Choroba Parkinsona – jak aktywizować podopiecznego?

Z chorobą Parkinsona boryka się już ponad 6 milionów ludzi na świecie. Choroba atakuje układ nerwowy i prowadzi do obumierania neuronów. Proces zwyrodnieniowy może trwać latami, w trakcie których u chorego pojawiają się: zaburzenia równowagi, drżenie rąk, spowolnienie ruchów, pochylenie sylwetki do przodu, zaburzenia pamięci, a także trudności z wykonywaniem czynności dnia codziennego.

Jak możemy wspomagać chorego z Parkinsonem?

Opiekun osoby z tą chorobą musi być przede wszystkim cierpliwy. Spowolnienie ruchów i drżenie rąk towarzyszy choremu podczas wykonywania każdej czynności. Tym samym podstawowe czynności higieniczne, a także te związane z prowadzeniem domu są często niewykonalne. Bardzo ważne jest, by w każdej z nich wspierać go, zachęcać do realizacji, motywować, a także dać czas – nie można go w żadnym wypadku poganiać, a jeśli któreś z zadań jest zbyt trudne, to gdy chory zdobędzie się na aktywność warto go za to pochwalić, a w razie niepowodzenia zapewnić, że jesteście po to, by mu pomóc. W tej chorobie bardzo ważna jest również aktywizacja w ramach pracy nad mową, pamięcią i ruchem. Rozmawiaj z chorym, staraj się aby Twoje zdania nie były bardzo rozbudowane, a chory mógł odpowiedzieć na nie jednym słowem. Podczas rozmów zawsze minimalizuj rozproszenia – wyłącz radio, telewizor, zamknij okno. Nie można zapominać o aktywności fizycznej. W codziennym planie należy uwzględnić gimnastykę (proste dla chorego ćwiczenia), a także spacery (jeśli choroba szybko postępuje – należy zakupić balkonik lub wózek inwalidzki). Ćwiczenia ruchowe nie tylko usprawniają ciało podopiecznego, ale również zmniejszają drżenie rąk i pobudzają metabolizm. Warto również pamiętać o tym, aby zachęcić chorego do wykonywania rzeczy, które sprawiają mu przyjemność – gra w szachy, warcaby, czytanie książek (pomocny jest również czytnik e-booków z funkcją czytania na głos – chory nie będzie nadwyrężał wzroku). Dodatkowo, stały i regularny kontakt ze znajomymi i rodziną będzie nieocenioną aktywnością dla osoby z chorobą Parkinsona.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ