Czy roboty zastąpią opiekunki? Nowe technologie w opiece osób starszych.

Rozwój technologi ułatwia nam życie na każdym kroku. Coraz więcej osób korzysta z kart płatniczych rezygnując z noszenia przy sobie gotówki. Zamawiamy zakupy przez internet oraz używamy telefonów nie tylko do kontaktowania się z najbliższymi, ale również zdobywania wiedzy np. dzięki edukacyjnym aplikacjom. Czy w przyszłości sztuczna inteligencja i roboty będą w stanie zastąpić opiekunki osób starszych?

Nowe technologie w opiece nad osobami starszymi

Zdarza się, że w domu w którym opiekunka jest na zleceniu zainstalowano kamery. Dzięki temu rodzina podopiecznego na bieżąco wie, co dzieje się w rodzinnym domu. U seniorów, którzy posiadają dostęp do internetu możliwość kontrolowania sytuacji za pomocą obrazu przekazywanego z domu nie jest problemem. Kamerki internetowe można kupić już a kilka euro. Wiadomo jednak, że nie każdy ma czas obserwowania swojego rodzica 24 h. Jak dowiedzieć się o nagłej sytuacji w której niezbędne jest wezwanie służb ratowniczych?

Sztuczna inteligencja pomocna osobom starszym

Powstaje coraz więcej urządzeń pomocnym osobom starszym. Rodzina podopiecznego może zakupić np. elektroniczne nianie, dostosowane do potrzeb seniora lub gadżety pomagające w monitorowaniu stanu zdrowia. W przypadku gdzie rodzic / dziadek straci przytomność ważna jest szybka interwencja pogotowia. Dzięki technologi możliwe jest natychmiastowe wezwanie służb gdy tylko urządzenie wykryje problem np. brak tętna, upadek itp.

Nowa gałąź branży zajmującej się tego typu gadżetami ma już swoją nazwę określa się ją Internetem Medycznych Rzeczy (IoMT). Firmy technologiczne inwestują w platformy oraz urządzenia do automatyzacji procesu opieki. Starzejące się społeczeństwo to nie tylko problem, ale również szansa dla firm zajmujących się tego typu systemami.

Jak nauczyć seniora nowych technologii?

Osoby starsze nie są przekonane do nowych technologii. Wymaga czasu nauka obsługi urządzeń oraz uświadomienia, że gadżety są potrzebne dla lepszej opieki. Na szczęście coraz więcej firm dba o to, aby ich urządzenia były dostosowane do seniorów i osób niepełnosprawnych.

Asystent głosowy może być zainstalowany w telefonie, zegarku bądź zewnętrznym urządzeniu w postaci głośnika. Osoba starsza nie musi uczyć się obsługi skomplikowanych gadżetów. Wystarczy wypowiedzieć z czym ma się problem, a sztuczna inteligencja zareaguje np. odpowiadając na pytanie, wzywając służby lub kontaktując się z najbliższą rodziną.

Przeczytaj również: Nauka niemieckiego – videofiszki

Gadżetów, które mogą w przyszłości zastąpić opiekunki osób starszych powstaje coraz więcej. Uważamy jednak, że nic nie będą na tyle skuteczne by móc zastąpić kontakt na żywo z drugim człowiekiem.

Co sądzisz o nowych technologiach stosowanych w opiece nad osobami starszymi? Czy zdarzyło Ci się na zleceniu spotkać z nowoczesnymi gadżetami?

Sprawdź również

Airfryer – sprawdzone i najlepsze przepisy

Szukasz sprawdzonych i smacznych przepisów na airfryer? Mamy dla Ciebie gotowe i proste pomysły na obiad i przekąski. Zobacz!

CZYTAJ DALEJ
Czego nie może lub nie powinna robić opiekunka osoby starszej?

Sprawdź, jakie czynności są zastrzeżone dla personelu medycznego i gdzie leżą granice obowiązków opiekunki.

CZYTAJ DALEJ
Dlaczego referencje są kluczowe dla Opiekunek seniorów pracujących w Niemczech?

Referencje w pracy opiekunki osób starszych – zobacz dlaczego są ważne i co powinny zawierać.

CZYTAJ DALEJ
Ranking Agencji Opiekuńczych i Przewoźników – Aktualizacja: czerwiec 2025

Sprawdź, które firmy cieszą się największym zaufaniem opiekunek i opiekunów! Zobacz aktualne wyniki rankingów najlepszych agencji i przewoźników.

CZYTAJ DALEJ