Agresja u podopiecznych – jak sobie z nią radzić ?

Agresja u podopiecznych, zdenerwowanie i nadmierna nadpobudliwość mogą towarzyszyć osobom starszym. Należy pamiętać, że takie emocje nie są związane z charakterem podopiecznego, a raczej mogą wynikać z wielu przyczyn, takich jak: poczucie osamotnienia, strach przed śmiercią, lęk przed byciem zależnym od innych, demencją starczą, bezsennością czy chęcią odreagowania wcześniejszych krzywd. Istnieje wiele przyczyn takiego zachowania, dlatego bardzo ważne jest, aby opiekun osoby starszej umiejętnie sobie z nim radził.

Agresja u podopiecznych – jak sobie z nią radzić?

Reakcja osoby sfrustrowanej, która manifestuje swoje niezadowolenie, często również związane z tym, że z czymś sobie nie radzi może być dwojaka: fizyczna i werbalna. Ta pierwsza związana jest np. z odmówieniem przyjęcia posiłku, utrudnianiem jego spożycia, czy celowym zanieczyszczeniem łóżka lub ubrania. Druga natomiast związana jest z przeklinaniem, oskarżaniem, czy używaniem innych obraźliwych słów wobec rodziny czy opiekuna.

10 zasad, które pozwolą zachować spokój:

1. Nigdy nie reaguj zdenerwowaniem i zniecierpliwieniem na agresję chorego.
2. Mobilizuj podopiecznego, dowartościowanie jest bardzo ważne – zbudujcie wspólnie jego pozytywny obraz.
3. Respektuj prawa seniora i pamiętaj o zachowaniu jego sfery prywatności.
4. Bądź oparciem i pomocą, nagradzaj i chwal za podjęte zmagania ze zmianą zachowania.
5. Mów cichym, łagodnym głosem – nigdy go nie podnoś.
6. Nie krytykuj i nie uogólniaj podopiecznego.
7. Mów do seniora w sposób prosty i zrozumiały.
8. Zadbaj o wzajemną komunikację.
9. Reagując na agresywne zachowanie mów w pozycji wyprostowanej.
10. Zachęć podopiecznego do spotkań z innymi – kontakty odwrócą uwagę od problemowych zachowań, co może przełożyć się pozytywnie na walkę z agresją.

Agresja u osób starszych może wynikać z sfrustrowania chorego, niezadowolenia, czy niezaspokojenia jego potrzeb. Jednak należy również wziąć pod uwagę fakt, że może być związana z chorobą somatyczną i odczuwaniem bólu. Oprócz tych powodów może być również związana z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: pogoda czy hałas. Jeśli agresja u seniora pojawia się często, a zasady, które podaliśmy wyżej nie skutkują, warto udać się do specjalisty, który pomoże znaleźć jej przyczynę.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ