Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJZ chorobą Parkinsona boryka się już ponad 6 milionów ludzi na świecie. Choroba atakuje układ nerwowy i prowadzi do obumierania neuronów. Proces zwyrodnieniowy może trwać latami, w trakcie których u chorego pojawiają się: zaburzenia równowagi, drżenie rąk, spowolnienie ruchów, pochylenie sylwetki do przodu, zaburzenia pamięci, a także trudności z wykonywaniem czynności dnia codziennego.
Jak możemy wspomagać chorego z Parkinsonem?
Opiekun osoby z tą chorobą musi być przede wszystkim cierpliwy. Spowolnienie ruchów i drżenie rąk towarzyszy choremu podczas wykonywania każdej czynności. Tym samym podstawowe czynności higieniczne, a także te związane z prowadzeniem domu są często niewykonalne. Bardzo ważne jest, by w każdej z nich wspierać go, zachęcać do realizacji, motywować, a także dać czas – nie można go w żadnym wypadku poganiać, a jeśli któreś z zadań jest zbyt trudne, to gdy chory zdobędzie się na aktywność warto go za to pochwalić, a w razie niepowodzenia zapewnić, że jesteście po to, by mu pomóc. W tej chorobie bardzo ważna jest również aktywizacja w ramach pracy nad mową, pamięcią i ruchem. Rozmawiaj z chorym, staraj się aby Twoje zdania nie były bardzo rozbudowane, a chory mógł odpowiedzieć na nie jednym słowem. Podczas rozmów zawsze minimalizuj rozproszenia – wyłącz radio, telewizor, zamknij okno. Nie można zapominać o aktywności fizycznej. W codziennym planie należy uwzględnić gimnastykę (proste dla chorego ćwiczenia), a także spacery (jeśli choroba szybko postępuje – należy zakupić balkonik lub wózek inwalidzki). Ćwiczenia ruchowe nie tylko usprawniają ciało podopiecznego, ale również zmniejszają drżenie rąk i pobudzają metabolizm. Warto również pamiętać o tym, aby zachęcić chorego do wykonywania rzeczy, które sprawiają mu przyjemność – gra w szachy, warcaby, czytanie książek (pomocny jest również czytnik e-booków z funkcją czytania na głos – chory nie będzie nadwyrężał wzroku). Dodatkowo, stały i regularny kontakt ze znajomymi i rodziną będzie nieocenioną aktywnością dla osoby z chorobą Parkinsona.