Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJSzacuje się, że obecnie u ponad połowy seniorów występują liczne dolegliwości stopniowo wykluczające ich z funkcjonowania w życiu społecznym. Jak dowodzą badania, jedynie co 10-ta osoba starsza nie zmaga się z żadnymi chorobami.
Do najczęściej wymienianych chorób wieku starczego zalicza się:
1. Alzheimera – przewlekłą, postępującą chorobę neurozwyrodnieniowa mózgu powodującą zanik komórek nerwowych prowadzący do tzw. otępienia mózgowego – utraty pamięci, uczenia się i myślenia, itd.
2. Parkinsona – schorzenie ośrodkowego układu nerwowego spowodowane nieodwracalną degeneracją neuronów dopaminergicznych istoty czarnej mózgu w wyniku której następuje spowolnienia ruchowe, drżenia spoczynkowe, sztywność mięśniowa oraz zaburzenia postawy.
3. Nadciśnienie tętnicze – trwałe podniesienie ciśnienia tętniczego, którego wartość wynosi 140/90 mm Hg lub więcej.
4. Nowotwory – choroby materiału genetycznego powstałe w wynik akumulacji uszkodzeń genetycznych.
5. Cukrzycę – chorobę metaboliczną charakteryzująca się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania lub działania insuliny.
6. Choroby zwyrodnieniowe stawów – stałą progresję zmian destrukcyjnych w obrębie chrząstki stawowej, przebiegająca z okresami zaostrzeń i remisji.
7.Osteoporozę – utratę masy i wytrzymałości kości w konsekwencji której dochodzić może do złamań.
8. Inkontynencję – dolegliwość objawiająca się niekontrolowanym popuszczaniem moczu.
Jak powszechnie wiadomo wraz z upływem lat spada aktywność człowieka. Ma na nią wpływ wiele niezależnych czynników (nie będących stanem zdrowia, stylem życia, czy też wpływem otaczającego środowiska). Z praktyki wiadomo, że w walce z chorobami wieku starczego kluczową rolę odgrywa profilaktyka, która pozwala już we wczesnym stadium choroby diagnozować ją. Warto również pamiętać, że aktywizacja osób starszych ma również pozytywny wpływ na ich stan (fizyczny i psychiczny) oraz jakość funkcjonowania.
Ze swojej strony gorąco rekomendujemy ćwiczenia fizyczne i umysłowe, aby Wasi i Nasi seniorzy jak najdłużej pozostali w świetnej kondycji.
Jesteśmy ciekawi z jakimi z tych chorób mieliście do czynienia oraz jak sobie z nimi radzicie/radziliście?
Artykuł sponsorowany przez firmę ANGELCARE24.