Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJDemencja starcza i choroba Alzheimera bardzo często są ze sobą mylone. Częstokroć zdarza się również, że ich nazwy stosowane są zamiennie. Jest to jednak nieprawidłowe, gdyż są to dwa różne schorzenia i nie powinny być traktowane jak jedno i to samo. Alzheimer, czy demencja ? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są różnice.
Demencja starcza
Najważniejszą i podstawową kwestią w odróżnieniu tych dwóch „chorób” jest to, że demencja starcza nie jest jednostką chorobową, a symptomem. Polega na obniżonej sprawności umysłowej, która objawia się na wiele sposobów: senior ma problemy z komunikacją, nie potrafi wykonać codziennych czynności higienicznych czy związanych z normalnym funkcjonowaniem, ma luki w pamięci zarówno tej odległej, jak i bliskiej, ma zaburzenia mowy, jest drażliwy, a także często występują u niego zachowania agresywne. Demencja starcza może być wywoływana przez różne choroby, w tym: choroba Alzheimera, Parkinsona, Picka, Huntingtona. Wykryta odpowiednio wcześnie umożliwia jej wycofanie bądź spowolnienie. W leczeniu demencji starczej oprócz leczenia farmakologicznego bardzo ważne są również ćwiczenia umożliwiające zachowanie sprawności intelektualnej, treningi pamięci, jak również stabilne warunki funkcjonowania.
Choroba Alzheimera
Podstawową różnicą jest to, że Alzheimer to choroba, a nie jak w przypadku demencji starczej, syndrom. Kolejną różnicą jest czas występowania – demencja występuje zazwyczaj u seniorów ok. 70 roku życia. Choroba Alzheimera natomiast może wystąpić już ok. 45 roku życia. Kolejną jest fakt, że demencja jest odwracalna, Alzheimer natomiast może być tylko spowolniony poprzez leczenie farmakologiczne. Aby sprawdzić, czy u seniora mamy do czynienia z jednym bądź drugim z pewnością należy zasięgnąć porady specjalisty.