Boże Ciało w Niemczech czyli Fronleichnam

Niemcy są krajem chrześcijańskim, jednak widoczny jest u nich podział na katolików oraz protestantów. Mimo to, obchody Bożego Ciała w Niemczech są ważnym wydarzeniem i przebiegają w spokojny sposób.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to okazja to publicznego wyznania wiary. Tak jak i Polsce nasi sąsiedzi biorą udział w procesjach. Niemcy jednak organizują również procesje wodne, które są nie tylko okazją do wspólnej modlitwy, ale również atrakcją dla turystów.

Jak obchodzi się Boże Ciało w Niemczech?

Fronleichnam odbywa się co roku w drugi czwartek po Zielonych Świątkach. Jest to dzień wolny od pracy w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Kraju Saary, Saksonii i Turyngii .

Nazwa Fronleichnam oznacza Ciało Pańskie w starym języku niemieckim. W latach 1265-75 odbywały się pierwsze procesje w Kolonii, w których niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. Wierni poubierani często w regionalne stroje odwiedzają stacje procesyjne na których znajdują się przystojne ołtarze.

Podczas procesji na wodzie po rzece Ren znajduje się „Sakramentsschiff“ czyli statek na którym znajduje się Święty Sakrament. Wierni biorą udział w odwiedzaniu kolejnych stacji na większych lub mniejszych łódkach.

Zdjęcia ze strony: https://blumentepich.jimdo.com/fotogalerie/blumen/

Dywany kwiatowe z okazji Fronleichnam

Blumenteppiche czyli dywany kwiatowe to również bardzo ważna część obchodów Fronleichnam czyli Bożego Ciała. Przygotowanie dywanu z kwiatów zajmuje kilka dni. Ochotnicy zbierają setki tysięcy kwiatów, które posłużą jako wypełnienie obrazów na ziemi. Dywany z roślin zdobią zwykle okolice ołtarzy przy stacjach procesyjnych.

Warto odwiedzić miasta Hüfingen, Mühlenbach, Hirrlingen czy Wurmlingen koło Herrenbergu, gdzie dywany kwiatowe zdobią trasę procesji na długości 100 metrów.

Zdjęcia ze strony: https://blumentepich.jimdo.com/fotogalerie/blumen/

Zdjęcia tych oryginalnych dekoracji można znaleźć np. na stronie https://blumentepich.jimdo.com/fotogalerie/blumen/

Często przygotowaniem dywanów kwiatowych zajmują się mężczyźni. Zebrane kwiaty i rośliny przechowywane są w lodówkach. W tym czasie przygotowywany jest projekt graficzny. Od samego rana w dniu Bożego Ciała rozpoczyna sie układanie dywanów kwiatowych. Ministranci, Seminarzyści, Księża oraz ochotnicy komponują wspólnie obrazy według wcześniejszego projektu.

Chcesz wziąć udział w procesji? Dowiedź się o której wyrusza ona z najbliższego dla Ciebie kościoła. Brakuje Ci Polskiej mszy? Sprawdź na naszej stronie gdzie znajdują się Polskie Kościoły w Niemczech.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ