Alkoholizm opiekunki

Opiekunka seniora wykonuje ciężką pracę, dlatego czasami może mieć z tego względu gorszy dzień. Co w momencie, gdy opiekunka nie radzi sobie z obowiązkami i zaczyna szukać rozwiązania w alkoholu? Dlaczego tak się dzieje i jak poradzić sobie z tym problemem?

Alkoholizm opiekunki

Do podjęcia tego tematu skłoniła nas Janina, która z wielkim żalem napisała do nas list. Problem alkoholowy istnieje, jednak czasem zamiatany jest pod dywan. Jak wygląda to w rzeczywistości?
Janina pisze: „Poznałam ją w autobusie, który zawoził wszystkie opiekunki na zlecenie. Okazało się, że będziemy w tym samym mieście, więc bardzo się zaprzyjaźniłyśmy. Niestety, jak się okazało Janina miała jeszcze jedną przyjaciółkę – wódkę. Gdy miała wolne nadużywała alkoholu. Później wyszło, że popija także w trakcie pracy. Chciałam ją wypytać, czemu tak się dzieje, ale ucinała temat. Mówiła, że problemu nie ma. A przecież piła w pracy – mogła coś zrobić podopiecznemu. Nie wiem jak jej pomóc…”

Dlaczego zdarza się, że opiekunka nadużywa alkoholu?

Opiekunka nadużywająca alkoholu może to robić z kilku względów. Nierzadko związane jest to ze stanami depresyjnymi, które czasem występują u opiekunek seniorów. Jak wiadomo jest to ciężka praca – gdy podopieczny jest bardzo schorowany, opiekunka musi być ciągle na wyciągnięcie ręki, w stanie czuwania. Realizacja obowiązków w taki sposób obniża energię, pogarsza samopoczucie, powoduje stres i prowadzi do stanów depresyjnych, które wiążą się także z nadużywaniem alkoholu. Innym powodem takiego stanu rzeczy może być wysoko postawiona poprzeczka. Opiekunka-perfekcjonistka musi być świadoma, że nie sprostanie wygórowanym ambicjom, nie jest równoznaczne z poniesieniem osobistej porażki. Za problem alkoholowy mogą także odpowiadać: tęsknota za domem bądź problemy w Polsce – konflikty rodzinne, problemy finansowe itp.
Może być również tak, że nałóg istniał już na długo przed wyjazdem a opiekunka zataiła ten fakt przed agencją czy też rodziną niemiecką.
Należy zdawać sobie sprawę, że podpisując umowę o opiekę poza nawiązaniem stosunku pracy, bierzemy pod opiekę chorą i starsza osobę. Jeżeli podopiecznej coś się stanie a opiekunka nie będzie w stanie zareagować ponieważ będzie znajdywała się pod wpływem alkoholu, poza utratą pracy, karą finansową czeka nas również proces i nieprzyjemną przeprawa z policją.

Alkoholizm opiekunki – Jak poradzić sobie z tym problemem?

Jeśli tak jak Janina, zastanawiasz się, jak pomóc opiekunce bądź problem alkoholowy dotyczy ciebie samej, to przede wszystkim warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Należy uzmysłowić sobie problem i zastanowić nad rozwiązaniem. Samodzielnie nierzadko może być to trudne – warto korzystać na tym etapie z pomocy specjalistów. Po wdrożeniu terapii, należy zadbać o kontakty towarzyskie i aktywności, które będą motywowały do działania.

Skomentuj artykuł

2 Odpowiedzi do wpisu “Alkoholizm opiekunki”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca opiekunki osób starszych: Dlaczego alkohol w pracy to ogromne ryzyko, które Ci się nie opłaci?

Czy kieliszek wina po pracy rzeczywiście nie szkodzi? Czy butelka piwa to naprawdę „nie alkohol”? Sprawdź jakie są skutki spożywania alkoholu na zleceniu.

CZYTAJ DALEJ
Niemieckie reformy opieki w 2025 r. – czy przyniosą korzyści opiekunom?

Dowiedz się, jak niemieckie reformy opieki w 2025 r. wpłyną na pracę opiekunów! Sprawdź najważniejsze informacje!

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać profesjonalną opiekunką w Niemczech – praktyczny przewodnik 2025

Najważniejsze aspekty pracy opiekunki osób starszych – jak rozpocząć karierę? Jak zwiększyć swoje wynagrodzenie? Sprawdź w krótkim poradniku!

CZYTAJ DALEJ
Wyzwania i zalety pracy opiekunki w Niemczech

Praca jako opiekunka w Niemczech to nie tylko szansa na stabilne zatrudnienie, ale również możliwość niesienia pomocy innym.

CZYTAJ DALEJ