6 zasad przy wyborze agencji opiekunek. Nie daj się oszukać!

Co chwile pojawiają się nowe oferty pracy. W internecie, w gazetach a nawet w radio reklamują się najróżniejsze firmy. Niejednokrotnie kojarzymy ich nazwy, ale są takie, które kuszą wysokimi zarobkami, ale nie ma o nich żadnych informacji.

Jak zatem wybrać firmę, która zapewni nam dobre zatrudnienie bez ściemniania i oszukiwania? Poniżej przedstawiamy 6 zasad, które pomogą Ci wybrać najlepszą dla Ciebie agencje opiekunek.

Czy firma działa legalnie?

Każda agencja zatrudnienia powinna posiadać numer KRAZ jest to Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia. W internecie można znaleźć go pod adresem http://stor.praca.gov.pl  W rejestrze możesz sprawdzić nie tylko numer dodania, ale również adres siedziby firmy, jej rodzaj oraz datę wpisu czyli powstania.

Sprawdzając firmy pod kątem tego jak długo istnieją na rynku możemy być pewni, że firma nie zniknie podczas naszego zlecenia i nie pozostawi nas bez wynagrodzenia. Największe agencje dbają o to, aby utrzymać się na poziomie lidera.

Jak wyglądają warunki zatrudnienia?

Kiedy masz już pewność o tym, że firma działa legalnie warto poznać jej warunki zatrudnienia. Często firmy na początek oferują niższe stawki, jednak po pierwszym urlopie można prosić o podwyżkę. W efekcie wypłata naprawdę może wynosić ponad 1500 €. Dodatkowe premie oraz zwroty np. za dojazd to okazja do podwyższenia swojego zarobku. Nie zrażaj się niską stawką na początek – poproś o przedstawienie tego jak wygląda dokładnie kwestia wypłat – terminy, premie, możliwość podwyżek.

Dokumenty

Pracując przez agencję musisz pamiętać o tym, że to po stronie firmy powinna być organizacja całego przejazdu i zatrudnienia. Agencja powinna dać Ci umowę, abyś mogła na spokojnie zapoznać się z jej zapisami. Często firmy, nie chcą przesyłać dokumentów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przeczytać je na spokojnie w siedzibie firmy. Pamiętaj, żeby zapytać o wszystkie niezrozumiałe dla Ciebie zapisy jeszcze przed podpisaniem dokumentu.

Profil opiekuna/opiekunki

Każda z firm wysyła do klientów tzw. profil opiekunki, jest to dokument na podstawie którego rodzina decyduje się na odpowiednią dla nich osobę. Warto podczas rozmowy dowiedzieć się czy można w jakiś sposób zwiększyć atrakcyjność profilu np. wysyłając zaświadczenia o ukończonych kursach, przesłać swoje zdjęcie, załączyć referencje poprzednich rodzin. Często firmy same prowadzą kursy np. językowe dzięki którym nie tylko można nauczyć się lepiej języka, ale również otrzymać dodatkowy certyfikat.

Zatrudnienie powinno być darmowe!

Pamiętaj, że firmy pobierają opłatę od rodzin dlatego rozpoczęcie pracy dla opiekunki powinno być darmowe czyli agencja nie powinna pobierać żadnych opłat! Kiedy w rozmowie padnie informacja, że to Ty masz zapłacić za przejazd bądź wpłacić zaliczkę “za coś” lepiej nie korzystaj z usług takich agencji. Jeśli firma nie ma pieniędzy, aby wysłać Cię do pracy dużo większa szansa, że nie będzie ich miała również w dniu wypłaty.

Jakie są kary i czego dotyczą?

Branża opiekuńcza niestety przyciąga nie tylko kuszonych pieniędzmi oszustów po stronie agencji, ale również osoby nie nadające się do pracy w opiece. Dlatego firmy zabezpieczają się karami umownymi po to by chronić swój wizerunek. Kary najczęściej dotyczą spożywania alkoholu, kradzieży, pozostawienia podopiecznego bez opieki oraz innych ekstremalnych zachowań. Jeśli wśród zapisów znajdziesz informacje o karach – nie reaguj od razu złością. Przeczytaj je i sama określ w wielkim procencie będą Ciebie dotyczyły. Jeśli firma planuje karać za rzeczy nie związane z Twoim zakresem obowiązków – dopytaj o co chodzi i jeśli wzbudzi to Twoje wątpliwości poszukaj innej firmy.

Dzięki tym 6 radom uda Ci się rozwiać wątpliwości związane z rozpoczęciem pracy w nowej firmie. Pamiętaj, że często opinie w internecie są pisane w złości lub przez konkurencje. Najlepszym sposobem na sprawdzenie wiarygodności firmy oprócz bezpośredniego kontaktu jest poszukanie osób już pracujących w niej jako opiekunki.

Na naszym facebooku znajdziesz też 10 najważniejszych pytań o ofercie. Kliknij tutaj.

Dodaj opinię

3 Odpowiedzi do wpisu “6 zasad przy wyborze agencji opiekunek. Nie daj się oszukać!”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ