10 błędów, które popełniają opiekunki na nowym zleceniu.

Kiedy w domu podopiecznego pojawia się nowa osoba jest to stresujące dla każdej ze stron. Zobacz 10 błędów, które najczęściej popełniają opiekunki osób starszych.

1. Brak wyznaczenia granic

Przyjeżdżając do nowego podopiecznego zamiast postawić granice zgadzają się na więcej. Chcą pokazać się od lepszej strony i sprawić, żeby wszyscy byli zadowoleni z ich pracy. Można pokazać, że znamy się na swojej pracy i od samego początku powinniśmy zaznaczać co należy do naszych obowiązków. Dodatkowo warto ustalić zasady także te związane z prywatnością np. czy podopieczny może wchodzić do sypialni, jaki jest plan dnia, w których godzinach jest przerwa itp. Od początku trzeba jasno mówić o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Jeśli po kilku dniach opiekunka będzie próbowała wyznaczać granice to może być już za późno. Rodzina podopiecznego i sam senior w momencie poznawania opiekunki powinni wiedzieć, że jest ona pewna siebie i kompetentna. Nie trzeba być niemiłym i roszczeniowym, wyznaczenie granic w pracy jest czymś normalnym i po prostu trzeba porozmawiać i jasno zakomunikować swoje zdanie. Nie używaj zwrotów tj. ja chcę, musisz zamiast tego podawaj argumenty: w umowie nie ma informacji, żeby było to w zakresie moich obowiązków, proszę Cię o wykonanie itp. Pamiętaj, żeby rozmawiać kiedy jest problem. W pracy nie ma miejsca na domysły, obrażanie się i unikanie trudnych tematów.

2. Wykonywanie obowiązków niewynikających z umowy

Jeśli prośba rodziny lub podopiecznego sprawia, że opiekunka zastanawia się czy należy to do jej obowiązków – powinna zapoznać się z umową jeszcze raz. Za czynności dodatkowe powinna otrzymać zapłatę. Argument, że zmienniczka robiła wszystko bez zająknięcia nie tłumaczy dlaczego nowa osoba miałaby wykonywać obowiązku niewynikające z umowy. Na forach znajdują się zapytania czy posprzątanie piwnicy lub garażu jest w ramach obowiązków opiekunek – NIE. Jednak pamiętaj, że jeśli czujesz się na siłach i masz na to czas, aby wykonywać dodatkowe obowiązki zapytaj w agencji czy możesz się na to zgodzić i jak wygląda rozliczenie za te czynności, których nie ma w umowie. Rodziny często sprawdzają na ile mogą sobie pozwolić i jeśli opiekunka ulegnie presji bardzo ciężko będzie jej zrezygnować z nadmiaru obowiązków. W pracy opiekunka powinna przede wszystkim mieć siłę i energię by zajmować się podopiecznym.

3. Reagowanie na każde wezwanie

Podopieczny potrzebuje opieki, dlatego została zatrudniona opiekunka. Jednak nie może dawać się ona wykorzystywać. Zanim nauczy się rozróżniać kiedy faktycznie senior potrzebuje asystenta może łatwo przyzwyczaić go do tego, że reaguje na każde „hilfe”. Później może się okazać, że kiedy faktycznie będzie działo się coś niepokojącego to opiekunka nie będzie miała siły zareagować i stanie się tragedia. Warto wytłumaczyć podopiecznemu w jakich sytuacjach ma wołać, tak aby nie wykorzystywał i nie męczył opiekunki. Zwłaszcza kiedy podopieczny jest osobą samodzielną. Niestety też kiedy na zleceniu była nadgorliwa opiekunka senior może próbować swoim krzykiem wymuszać uległość. To bardzo indywidualna kwestia. Warto pamiętać, żeby nie popełniać błędu reagowania na każde wezwanie. Od pierwszego dnia opiekunka powinna starać się pracować nad wzajemną komunikacją.

4. Zgadzanie się na brak przerwy

Często opiekunki w pierwszych dniach nie chcą się wychylać. Zdarza się, że jeszcze pełna energii po urlopie osoba nie potrzebuje przerwy. Niestety jeśli od początku nie zwrócimy uwagi na czas, który nam się należy będzie trudno wytłumaczyć dlaczego po tygodniu nagle się o to upominamy. Dlatego od pierwszego dnia opiekunka powinna zaznaczać, że należy się jej odpoczynek. Nawet jeśli czas poświęcony na przerwę spędzi przed telewizorem z podopiecznym dobrze zaznaczyć, że to czas na relaks. Opiekunka powinna przyzwyczajać seniora do stałej godziny która jest pauzą. Niech wie, że np. od 16 do 18 ma zająć się sobą, bo w tym czasie opiekunka np. rozmawia z rodziną. Dzięki temu też łatwiej będzie wypracować plan dnia.

5. Tłumaczenie się z zakupów

Ważne jest, aby rodzina zapewniła opiekunce wyżywienie. Dlatego nie musi tłumaczyć się ona ze swoich potrzeb związanych z jedzeniem. Jeśli np. wśród zakupów brakuje świeżych owoców opiekunka może poprosić o ich zakup. Aby wykonywać poprawnie swoje obowiązki opiekunka musi mieć zaspokojone podstawowe potrzeby, w tym zbilansowaną dietę. Przyzwyczajenia kulinarne w Niemczech różnią się od tych w naszym kraju. Dlatego trzeba wprost mówić o tym co powinno zostać zakupione. Dobrze zrobić listę produktów, które chce się mieć w domu i egzekwować to, aby rodzina je kupowała lub dawała na to pieniądze. Jeśli w umowie jest zapis o tym, że rodzina zapewnia wyżywienie egzekwuj to.

6. Zapominanie o swoich potrzebach

Opiekunka często musi być do dyspozycji przez cały czas. Ale nie możne ona zapominać, że najpierw jest człowiekiem, a dopiero na drugim miejscu jest opiekunką. Dlatego podczas pracy nie można zapominać o sobie. Jeśli opiekunka poczuje się słabo, ma problemy zdrowotne powinna iść do lekarza i zrobić badania. Nie powinno odkładać się tego na później bo może mieć to poważne konsekwencje wynikające z zaniedbania zdrowia. Powinno się słuchać swojego organizmu. Każdemu należy się czas dla siebie i nie można zawsze potrzeb podopiecznego stawiać nad swoimi. To samo tyczy się snu. Jeśli senior nie sypia w nocy co sprawia, że opiekunka chodzi niewyspana powinna od razu zgłosić to w firmie lub rodzinie. Może się okazać, że dobór leków dla seniora pomoże w tym, żeby mogła spać tyle godzin ile jest jej potrzebne.

7. Brak kontaktu do lekarza, Pflegedienst i innej pomoc

W pierwszy dzień po przyjeździe każda opiekunka powinna otrzymać od rodziny wykaz najważniejszych numerów kontaktowych. Pamiętaj, aby wiedzieć w którym miejscu znajduje się lista. I najlepiej niech numery zapisane będą na kartce. Wtedy nawet jeśli nie będzie naładowanej komórki będzie można zadzwonić z telefonu stacjonarnego. Zawsze warto mieć też kilka kopii takiej listy w sytuacji kiedy będzie na zakupach lub rehabilitacji z podopiecznym numery do ważnych osób będą zawsze pod ręką. Na takiej liście warto mieć numery:

  • lekarza seniora
  • organizacji lub bezpośredni numer do Pflegedienst
  • rodziny podopiecznego
  • najbliższego sąsiada
  • agencji / firmy która Cię zatrudnia
  • Ambasady Polskiej
  • Twoich bliskich

8. Brak numerów alarmowych w widocznym miejscu

Zapisałaś numery tzw. alarmowe czyli do lekarza, rodziny, szpitala w którym leczy się podopieczny w telefonie? Pamiętaj, że nigdy nie wiadomo kiedy coś się stanie i np. Twój telefon może być rozładowany przez co nie będziesz mogła szybko zareagować. Wszystkie ważne kontakty dobrze jest trzymać w widocznym miejscu. Tak, że jeśli będziesz poza domem służby które wejdą do mieszkania / domu będą mogły zobaczyć do kogo zadzwonić. Wypadków w domu i po za nim może być wiele. Warto zadbać o to, żeby służby wiedziały z kim mają się skontaktować. Dotyczy to nie tylko bezpieczeństwa podopiecznego, ale również opiekunki.

9. Unikanie kontaktu z firmą

Opiekunka jest pracownikiem firmy i jeśli podczas jej pracy na miejscu dzieje się coś niezgodnego z zapisami umowy – powinna zadzwonić do koordynatora. Też firma powinna egzekwować od rodziny podopiecznego przestrzegania zasad umowy. Pamiętaj, że agencji zależy na tym, abyś u nich pracowała więc będą robić wiele by utrzymać Cię na stanowisku. Nie powinno się bać zgłaszania swoich wątpliwości i problemów, oni od tego są by pomagać, a nie szkodzić. Warto zapisać sobie przed wyjazdem numery kontaktowe do agencji, jeśli stanie się coś nagłego będzie można skontaktować się z pracownikami nawet z telefonu współpasażera w busie np. kiedy telefon będzie rozładowany.

10. Słuchanie opinii innych

Koleżanki z branży są zarówno dużą pomocą w potrzebie jak i przekleństwem jeśli chodzi o „złote rady”. Czytając odpowiedzi na problemy opiekunek z grup internetowych nie wiadomo kogo słuchać. Opinie przeważnie są podzielone na równo. Dlatego nie warto słuchać opinii innych, bo każdy ma swoje zdanie na dany temat. Podejmując się pracy opiekunki decydujemy się brać odpowiedzialność za drugiego człowieka. To nasze doświadczenie i instynkt powinny pomóc w podejmowaniu decyzji, a nie osoby z internetu czy koleżanki. Jeśli masz problemy medyczne, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli problem jest związany z organizacją pracy zadzwoń do firmy. Szukanie wsparcia może skończyć się niepotrzebnym napięciem związanym z nieotrzymanym zrozumieniem.

To naszym zdaniem 10 najczęstszych błędów, które popełniają nie tylko osoby dopiero rozpoczynające pracę w opiece. Napisz w komentarzu co Twoim zdaniem zdarza się równie często i za błąd bądź problem można uznać. Jesteśmy ciekawi czy dopisałabyś coś do naszej listy.

Skomentuj artykuł

5 Odpowiedzi do wpisu “10 błędów, które popełniają opiekunki na nowym zleceniu.”

  • Szczere wyrazy współczucia?? opieka, to trudna praca potrzeba w niej serca, asertywności, siły, intuicji i cierpliwości. Z tego,co Pani pisze o córce,może być Pani z niej dumna, nie każdy daje radę w tej pracy…Pani Tereso to nie pocieszenie, nie można pocieszyć w tym wypadku. Życzę siły i wiary…??❤

  • Witam Was, nie jestem opiekunką lecz matką opiekunki Wioletty D. 48 lat . może z którąś z Was tj. zmienniczką była. Cóż 2.IX.2019 r zmarła tj. po powrocie z Niemiec .Wiem, że ponad wszystko swą pracę tj. wykonywała, może nadto w nią była zaangażowana. Anemia , brak odporności, stwierdzono ostra białaczka, chemia z m-c w tym Sepsa tj. kilka godz. i w nocy śmierć . Nawet na przeszczep szpiku się nie doczekała , dawca był tj. siostra bliźniaczka . Także radzę ,nie o seniora, a także o siebie dbać, wiadomo nie wg. grafiku lecz w piecu palić, gdzie indziej psa co dnia n a spacer chociaż zima , senior chory i ona, okna też myła , urodziny , ciasto piekła , goście , zakupy , a wioska sklep w następnej , nie raz sama , to sąsiadka ją zabierała. Ogółem chwaliła, na odchodne to jakiś prezent , lubiana była. Ostatnia jej praca to dziadek może ze 100 lat , mówił, że ona lepsza od jego córki. . Ta choroba zbyt krótko tylko 3 m-ce i nie dało jej uratować . Piszę to co z jej opowiadań wiem.Także o siebie dbajcie , swoją odporność uzupełniać , gdyż to bardzo ważne . <3

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ