choroba dotykająca wielu seniorów. Otępienie starcze jest nie tylko trudnym doświadczeniem dla seniora i rodziny, ale nierzadko bywa także niebezpieczne dla chorego. Aby zadbać o komfort i bezpieczeństwo w domu powinno znaleźć się miejsce dla czujników stosowanych.
Demencja – trudny obraz starości
Demencja to tzw. otępienie starcze. Jest to choroba mózgu, która obniża wszystkie funkcje poznawcze. Chory senior ma problemy z pamięcią, rozumieniem, orientacją, przetwarzaniem danych, ciężko mu wyrazić swoją ocenę, a nawet z czasem, samego siebie. Ponadto, w otępieniu starczym senior ma również zaburzenia emocjonalne. Często towarzyszą mu lęki, zobojętnienie, bądź przeciwnie – pobudzenie, nadwrażliwość i agresja. Nierzadko dotyka ich również depresja wynikająca z ogólnego samopoczucia. Demencja jest trudną chorobą, gdyż nie tak łatwo ją rozpoznać. Stan chorego pogarsza się stopniowo, w początkowych stadiach opiekunowie i rodzina seniora mogą stwierdzić, że to zachowania wynikające ze starzenia się, gorszego dnia czy słabszej kondycji. Warto jednak pamiętać, że nie należy ich bagatelizować, bo niezauważone w porę, mogą stworzyć wiele niebezpiecznych sytuacji dla seniora i osób w jego otoczeniu.
Czujniki – czym są i jakie wybrać?
Chory z demencją może nie zareagować poprawnie w wielu, kryzysowych sytuacjach. Np. w sytuacji wybuchu pożaru, zdrowy człowiek oceniając taką sytuację zadzwoni po straż pożarną i będzie ratował siebie. Senior z demencją nie jest w stanie samodzielnie dokonać takiej oceny, dlatego też w jego domu znajdą zastosowanie czujniki. Podstawowymi czujnikami są czujniki wykrywające wodę, gaz, dym i temperaturę. Jednak oprócz nich, istnieją również inne czujniki, które zadbają o bezpieczeństwo chorego. Jednym z takich czujników jest czujnik otwierania i zamykania drzwi wyjściowych. Nawet gdy nad seniorem czuwa opiekunka, to taki czujnik świetnie sprawdzi się w nocy i uniemożliwi nagłe zniknięcie chorego. W domu seniorów często montowane są również czujniki łóżkowe – alarmują, gdy podopieczny wstanie z łóżka. Nierzadko instalowane są również czujniki ruchu, np. przy schodach czy wejściu do piwnicy. Czujniki stosowane zapewniają bezpieczeństwo seniorowi z demencją. Ponadto, wspomagają pracę opiekunki i gwarantują spokój rodzinie.